اخبار
در حال خواندن
بزرگترین کشتی یخ شکن هسته ای دنیا
0

بزرگترین کشتی یخ شکن هسته ای دنیا

توسط رضا قهرمانی۲۷ مرداد, ۱۳۹۵

کشتی های باری روسیه باید از میان تعداد زیادی یخ عبور کنند که کاملا قابل درک است، و این کشور در نظر دارد تا با این آب های یخ زده کنار بیاید. در حال حاضر روس‌ها ناوگان بزرگی از یخ‌شکن‌های دیزلی و حتی هسته‌ای در اختیار دارند، اما اخیرا چیزی را سفارش داده‌اند که جهان قبل از این هرگز ندیده است.

این کشور اخیرا به شناور کردن Arktika پرداخته است که به عنوان ” بزرگترین و قدرتمندترین” یخ شکن دارای انرژی هسته ای در سرتاسر دنیا شناخته می شود. این کشتی از طول ۵۶۹ فیت و عرض ۱۱۲ فیت برخوردار است، این قایق دو راکتوری می تواند مسیر عظیمی را از بین برخی از سخت ترین موانع موجود در دریا طی کند، و همچنین می تواند یخ هایی با ضخامت تقریبی ۱۰ فیت را بشکافد. همچنین می تواند به حمل حدود ۳۶۰۰۰ تن بار بپردازد، و یک هلیکوپتر نیز به دیدبانی جهت مشاهده ی تکه یخ های شناور می پردازد.

به گزارش پاپ‌ساینس:این یخ‌شکن نخستین حمله روسیه در زمینه کشتی‌های اقیانوس‌پیما با سوخت هسته‌ای نیست. یخ‌شکن عظیم‌الجثه نسل بعدی که توسط Rosatomflot -سازنده نیمی از ناوگان اتمی روسیه- ساخته خواهد شد، حدودا شش یخ‌شکن هسته‌ای را در خود جای می‌دهد. کشور روسیه همچنین در حال برنامه‌ریزی برای ساخت بحث‌برانگیز یک پایگاه هسته‌ای شناور است، که از همان راکتورهای آب تحت فشار RTM-200 یخ‌شکن مذکور استفاده می‌کند.

تفاوت اصلی این است که این یخ‌شکن جدید، اگرچه بزرگ‌تر و قدرتمند‌تر از سایر کشتی‌های هسته‌ای و دیزلی ناوگان روسیه است، با استفاده از مخازن متعادل کننده عظیم قادر به تغییر دادن آبخور خود (عمق یخ‌شکن در زیر خط آب) بین ۸٫۵ تا ۱۰٫۵ متر است. این بدان معنی است که یخ‌شکن قادر است تا راه خود از میان یخ به سوی آب‌های آزاد شمال آسیا باز کند و همچنین در رودخانه‌های کم‌عمق‌تر سراسر سیبری که در عمق روسیه پیش می‌رود حرکت کند.

اما آنچه قیمت ۱٫۱ میلیارد دلاری این یخ‌شکن را توجیه می‌کند دو چیز است: تغییرات آب‌وهوایی و نفت. وسعت ذوب شدن یخ‌های قطب شمال به حدی است که کشتی‌رانی در طول مسیرهای آبی که اروپا و آسیا را به‌هم متصل می‌کند افزایش یافته و روسیه با پشتکار فراوان تلاش می‌کند تا وسعت فلات قاره‌اش را تا قطب شمال ثابت کند؛ منطقه‌ای که تصور می‌شود ذخایر عظیم دست نخورده انرژی در بستر آب‌هایش (که در حال حاضر غیرقابل دسترس است)پنهان شده است. یک یخ‌شکن هسته‌ای عظیم که به مدت هفت سال احتیاج به سوخت‌گیری ندارد، مطمئنا گام بلندی را در دسترسی دولت روسیه به ذخایر انرژی قطب فراهم خواهد کرد.

f16c8788-529e-4dfe-9806-70fdc8c65692

۵۷۳۰۷۷۰۰

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید