اخبار
در حال خواندن
نحوه محاسبه گرمایش در زمستان برای ساختمان(قسمت اول)
0

نحوه محاسبه گرمایش در زمستان برای ساختمان(قسمت اول)

توسط Rpizh۲ آبان, ۱۳۹۵

وقتی که فصل سرما فرا می رسد اولین چیزی که به ذهن ما اهالی مناطق کوهستانی می رسد بخاری است . شاید همین گرمای آتش بوده که انسان را از یخبندان های زمستانی نجات داده و جایگاه بالای در بین انسان ها پیدا کرد تا جایی که به سمبل مقدس تبدیل شد و یکی از چهار عنصر به شمار آمده. امروزه محاسبه گرمایش نقش اساسی در زندگی ما دارد . با محاسبه درست گرمایش می توان تا مقدار زیادی در انرژی و هزینه های مربوطه صرفه جویی کرد . در ادامه به بررسی نحوه محاسبه گرمایش خواهیم پرداخت.

محاسبه بارگرمایش

تلفات حرارت (افت حرارت) در زمستان از طریق نفوذ هوا (infiltration) و ورودی هوای تازه (Ventilation) و هدایت حرارت (Conduction) از جداره های ساختمان به هوای سرد محیط خارج صورت می گیرد. این تلفات را بار حرارتی می گویند.

برای محاسبه تبادل حرارت از طریق بام(سقف مجاور هوای خارج)،سقف (سقف مجاور طبقه ای که گرم نمی شود یا درجه حرارت داخل آن متفاوت می باشد)، دیوار و شیشه (پنجره) از رابطه زیر استفاده می شود.

که در آن :

Q= مقدار تبادل حرارت

U= ضریب انتقال حرارت (از جداول بدست می آید.)

A= مساحت سطحی که تبادل حرارت از آنجا انجام می شود

= اختلاف درجه حرارت هوای داخل و خارج (یا اختلاف درجه حرارت بین محیطی که گرم نمی شود و محیطی که گرم نمی شود.)

تبادل حرارت از طریق نفوذ هوا Infiltration

هموار مقداری هوا از محیط خارج از طریق درز های درب ها و پنجره ها وارد محیط داخل می شود و یا اینکه برای مطبوع نگه داشتن محیط محیط داخل مقداری مقداری از هوای در گردش را باید خارج نمود و بجای آن هوای تازه به محیط اضافه نمود(تعویض هوا)، مقدار حرارتی که صرف می شود تا این هوا (نفوذی یا تعویض هوا) گرم شده و به درجه حرارت محیط داخل برسد از رابطه زیر بدست می آید:

ادامه مقاله بصورت کامل و به همراه فرمول در دانلود

 

گرد آورنده: رضا پیرخوشقیافه

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید