اخبار
در حال خواندن
سقوط طولانی ترین هواپیمای جهان
0

سقوط طولانی ترین هواپیمای جهان

توسط حمید رضا غلامزاد۸ شهریور, ۱۳۹۵

مدتی پیش بود که خواندیم بزرگترین و طولانی ترین هواپیمای جهان موفق شد اولین پرواز آزمایشی خود را پشت سر بگذارد. با توجه به ساختار بسیار عجیب، انتظار می‌رفت که این هواپیما بتواند صنعت هواپیمایی را متحول کند اما اکنون به نظر می‌رسد که این تحول اندکی دیرتر محقق خواهد شد زیرا این هواپیما در دومین پرواز آزمایشی خود شکست خورده است.

این هواپیمای غول پیکر که Airlander 10 نام دارد توسط شرکت Hybrid Air Vehicles ساخته شده است و با طول ۹۲ متری، طولانی ترین وسیله حمل و نقل جهان محسوب می‌شود.

Airlander 10 در دومین پرواز خود در یک منطقه آزمایشی در لندن، پس از ۲۰ دقیقه پرواز سقوط کرد. خوشبختانه در این حادثه کسی آسیب ندید. این هواپیما با ۳۸ هزار متر مکعب گاز هلیوم پر شده است.

با توجه به اینکه این پرواز آزمایشی بوده است، خطاهای فنی و حوادث این چنینی چندان تعجب برانگیز نیست. Hybrid Air Vehicles هنوز درباره علت دقیق این حادثه توضیحی ارایه نداده است.

تا به امروز تنها یک نمونه از Airlander 10 تولید شده است، در هر حال این وسیله هوایی به این زودی‌ها به مرحله تولید انبوه نمی‌رسد و شرکت Hybrid Air Vehicles پیش بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۱ میلادی در هر سال تنها بتواند ۱۰ نمونه از آن را تولید کند. ساخت این هواپیما ۳۳ میلیون دلار هزینه دارد.

Airliner

Airlander 10 می‌تواند ۵ روز بدون فرود آمدن در آسمان پرواز کند، با توجه به همین قابلیت، این هواپیما برای جا به جایی مسافر ساخته نشده است و مهم ترین اهداف از ساخت چنین وسیله‌ای فعالیت‌های شناسایی، نظارتی و ارتباطی بوده است. البته با توجه به قابلیت حمل ۱۰ تن بار، می‌توان از Airlander 10 برای حمل و نقل نیز استفاده کرد.

این نوع هواپیمای هیبریدی سر و صدای بسیار کمی دارد و در مقایسه با یک هواپیمای معمولی، آلودگی بسیار کمتری نیز تولید می‌کند به این ترتیب این هواپیماها می‌توانند در مناطقی به پرواز در آیند که پرواز سایر هواپیماها دردسرهای بسیار زیادی دارد.

واکنش شما چیست؟
I like it
60%
interested
20%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید