اخبار
در حال خواندن
کشف جدید ترین سیاره با تلسکوپ خراب!
0

کشف جدید ترین سیاره با تلسکوپ خراب!

توسط رضا قهرمانی۲۳ مرداد, ۱۳۹۵

به گزارش نیچر، تلسکوپ “کپلر” که در طول ماموریت K2 آسیب دیده ، توانست به اخترشناسان دانشگاه اکستر در پیدا کردن جوانترین سیاره فراخورشیدی کمک کند.

سن سیاره K2-33b، ۵-۱۰ میلیون سال است و ستاره شناسان معتقدند که دوره “نوزاد” قرار دارد. برای مقایسه دقیق تر باید بگوییم که، سن زمین – ۴٫۵ میلیارد سال است.
سیاره K2-33b بار یک و نیم برابر بزرگتر از اندازه نپتون است و در فاصله ۵۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد . این سیاره هر ۵٫۴ روز به دور ستاره مادر در گردش است.

با رصد ستاره توسط تلسکوپ “کپلر” ، محققان دریافتند، که درخشش این سیاره در حال کاهش است و با بررسی های بیشتر متوجه وجود آثار باقی مانده از غبارات و ابر گازی شده اند.
آنان بر این باورند که این سیاره “نوزاد” است و در مرحله میانی عمر خود بسر می برد. در نتیجه K2-33b – جوانترین سیاره فراخورشیدی شناخته شده در حال حاضر است.

نام این تلسکوپ به احترام اخترشناس آلمانی قرن هفدهم، ژوهانس کپلر انتخاب شد. تلسکوپ کپلر در تاریخ هفتم مارس ۲۰۰۹ به فضا پرتاب شد.
تلسکوپ کپلر به شکلی خاص طراحی شده تا بتواند بخشی از کهکشان راهشیری را مورد تجسس قرار دهد تا به این شکل بتواند سیارههایی مشابه زمین را در منطقه قابل سکونت کهکشان کشف کرده و تعیین کند چند میلیارد ستاره از کهکشان راه شیری از چنین سیارههایی برخوردارند؟
در ۱۴ جولای ۲۰۱۲ یکی از چرخهای واکنشی کپلر که برای تثبیت موقعیت تلسکوپ مورد استفاده قرار میگیرند، از کار افتاد و کپلر با سه چرخ به ماموریت خود ادامه داد درحالی که خطر از کار افتادن یک چرخ دیگر و پایان یافتن ماموریت او را تهدید میکرد. در ۱۷ ژانویه سال ۲۰۱۳ ناسا اعلام کرد اصطکاک موجود در چرخهای واکنشی باقیمانده افزایش پیدا کردهاست و از این رو کپلر برای ۱۰ روز متوقف شد تا خودبه خود ترمیم شود و در نهایت در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۳، ناسا اعلام کرد که تلسکوپ فعالیت خود را از سر گرفته است.

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی

دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید