مقالات
در حال خواندن
پرینترهای سه بعدی و کاربرد در مهندسی (قسمت دوم)
0

پرینترهای سه بعدی و کاربرد در مهندسی (قسمت دوم)

توسط Rpizh۲۸ آبان, ۱۳۹۵

ترکیبی از مهندسی مکانیک ، الکترونیک ، شیمی و نرم افزار ، ابزاری را می سازد که آن را پرینتر ســــــه بعدی می نامند. پرینتر سه بعدی یکی از فناوری های نوظهور است و این قابلیت را ایجاد می کند که هر گونه جسم سه بعدی را با هر نوع پیچیدگی تولید کند و برای این کار لازم است تنها شکل مورد نظر در یکی از نرم افزارهای سه بعدی ساز طراحی و بعد آن را با مواد مختلف چاپ کرد. این پرینتر ها اولین بار به صورت عمده برای نمونه سازی سریع مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه عمدتاً به طور مستقیم برای چاپ قطعات محصولات و بالا بردن سرعت چرخه تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع فضایی :

پس از سال ۱۹۸۷ که اولین پرینتر سه بعدی طراحی شد ، این فناوری وارد صنعت هوافضا نیز شده است. عدم وابستگی به ساخت در قالب ها و در نتیجه افزایش توانایی برای تولید قطعات پیچیده بدون محدودیت در هندسه باعث شد که این روش نسبت به روش های قدیمی تر همچون ریخته گری و ماشین کاری پیشرفت چشمگیری داشته باشد.از مزایای استفاده از این فناوری، ساخت قطعات یکپارچه و مستحکم است به گونه ای که دیگر نیاز به مونتاژ چندین قطعه روی هم نیست. در سال های اخیر شاهد تولید نهایی قطعات موتور فضاپیماها و موشک ها توسط پرینترهای سه بعدی هستیم. با توجه به محدودیت های موجود در به کارگیری روش های دیگر ساخت قطعات در فضا ، استفاده از چاپ سه بعدی روش منحصر به فردی در ساخت قطعات مورد نیاز در فضا است.

با توجه به اینکه افراد مستقر در پایگاه های فضایی برای انجام فعالیت های خود در فضا به قطعات جدید نیاز دارند ،بنابراین تنها ، استفاده از پرینتر سه بعدی برای ساخت آنها امکان پذیر است. مثلا خبر نیاز مهندسان ایستگاه فضایی  به آچار بکس باعث شد یک شرکت تصمیم بگیرد نوآوری جدیدی در ساخت نشان دهد و آن طراحی و ایمیل کردن طرح آچار به ایستگاه فضایی بود که به وسیله فایل طرح، آچار در ایستگاه فضایی چاپ شد.

در میان شرکت های فعال و پیشرو در در حوزه هوافضا شرکت ایرباس برای ساخت تراستر با فناوری چاپ سه بعدی توانسته برای اولین بار در جهان محفظه احتراق و نازل تراستر ساخته شده از پلاتین با این فناوری را تحت آزمایش گرم قرار دهد و با موفقیت درون آن شلیک داغ انجام دهد به نحوی که دمای دهانه آن در حین آزمایش تا  ۱۲۵۳ درجه سلسیوس رسیده است.

پرینترهای سه بعدی و کاربرد در مهندسی (قسمت دوم)

استفاده از پرینتر سه بعدی در ایستگاه فضایی

صنایع خودرو سازی :

بعد از استفاده از تکنولوژی سه بعدی در صنعت هوایی و ساخت و تولید قطعات مختلف با هزینه‌ای به مراتب کمتر، نوبت به خودروسازان رسید تا خلاقیت خود را در این صنعت به رخ همگان بکشند.
به عنوان مثال ، شرکت “دِوِرجِنت مایکرفَکتوریز” خودرویی زیبا را با نام Blade با هدف پیشرفت صنعت پرینتر ۳ بعدی در خودروسازی تولید کرده‌اند. شاسی طراحی شده برای Blade از نوع کربنی است. به همین دلیل از نظر وزنی نیز نسبت به استانداردهای خودروسازی، خودروی ‌Blade بسیار سبک است. به گفته‌ی سازندگان ، این خودرو نسبت به نمونه‌های فلزی و آلومینیومی در حدود ۹۰ درصد سبکتر تولید می‌شود.
این خودرو با ۷۰۰ اسب بخار موتور، از دو نوع سوخت CNG و بنزین استفاده می‌کند. خودروسازان اکنون تنها قصد  عرضه‌ی محدود این خودرو را برای سنجش سطح علاقمندی و راضی بودن خریداران دارند. هرچند هدف اصلی این پروژه را می‌توان ارائه تکنولوژی پرینتر ۳ بعدی به خودروسازان کوچک و محدود بیان کرد.

این نیز بدان معنا است که مهندسان میتوانند در اقصی نقاط جهان به راحتی و با دریافت نقشه کلی خودرو‌ی شرکت‌های بزرگ آن را به پرینتر داده و در کشور خود تولیدکنند. این موضوع شاید از نظر کپی‌رایت ناراحت کننده باشد ، اما از نظر کاربردی به معنای تولیدخودروهای ارزان‌تر و متنوع تر‌ خواهد بود.
به طور خلاصه ، فناوری چاپ سه بعدی امروزه در زمینه های مختلف ، کمک حال مهندسان ، پزشکان و تمام افراد و ارگان هایی که به نوعی با آزمایش و یا تولید قطعات سرو کار دارند ، شده است . گرچه ممکن است به دلیل نوپا بودن ، این تکنولوژی هنوز آن طور که باید ، در استفاده های صنعتی و خانگی جا نیفتاده باشد ، اما امید است که با فراگیرتر شدن آن ، شاهد تولید محصولات و قطعاتی ارزانتر ، ظریفتر ، دقیقتر و با کیفیت تر باشیم.

 

نویسنده: مهندس سعید نورزاده

واکنش شما چیست؟
I like it
50%
interested
50%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید