اخبار
در حال خواندن
مقاله آشنایی با علم بیونیک قسمت دوم
0

مقاله آشنایی با علم بیونیک قسمت دوم

توسط Rpizh۲۶ مهر, ۱۳۹۵

امروزه بیونیک تنها به سازوکار نظام هایی که برپایه ی سیستم های زنده اند نمی پردازد بلکه به تحلیل هر الگوی کار بردی موجود در طبیعت که قابلیت بر آوردن نیازهای ما و حل مسائل فنی را داشته باشد، عنایت دارد .مطالعات بیونیک در علوم کامپیوتر، زمینه‌های مطالعاتی دیگری نظیر سلول‌های عصبی مصنوعی، شبکه‌های عصبی مصنوعی، محاسبات تکاملی یا هوش محاسباتی و هوش جمعی را ایجاد کرده است. این اصول در طراحی سیستم‌های پردازش اطلاعات به‌‌کار گرفته می‌شود.

تقریبا می‌توان نحوه‌ الهام‌گیری از طبیعت را به ۳سطح تقسیم‌بندی کرد
۱) تقلید روش‌های طبیعی در تولید

۲)تقلید از مکانیسم‌هایی که در طبیعت یافت می‌شوند.

۳) مطالعه‌ ساختارهای اساسی از رفتارهای اجتماعی موجودات زنده (رفتار دسته‌جمعی پرندگان، جست‌وجوی زنبورها و مورچه‌ها برای غذا).

 

بشراز ابتدا سعی داشته است برای ساخت وطراحی مکانها و وسایل مورد نیاز خود از طبیعت ومحیط زیست اطراف خود الهام گیرد . به عنوان مثال ، با تارهایی که عنکبوتها می بافند برای ساخت نمایشگاه ( مونترال ) اثرفرای اتو ، به کار گرفته شد.در واقع عنکبوتها با بافت تارهایی به استحکام پولاد خانه می سازند،زنبورها بارعایت کلیدی قوانین هندسی پناهگاهی امن ومطمئن برای خود طراحی می کنند ، موریانه هایی که خانه های خودرا در بیابان ودر هوای بسیار گرم می سازند تلاش می کنند با کندن راهرویی پیچیده در خاک با سیستم گرمایی وتهویه ، داخل لانه های خود را خنک نگه دارند .

بیونیک 2

اینها همه معماران طبیعت هستند .به طور کلی بیونیک ومعماری بیونیک علمی است که به الهام یابی فنی از ساختمان ها رفتارها وارتباطات گوناگون عالم جانداران می پردازد. امروزه بشر با ساخت مدل های واقعی معماری ملهم از طبیعت با قدرت خلاقیت و سازندگی طبیعت به رقابت برخواسته است . روح بخشیدن به ساختمان یکی از تمایلات معماری بیونیک است که طراحان این رشته با توجه به قدرت سازه برای تنفس (زنده‌نمایی)، به کمک خطوط مستقیم یا منحنی خالص و القاء آهسته تمامیت سازه به آن دست پیدا می‌کنند و مهمترین چیز برای معماری بیونیک آن است که ساختمان بتواند زنده بودن خود را القاء کند.

در  قسمت ۳ خواهید خواند …

عوامل مورد توجه درطراحی بیونیک

 

رضا پیرخوشقیافه

 

 

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید