مقالات
در حال خواندن
شیر های یک طرفه در بدن
0

شیر های یک طرفه در بدن

توسط میلاد سکاکی۲۳ آبان, ۱۳۹۵

شیر یکطرفه(به انگلیسی: Check valve) گونه‌ای از شیرهای  است که در آن سیال(گاز یا مایع) تنها می‌تواند در یک جهت حرکت کند و در صورت برگشت سیال، مسیر حرکت مسدود می‌شود. این شیرها در تجهیزات مختلف صنعتی مانند پمپ‌ها، جک‌های هیدرولیک، تجهیزات نیروگاهی و صنایع شیمیایی کاربرد دارد.اماکاربرد این شیر ها تنها به صنعت محدود نمیشود بلکه در بدن نیز از این نوع شیر ها به کار رفته است.

شیر یک‌طرفه

همان‌طور که از اسم آن بر می‌آید سیال فقط از یک طرف آن می‌تواند وارد شود و زمانی که در یک مسیر قرار دارد جریان سیال از طریق مخالف آن غیرممکن است. در اکثر شیرها محل ورود سیال به شیر مطرح نیست و می‌تواند از دو طرف آن باشد؛ ولی در شیر یک طرفه فقط سیال از یک طرف شیر می‌تواند وارد شود که به همین علت اگر در محلی قرار دارد و می‌خواهیم جریان را درمسیرمخالف عادی خود عبور دهیم بایستی این شیر را برعکس نماییم و یا این که داخل آن را درآوریم که در این صورت حالت شیر یک طرفه را از دست خواهد داد.

این شیر ها تنها محدود به صنعت نشده ودر بدن نیز از این نوع شیر ها به کار رفته است که به بررسی آن ها میپردازیم.

دریچه میترال

دریچه میترال که یک دریچۀ یک‏طرفه است که دهلیز چپ، حفره‏ ای از قلب که خون را از ریه‌‏ها دریافت می‏‌کند، را از بطن چپ، حفره‏ای از قلب که خون غنی از اکسیژن را به بدن پمپ می‏کند، جدا می‏‌نماید. زمانی که بطن چپ فشرده می‌‏شود، دریچۀ میترال بسته می‏‌شود تا از برگشت خون به عقب و ورود دوباره به دهلیز چپ و پس از آن به ریه‏‌ها جلوگیری کند دارای دو دهانه می باشد، بین دهلیز چپ و بطن چپ قلب قرار گرفته است و راه ارتباطی بین آن‌ها است. به طور طبیعی دهانه‌های این دریچه، طی انقباض بطن چپ به وسیله تارهای نگه‌دارنده، محکم بسته نگه داشته می‌شوند.

192135683419725588582503156198135145156156

 

در هنگام انقباض دهلیز چپ، دریچه مزبور باز می‌شود و خون وارد بطن چپ می‌گردد و در موقع انقباض بطن، که خون وارد عروق بدن شده و به گردش درمی آید، این دریچه بسته می‌شود تا از بازگشت خون جلوگیری کند.

دریچه های لانه کبوتری که در سیاهرگها ( وریدها )

در سیاهرگ‌ها دریچه‌هایی به نام لانه کبوتری وجود دارد که این دریچه‌ها کمک می‌کنند تا خون از اندام پایینی مانند دست‌ها و پاها بهتر به سمت قلب حرکت کنند. به طور کلی خون تمامی قسمت‌های بدن توسط دو ورید به نام‌های اجوف فوقانی و تحتانی به دهلیز راست قلب برمی‌گردد.دریچه‌های لانه کبوتری باعث می‌شوند خون به طرف پایین برگردد اگر این دریچه‌ها به علل مختلف تخریب شوند خون رسانی پس زده میشوذ.%d9%84%d8%a7%d9%86%d9%87-%da%a9%d8%a8%d9%88%d8%aa%d8%b1%db%8c

 

 

لازم به ذکر است که بیماری واریس نیز از اختلال در عملکرد دریچه لانه های کبوتری به وجود می آید که در این حالت خون پس زده شده وخون به عقب برگشته و سبب گشاد شدن رگها ومشخص شدن آنها زیر پوست می شوند .

%d8%b9%d9%84%d8%aa-%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d9%88%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%b3-e-466x313

شیر های یک طرفه در بدن از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند که عدم عملکرد صحیح آن ها باعث بروز بیماری های جدی میشود.

منابع

drmehdikarimi.com

site-fun.blog.ir

wikipedia

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میلاد سکاکی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید