کافه مک
در حال خواندن
معرفی نرم افزار PTC Creo (طراحی سه بعدی و محاسبه و تولید قطعات صنعتی)
2

معرفی نرم افزار PTC Creo (طراحی سه بعدی و محاسبه و تولید قطعات صنعتی)

توسط محسن نادری۴ آبان, ۱۳۹۵

نرم افزار Creo Elements Pro با نام قدیمی Pro/ENGINEER Wildfire از جمله نرم افزارهای پیشرفته در زمینه CAD\CAM می باشد که برای طراحی، محاسبه و تولید قطعات صنعتی به کار گرفته می شود.این نرم افزار که از جمله نرم افزارهای Grade-A در طراحی و تولید می باشد دارای قابلیت های مدل سازی (Solid & Surface) بسیار قوی است و همچنین قابلیت ماشین کاری با انواع دستگاه های CNC را دارد.

پیش نمایشی از محیط کرئو

پیش نمایشی از محیط کرئو

ProE که مخفف کلمه ProEngineer است بزرگترین رقیب نرم افزار Catia محسوب می شود که دارای مزایایی نسبت به نرم افزار فوق می باشد.
از برجسته ترین این مزایا قابلیت ماشین کاری و گرفتن G-Code استثنایی آن برای ماشین های CNC می باشد که در کمال سادگی استفاده، امکان مانور ماشین کاری روی پیچیده ترین سطوح را دارا می باشد.
از طرفی در محیط Mold به قابلیت ها و آرشیو بی نظیری از قطعات استاندارد برای صنعت قالب سازی دست خواهید یافت. اما در محیط  Drawing به زیباترین و فنی ترین نقشه های دو بعدی با رعایت دقیق ترین نکات و استانداردهای نقشه کشی از مدل های سه بعدی دست می یابید.

ضمن اینکه شرکت ptc سازنده یا سهام دار نرم افزارهایی چونansys, keyshot , comsol میباشد ؛ که خصوصا در نرم افزار کامسول میتوان بصورت live با کرئو ارتباط برقرار کرد.

درکل نرم افزار creo در ایالت متحده آمریکا نرم افزاری مشهورتر و معتبرتر از کتیاست . ضمن اینکه پارامتری بودن این نرم افزار و قابلیت اتصال به نرم افزار های پرکاربرد دیگر به محبوب بودنش در آمریکا افزوده. طبق آمار کرئو در آمریکا بازاری به مراتب بیشتر از کتیا دارد ولی در آسیا و اروپا کتیا کمی جلوتر است . خصوصا در کشورمان ایران این نرم افزار بطور کلی بد نام و ناشناخته مانده و عده ای بدون داشتن تجربه کار با این نرم افزار آنرا تخریب میکنند .

در نهایت ما در مکاسیس تصمیم داریم برای اولین بار در ایران این نرم افزار را از مقدماتی تا پیشرفته آموزش دهیم ؛ تا سهمی در بروز بودن و پیشرفت کشورمان داشته باشیم .


در کل با آشنایی و یادگیری این نرم افزار تمام نیازهای نرم افزاری خود در صنعت ساخت و تولید مثل مدل سازی سه بعدی، استخراج نقشه های دو بعدی، مونتاژ، قالب سازی، ماشین کاری (فرز، تراش و حتی وایرکات) و آرشیو قطعات استاندارد و …. را به صورت یکجا و مرتبط بهم در اختیار خواهید داشت.

قابلیت های کلیدی نرم افزار PTC Creo:
– بنا شدن مدل سازی در Pro/E بر اساس مدل سازی سه بعدی صلب (solid)، در صورتی که اکثر نرم افزارهای دیگر کار مدل سازی را تنها با استفاده از سطح سازی انجام می دهند
– تعریف شدن تمام ابعاد به صورت پارامتر در مدل ساخته شده توسط این نرم افزار، بدین ترتیب اگر در ساخت مدل سه بعدی رابطه ای بین این پارامتر ها وجود داشته باشد به راحتی می توان با تغییر یکی از این پارامتر ها، دیگر پارامتر ها یا ابعاد را تغییر داد
– اعمال خودکار کوچکترین تغییر در مدل طراحی شده در هر زمانی از مراحل تکاملی ساخت قطعه یا سیستم بر روی قسمت های دیگر مانند اسمبلی، نقشه دو بعدی و روی اطلاعات ساخت به صورت همزمان
– تهیه هرگونه نما و برش در جهات دید مختلف با استفاده از اطلاعات مدل سه بعدی قطعه
– ایجاد شیب ها، Round و پخ های مورد نیاز در سطوح جدایش
– اعمال انقباض (shrinkage) در سه جهت مختصات
– طراحی و ایجاد مدل ماهیچه، تکیه گاه و سر ماهیچه و همچنین اعمال لقی های مورد نیاز
– اضافه نمودن سیستم راهگاهی، تغذیه و دیگر اجزای متالوژیکی مورد نیاز در ریخته گری
– تست نهائی روی شیب خروجی قطعه از قالب
– ارسال مدل و مجموعه های آماده شده جهت ماشین کاری و ایجاد فایل های حاوی مسیر حرکت ابزار برای ماشین های مختلف CNC و همچنین استفاده از خروجی های متفاوت نسبت به دستگاه های CNC اعم از G-Code و غیره
– و …

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
محسن نادری

دانشجوی مهندسی مکانیک – برنامه نویس و کارشناس امنیت شبکه

پاسخ بدهید