اخبار
در حال خواندن
شش ایده خلاقانه که آینده حمل و نقل جهان را متحول خواهند کرد
0

شش ایده خلاقانه که آینده حمل و نقل جهان را متحول خواهند کرد

توسط میثم نجفی ارشادی۲۰ آبان, ۱۳۹۵

همگام با توسعه شهرها و افزایش تمایل افراد به شهرنشینی، مسائل و معضلات متعددی برای ساکنین این مناطق به وجود آمده است که از جمله مهمترین آن ها می توان به مشکلات مربوط به حمل و نقل و یا همان ترافیک اشاره کرد. اما خوشبختانه، در طی چند سال اخیر، شاهد بروز طرح ها و ایده های خلاقانه ای بوده ایم که در صورت تحقق، می توانند این مشکل بزرگ را که در آینده وخیم‌تر خواهد شد، برطرف کنند.

شاید در نگاه اول، اضافه کردن اتوبوس ها بتواند مفید واقع شود، اما واقعیت این است که استفاده از اتوبوس، در همه مناطق امکان پذیر نیست. از این رو، مهندسان کمپانی بزرگ جهان در تلاشند تا با ارائه راهکارهای جایگزین، فرآیند جابجایی افراد از نقطه A به نقطه B را بدون ایجاد کوچک‌ترین ترافیکی تسهیل کنند.

 

از این رو، در ادامه قصد داریم تا به ۶ نمونه از این طرح ها که می توانند نسل جدید حمل و نقل را برای ما انسان ها رقم بزنند و تحولی عظیم را در این عرصه به وجود آورند، بپردازیم. با مکاسیس همراه باشید .

۱. قطار Caterpillar

1elevatedcaterpillartrain

بر اساس این ایده که مورد توجه بسیاری از کارشناسان حوزه حمل و نقل قرار گرفته است، قطار به جای حرکت بر روی ریل هایی که بر روی زمین نصب شده اند، از روی ساختار قوسی شکلی که در ارتفاع چند متری زمین تعبیه شده است، حرکت می کند. بدین ترتیب، هیچ فضایی بر روی زمین برای حرکت این قطار اشغال نمی شود و به تبع، فضای بیشتری برای تردد اتومبیل ها ایجاد خواهد شد. این طرح توسط شرکت Jacob Innovation مطرح شده و توانست در سال جاری میلادی، جایزه مسابقه MIT Climate CoLab را در رقابت با ۲۸ طرح دیگر، از آن خود کند.

۲. اتوبوس Straddling

2transit-elevated-bus-china-straddling-bus

این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ مطرح شد که در آن زمان چندان هم مورد استقبال متخصصان این حوزه قرار نگرفت. اما طولی نکشید که تولیدکنندگان چینی، نمونه اولیه این اتوبوس را تولید و به منظور انجام مراحل آزمایشی، روانه خیابان های این کشور کردند. این اتوبوس الکتریکی، همانند تونلی طراحی شده است که مسافران به کابین تعبیه شده در بالای این تونل سوار خواهند شد و اتومبیل ها نیز می توانند به راحتی از درون این تونل عبور کنند. به گفته شرکت سازنده، می توان چهار دستگاه از این اتوبوس ها را به یکدیگر متصل کرد و با هر بار حرکت، حدود ۱۲۰۰ نفر را جابجا کرد.

۳. اتوبوس الکتریکی و خودران مرسدس بنز

Weltpremiere: Mercedes-Benz Future Bus mit CityPilot – Meilenstein auf dem Weg zum autonom fahrenden Stadtbus

اوایل امسال، کمپانی مرسدس بنز از اتوبوسی الکتریکی و البته خودران تحت عنوان Future Bus رونمایی کرد که به گفته این شرکت می تواند سفری ایمن و راحت را برای مسافران به ارمغان آورد. این اتوبوس به دوربین ها و سنسورهای متعددی مجهز شده است که به لطف این تکنولوژی ها می تواند به صورت خودران در مسیرهای تعیین شده حرکت کند. از جمله مزیت های این اتوبوس می توان به مصرف سوخت پایین و امنیت بالای آن اشاره کرد. هم اکنون تیم مرسدس نیز در تلاش است تا با ایجاد تغییرات مدنظر در این اتوبوس، زمینه لازم برای ورود آن به خیابان ها را فراهم کند.

۴. هایپرلوپ

4hyperloop

در این طرح که به نام آقای ایلان ماسک، مدیرعامل بلندپرواز کمپانی های تسلا و اسپیس ایکس سند خورده و هایپرلوپ نام دارد، مسافران و یا محموله های باری، با سرعتی بسیار بالا و نزدیک ۱۱۵۰ کیلومتر بر ساعت از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا خواهند شد. در این نوع از حمل و نقل، کپسول هایی درون لوله هایی که در آن شرایط خلأ حکمفرماست قرار می گیرند و بدین ترتیب، هیچ اصطکاکی مانع از حرکت سریع کپسول ها درون این لوله ها نخواهند شد. آقای Dirk Ahlborn، مدیرعامل تکنولوژی های حمل و نقل هایپرلوپ چندی پیش اعلام کرده بود که ممکن است استفاده از این سرویس حمل و نقل در آینده برای مسافران رایگان باشد و در عوض، هزینه ها از ارسال کننده های کالاها گرفته شود. گفته می شود که این طرح تا سال ۲۰۱۹ از آزمایشگاه ها به دنیای واقعی ما انسان ها راه خواهد یافت که در صورت تحقق این امر، می تواند فاصله ۶۱۰ کیلومتری را در کمتر از ۳۰ دقیقه بپیماید.

۵. تونل شناور در زیر آب

f34c9482-795f-4a80-ae7f-7d8aeefe6299

کشور نروژ قصد دارد تا در آینده ای نزدیک، از اولین تونل شناور ساخته شده در زیر آب، رونمایی کند و با بهره‌برداری از آن، یکی از موثرترین راهکارها برای حل مشکلات مربوط به حمل و نقل را به جهانیان معرفی کند. کشور نروژ از جمله کشورهایی محسوب می شود که مردمان آن، بیشتر از کشتی ها و به طور کل، حمل و نقل دریایی برای جابجایی استفاده می کنند اما روش های کنونی، بسیار زمان بر بوده و از امنیت بالایی نیز برخوردار نیستند.

حال مهندسان این کشور قصد دارند تا به راه اندازی این تونل که در عمق تقریباً ۳۰ متری سطح دریا تعبیه خواهد شد، آغازگر تحولی عظیم در این حوزه باشند و از حجم ترافیک موجود در خیابان های این کشور بکاهند. گفتنی است این پروژه چیزی حدود ۲۵ میلیارد دلار برای این کشور آب خواهد خورد و قرار است در سال ۲۰۳۵ افتتاح شود.

۶. سیستم حمل و نقل ماژولار Clip-Air

6clip-air-epfl

شاید به جرأت بتوان Clip-Air را یکی از جالب‌ترین طرح های ارائه شده دانست؛ سیستم حمل و نقل ماژولاری که از چند کپسول بزرگ برای جابجایی مسافران و محموله های باری استفاده می کند. این وسیله به گونه ای طراحی شده است که می تواند به راحتی از هواپیما به کشتی و یا قطار تغییر شکل دهد و سفری فراموش نشدنی را برای مسافران به ارمغان آورد. مسافران Clip-Air می توانند در طول سفر و با خیالی آسودده غذا بخورند، بخوابند و از مناظر دیدنی اطراف لذت ببرند.

منبع: ENGADGET

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید