مقالات
در حال خواندن
مهندسی مکانیک در شهر سازی نوین
0

مهندسی مکانیک در شهر سازی نوین

توسط Rpizh۲۰ آبان, ۱۳۹۵

در گذشته شهر های با مهندسی خاصی طراحی و ساخته شدند و بقایای آنها نشان دهنده هوش بالای سازندگان آنها است اما نکته قابل تامل معماری و مقاومت ساختمان های این شهرها نیست بلکه سیستم های فاضلاب و آب رسانی دقیقی است که شاهکاری از مهندسان آن زمان که از خود بجا گذشته اند. امروزه با افزایش ساخت ساختمان های بلند و گسترش کلان شهرها علاوه بر دقت در استحکام ساختمان ها در برابر زلزله و رانش زمین … باید برعوامل دیگری توجه کرد که با کمک مهندسان مکانیک که در زمینه تحلیل سیالات و جریان های هوا کار می کنند امکان پذیر است ، به علت افزایش ارتفاع ساختمان ها در کلان شهرها امکان بروز مشکلاتی عمده ای رخ می دهد.

مهندسی مکانیک در شهر سازی نوین

نمایی از مدل شهری و جریان عبوری از روی ساختمان ها

ساخت ساختمان های با ارتفاع بلند و عدم توجه به ساختار شهری باعث ایجاد کانال مانند های در شهر شده که جریان هوا را از بین خیابان ها عبور می دهد و در صورت طراحی شهری درست می تواند آلودگی هوا را از سطح شهر خارج کند و باعث پاکسازی هوای محیط شهر شود هر چند طراحی غلط باعث عبور جریان هوا از بالای شهر شده و مانع خروج آلودگی ها می شود.

اما مشکل دیگری که وجود دارد عبور جریان هوا از میان ساختمان ها باعث ایجاد مشکل در روند گرمایش ساختمان های منطقه مذکور می شود مناطقی در این میان ساختمان ها باعبور جریان ایجاد می شود که فشار کمی داشته و باعث خلاء و کشش هوا داخلی می شوند و از نظر تاسیساتی باعث هدر رفت انرژی خواهد شد هر چند در برخی از کشور ها از این ویژگی عبور هوا از میان ساختمان ها استفاده کرده و با تعبیه توربین های در مسیر حرکت جریان باعث تبدیل این انرژی پتانسیل به انرژی قابل استفاده می شوند.

مهندسی مکانیک در شهر سازی نوین

لایه های هوای عبوری از میان ساختمان ها

بطور کلی در شهر سازی نوین و ساخت کلان شهر ها نمی توان از نقشی که مهندسان مکانیک ،چه در زمینه تحلیل سیالاتی چه تاسیساتی، ایفاء می کنند چشم پوشی کرد.

مهندسی مکانیک در شهر سازی نوین

نمایش فشار ایجادی در اثر جریان هوا در یک مدل شهری

 

 

نویسنده: رضا پیرخوشقیافه

واکنش شما چیست؟
I like it
86%
interested
14%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید