مقالات
در حال خواندن
وینگ لت(winglet)و اهمیت آن در هواپیما
0

وینگ لت(winglet)و اهمیت آن در هواپیما

توسط میلاد سکاکی۲۴ آبان, ۱۳۹۵

وسیله مخروطی شکلی که در دو سر بال هواپیماها دیده میشود که گاهی این مخروط نصف میباشد و گاهی کامل.وینگلت در نوک بال های هواپیما دیده میشود که اکثر هواپیماهای تک راهرو یا پیهن پیکر امروزی از آن استفاده میکنند.
شاید خیلی پیش آمده باشه که دلیل وجود این وینگلت ها در دو سر بال های یک هواپیما برای شما سوال ایجاد کرده باشد.حال واقعا دلیل وجود این وینگلت ها چیست؟حتما هنگام سوارشدن به برخی هواپیماهای جدید متوجه بالاآمدگی نوک بالهای این هواپیماهای مدرن شده اید. این بالا آمدگی نوک بال هواپیما را وینگ لت مینامند.

برخی از مسافران یا مردم دلیل وجود این وینگلت ها را چیزی جز داشتن ظاهری زیبا و محل درج لوگوی شرکت هواپیمایی نمیدانند.شاید این فکر برای افراد حرفه ای در هوانوردی امری خنده دار باشد ولی این طرز فکر مبتدیانه تا حدودی جزئی از هدف ایجاد وینگلت بوده.در ساخت و طراحی ابتدائی وینگلت ها که توسط شرکت های هوایی صورت میگرفت ،رئیس بخش طراحی هواپیمایی بوئینگ در استفاده از وینگلت ها برای هواپیمای ۷۲۷ در پاسخ به سوالی که کارایی این وینگلت ها چیست ، گفت این طرح جدای از تاثیر های مثبتی که در کارایی هواپیما دارد ، نقش بسزایی نیز در ظاهر هواپیما دارد و باعث ایجاد اطمینان خاطر در مسافران هواپیماهای مسافربری میشود به طوری که مسافران با خیال آسوده تر سوار هواپیما میشوند و اطمینان دارند که این هواپیما بی شک با داشتند این وینگلت ها مدرن و به روز میباشند

picture3

وینگ لت(winglet)

 

اولین اثر آن مسافت بیشتر پرواز هواپیما به ازای مصرف سوخت یکسان است.در اینجا باید به ابتدای ساخت یک بال هواپیما سر بزنیم و از ابتدا شروع کنیم.مسلما برای ساخت بال های هواپیما اصولی در نظر گرفته میشود.بالا های هواپیما طوری طراحی شده اند که در حالت عادی فشار روی بال ها کمتر از فشار وارد شده بر زیر بالهاست.هوا در این حالت میخواهد از بالا به پایین جریان پیدا کند و همین جریان در سر تا سر بال صدق میکند.
این پدیده باعث ایجاد جریانی با نام اسپنوایز میشود که هوا از سرتا سر بال حرکت میکند و سعی در خارج کردن خود در انتهای بال ها یا نوک هر دو سر بال ها دارد.حال این عمل باعث ایجاد جریان هوای نا منظم یا گردباد خفیفی در بالها میشود که بیشترین فشار نیز در نوک هر دو بال حس میشود.جریانات حلقوی سر بال نیز از عواملی است که فشار را افزایش داده و قدرت مانور هواپیما را کم میکند.

مقایسه چگونگی جریان هوا در حضور وینگ لت و عدم وجود آن

یکی از عوامل موثری که این میزان فشار هوا را در بال های هواپیما کاهش میدهد به کار گیری وینگلت میباشد که تاثیر به سزایی در نظم بخشیدن به این جریانات هوا دارد و باعث فرم دهی و خروج با نظم هوا از کنار هواپیما میشود.


شرکت ارباس و مک دانل داگلاس ابتدا طرح وینگلت را برای هواپیماهای خود اجرا کردند و حالتی را ایجاد کردند که نوک بال ها به هر دو طرف(بالا و پایین) کشیده تر میشد به طوری که بال از حالت سادگی و صاف بودن در آمده و تا حدود بسیار زیادی در کم کردن این فشار موثر بوده.پس از این عمل که به عنوان ابتدایی ترین طرح وینگلت شناخته میشد،بوئینگ و ارباس با امتحان های به عمل آمده دریافتند که اگر این انحنای نوک بالها تنها به یک سمت باشد میزان جریان فشار هوا تا حد خنثی پیش خواهد رفت.هر دو شرکت در محصولات جدید خود یا محصولات قدیمی خود که در حال نو سازی آنها بودند این طرح را اجرا کرده و رضایت خلبانان پروازی نتیجه این تغییرات بود.

بدون شک وینگلت ها نقش فراوانی در صرفه جویی سوخت خواهند داشت به طوری که به طور حدودی پنج درصد از میزان مجموع سوخت مصرفی توسط هواپیما را کاهش داده و این میزان در هواپیماهای پهن پیکر بیشتر لحاظ میشود.وینگلت ها در طولانی تر کردن مسافت های طی شده توسط هواپیما هم در راستای کم کردن مصرف سوخت تاثیر به سزایی داشتند و از اهداف اصلی سازنده های این نوع وینگلت ها میشه به همین امر یعنی افزایش رنج پروازی اشاره کرد.

انواع وینگ لت

  1. وینگلت فینس : نوک بال به هر دو سمت بالا و پایین کشیده شده
  2. بلندد وینگلت : انتهای بال به سمت بالا انحنا داشته و زاویه ای معادل نود درجه ایجاد میکند
  3. ریکد وینگلت : به طور عادی متوجه وجود وینگلت خاصی نمیتوان شد، انحنا از ابتدای بال تا انتهای بال یکنواخت میباشد.

همین تغییرات کوچک در آیرودینامیک و پروفایل بالها و بالکهای دم هواپیما باعث شده تا هواپیماهای امروزی پایدارتر و امنتر از اسلاف قدیمی خود باشند. با توسعه تونلهای باد پیشرفته انتظار میرود تا در آینده شاهد ابداعات بیشتری در این حوزه باشیم که ضمن کاهش مصرف سوخت و کوچکتر و سبکتر کردن بدنه، موجبات ثبات بیشتر آیرودینامیکی وسیله پرنده را نیز فراهم میآورند.

 

 

واکنش شما چیست؟
I like it
71%
interested
29%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میلاد سکاکی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید