اخبار
در حال خواندن
بررسی حالت autopilot در خودرو های برقی تسلا
0

بررسی حالت autopilot در خودرو های برقی تسلا

توسط نیما علیزاده۳ شهریور, ۱۳۹۵

دیگر همگان دریافته اند که کلید موفقیت آینده صنایع خودروسازی چیزی جز مفهوم «فناوری خودران» نخواهد بود. شرکت فورد وعده داده که تا سال ۲۰۲۱ هزاران اتومبیل خودران را روانه جاده ها نماید. بنز و جنرال موتورز نیز در همین راستا حرکت می کنند. تسلا اما به عنوان یکی از پیشگامان این عرصه، ۹۰ هزار دستگاه خودرو در خیابان ها و جاده ها دارد که از قابلیت اتوپایلوت (Autopilot) بهره می برند. این تکنولوژی توانایی هایی را به خودروی شما می افزاید که وصف «بی نیاز از راننده» تا حد قابل توجهی در خصوص آن صدق می کند.

دو اتومبیل Model S و Model X تسلا در صورت فعال بودن اتوپایلوت می توانند بدون کمک راننده سرعت را کنترل نمایند، مسیر حرکت در یک لاین را حفظ کنند، یا لاین حرکت خود را تغییر دهند، و حتی بدون هیچ کمکی خود را در محل مناسب پارک نمایند.

البته باید تاکید کنیم که قابلیت اتوپایلوت، یک سامانه خودران کامل نیست، بلکه دستیاری هوشمند برای آسان سازی امر رانندگی است و کسی که پشت فرمان قرار می گیرد، حتی در صورت فعال بودن این سیستم، باز هم می بایست همواره دست خود را روی فرمان نگاه داشته و مسیر پیش رو را تحت نظر داشته باشد.

همین مسئله دردسرهایی را نیز برای کمپانی تحت مدیریت ایلان ماسک به وجود آورده است، چرا که عده ای بیش از حد به این سامانه اعتماد می کنند، که این امر چند باری منجر به بروز حادثه شده و تا به حال یک نفر نیز در این حوادث جان خود را از دست داده است.

tesla-autopilot

اما ماسک معتقد است که این سامانه می تواند جان بسیاری را نجات دهد. بر طبق اعلام تسلا، خودروهای این شرکت تا به حال ۱۴۰ میلیون مایل (حدود ۲۲۵ میلیون کیلومتر) را در حالت اتوپایلوت طی کرده اند، که ۱۳۰ میلیون مایل آن (معادل ۲۱۰ میلیون کیلومتر) پیش از بروز حادثه کالیفرنیا بوده است. این رقم در مقایسه با ۹۴ میلیون مایل متوسط مسافت طی شده پیش از بروز تصادف های مرگ بار در خودروهای معمولی، نشان از ایمن تر بودن خودروهای تسلا دارد.

در ادامه می توانید ویدیوی زیر را تماشا کنید تا بهتر با نحوه عملکرد، قابلیت ها و محدودیت های سیستم اتوپایلوت در یک خودروی تسلای Model S آشنا شوید. ضمن این که در انتها نیز کارکرد این سیستم را در یک جاده واقعی و در برخورد با موقعیت های مختلف خواهید دید.

منبع : wired

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
نیما علیزاده
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید