اخبار
در حال خواندن
خود را برای مشاهده بزرگ‌ترین ماه آسمان سال های اخیر آماده کنید
0

خود را برای مشاهده بزرگ‌ترین ماه آسمان سال های اخیر آماده کنید

توسط میثم نجفی ارشادی۲۲ آبان, ۱۳۹۵

ماه در چهاردهم نوامبر۲۰۱۶ ، یعنی ظرف ۲۴ ساعت آینده به بزرگ‌ترین اندازه خود در آسمان خواهد رسید؛ پدیده ای که با عنوان ابَرماه (Supermoon) نیز شناخته می شود. با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید. . .

به گزارش NASA:  این حالت از ماه حدود ۶۸ سال است که در آسمان دیده نشده و اگر این رویداد شگفت انگیز را از دست دهید هرگز خود را نخواهید بخشید، چرا که تا سال ۲۰۳۴ تکرار نخواهد شد و ماه به چنین اندازه ای در آسمان نخواهد رسید.

در واقع، علت اصلی وجود اندازه های مختلف برای ماه که در بعضی مواقع به کوچک‌ترین اندازه و در برخی مواقع نیز به بزرگ‌‌ترین اندازه خود می رسد این است که مدار آن به طور کامل دایره ای نیست و بیشتر به یک بیضی شباهت دارد.

با توجه به چنین شرایطی بدیهی است که فاصله ماه با زمین، در زمان هایی به کمترین میزان ممکن (حضیض) و در زمان هایی به بیشترین میزان خود خواهد رسید.

این وضعیت یعنی کامل‌ترین و نزدیک‌ترین شکل ماه به زمین در شرایطی روی می دهد که زمین، خورشید و ماه؛ هر سه در یک راستا قرار گیرند. اخترشناسان به این حالت، Syzygy نیز می گویند.

در حالت حضیض یعنی نزدیک‌ترین فاصله ماه با زمین، اندازه تنها قمر زمین حدود ۱۴ درصد بزرگ‌تر و ۳۰ درصد نیز درخشان تر از حالت ماه در وضعیت اوج خواهد بود. البته این نسبت ممکن است در زمان های مختلف اندکی کم یا زیاد شود چرا که فاصله زمین با خورشید نیز در خلال حرکت در مدار، کم و زیاد می شود.

super-moon-micro-moon-apogee-perigee

همانطور که اشاره شد، امشب و فردا شب ماه به بزرگ‌ترین حالت ممکن خود می رسد که از ۲۶ ژانویه ۱۹۴۸ بی سابقه بوده است و تا ۲۵ نوامبر سال ۲۰۳۴ نیز تکرار نخواهد شد.

گرچه به گفته گوردون جانستون، از مدیران ارشد ناسا، تشخیص این وضعیت از ماه به طوری که بتوان تفاوت ماه را با سایر روزهای آن تمییز داد با چشم غیرمسلح امکانپذیر نیست. وی به شوخی عنوان کرد که برای این کار «به یک خطکش نیاز خواهید داشت تا بتوانید تفاوت ها را تشخیص دهید».

 

جانستون در ادامه افزوده است که برای مشاهده این رویداد بزرگ، می بایست ساعت خود را برای صبح زود کوک کنید، یعنی لحظات آغازین طلوع ماه و قبل از آن که نور خوشید، آسمان را به طور کامل روشن کند.

 

برای آشنایی بیشتر با این پدیده نادر جهانی حتما ویدیو زیر رو مشاهده نمایید . .

منبع: NASA

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی

دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید