اخبار
در حال خواندن
راهکاری جدید برای پاکسازی هوا
0

راهکاری جدید برای پاکسازی هوا

توسط Rpizh۴ شهریور, ۱۳۹۵

هوای داخل ساختمان، به طور متوسط، پنج برابر هوای فضای باز آلوده می شود. این امر آلرژی و آسم را تشدید می کند و در دراز مدت می تواند باعث بیماری های تنفسی و سرطان شود. هنوز هم ، امروز تصفیه کننده های هوا و سیستم های تهویه مطبوع که از تکنولوژی فیلتراسیون ده های پیش استفاده می کنند، اغلب میکروب ها، گرده، کپک و مواد شیمیایی تند و زننده موجود در هوا که باعث این مشکلات است را از خود عبور می دهند.

تکنولوژی جدید پاکسازی هوا می توانند در این زمینه کمک کند. به جای فیلتر ، دستگاه، هوا را بر روی کاتالیزگری از نوع فوتواکتیوتبل (Photoactivatable) ، کاتالیزگر های که می توانند با نور فعال شوند، می دمد تا بتواند یک واکنش شیمیایی سریع را به منظور نابودی ترکیبات عالی فرار ، گرده ، میکروب و سایر ذرات آلرژیک به وجود آورد.

با نگاه به اواسط ده ۹۰ میلادی، یوگی گوسوامی (Yogi Goswami)  یک محقق انرژی خورشیدی که هدایت مرکز تحقیقات انرژی پاکیزه در دانشگاه فلوریدای جنوبی را دارد ، به دلایل شخصی زمینه مطالعات خود را عوض کرد و به تحقیق در مورد تکنولوژی پاکسازی هوا پرداخت. پسرش دلیپ (Delip) که اکنون ۳۵ ساله است، از آسم و آلرژی شدیدی به عنوان پسر بچه رنج می برد و دستگاه های فیلتراسیون هوای معمولی برای از بین بردن آنها جوابگو نبود.

در کار قبلی خود، گوسوامی به ایجاد فن آوری تصفیه آب خورشیدی که از نور خورشید استفاده می کند کمک کرده بود، که از نور خورشید برای فعال سازی کاتالیزگر ها استفاده می شد تا با اکسیداسیون ، مواد شیمیایی آلی را از بین ببرد. گوسوامی گفت ” در هوا هم عمدتا آلودگی های مواد آلی وجود دارد.” از جمله ذرات بیومولکولی موجود در هوا ، گرده ، شوره بدن حیوانات ، کپک و میکروب ها . گوسوامی گفت ” من دیدم که به همین ترتیب ذرات هوا را نیز می توان اکسید و پاکسازی کرد.”

بیش از دو دهه، گوسوامی و دانش آموزان و همکاران جریان هوا، منبع نور، شیمی کاتالیستی و غیره را بهینه سازی کردن و در نتیجه دستگاهی ، به نام Molekule را ساختند، که از یک فن استفاده می کند تا هوا را از روی یک نانو کاتالیزگر_موادی با مقیاس نانومتر_ با خواص مولکولی که یک واکنش شیمیایی را تسریع می بخشد عبور داده و هوا را پاک سازی کند.

A-New-Way-to-Clean-the-Air_01

از بین بردن آلاینده های در مقیاس میکروسکوپی

اشعه ماورا بنفش بی ضرر با طول موج بلند (UV-A) نور را بر روی کاتالیزگر که یک نیمه هادی است، می تابد. این پرش الکترونی ، یک حفره خالی الکترونی به جای می گذارد که با اکسیداسیون، بخارآب را به مواد شیمیایی بسیار فعالی به نام رادیکال های هیدروکسید تبدیل می کند. این ها مواد شیمیایی هستند که به ترکیبات عالی فرار ، گرده و میکروب ها حمله می کنند و آنها را از بین می برد.

دستگاه تمام ۳٫۹ میلیون باکتری اشریشیا کلی را از بین برد که به آن آئروسل و اسپری شده بود ، بر اساس آزمایشی که توسط پایگاه سانفرانسیسکو گوسوامی شروع شد ، (همچنین Molekule نامیده می شود). در یک کار آزمایی که با ۲۸ نفر اجرا شد ، گزارش ها نشان داد که کاهشی در تعداد افرادی که علایم آلرژی دارند رخ داده است .

شرکت در می (May) شروع به فروش دستگاه کرد. طبق گفته گوسوامی آنها امید به انطباق این تکنولوژی در سیستم های تهویه مطبوع در داخل خودروها و هواپیماها دارند.

 

 

ترجمه: رضا پیرخوشقیافه

واکنش شما چیست؟
I like it
50%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید