مقالات
در حال خواندن
موتور های نیمکره ای
1

موتور های نیمکره ای

توسط رضا قهرمانی۲۶ آبان, ۱۳۹۵

سرسیلندرهای تخت بسیار ساده اند و با ریخته گری و ایجاد یک سوراخ برای شمع ساخته می شوند،میل بادامک در سیلندر مستقیما ًدسته سوپاپ را هل می دهد تا سوپاپ باز شود،همه چیز در سر سیلندر های تخت ساده تر است اما مشکل این نوع موتور ها راندمان حرارتی است که در ادامه درباره آن صحبت می کنیم.

در ادامه با مکاسیس همراه باشید.

اگر به خودرو علاقه مند اید احتمالا درباره ی موتور های نیمکره ای شنیده اید،اگر در ١٩۶٠ و یا قبل از آن متولد شده اید پدیده ی خلق شده توسط موتور نیمکره ای شرکت کرایسلر در سالهای ۶٠،١٩۵٠و ٧٠ را بخاطر می آورید

اگر مسابقات اتوموبیل رانی را دنبال می کنید می دانید که موتور نیمکره ای ۴٢۶ به خاطر کارآیی آن یک موتور محبوب است،احتمالا راجع به موتور های نیمکره ای که کرایسلر از سال ٢٠٠٣در وانت دوج استفاده کرده است شنیده اید

برای کسانی که به دنیای خودرو و موتور علاقه دارن  لغت نیمکره ای معنای خاصی دارد .در دنیای خودرو ها این کلمه مترادف با موتور های بزرگ و قدرت مند است.

یک نمونه از موتور نیم کره ای

یک نمونه از موتور نیم کره ای

مزایا
چیز های متفاوتی در طراحی یک موتور مقدار انرژی بدست آمده از هراحتراق را کنترل می کند،برای مثال شما می خواهید تمام سوخت در سیلندربسوزد،اگر درموتور طراحی شده مقداری سوخت نسوخته بماند،انرژی آزاد نشده ای خواهیم داشت. وقتی میل لنگ در زاویه مناسب قرار دارد باید بیشترین مقدار فشار را داشته باشیم ،زیرا تمام انرژی از فشار بدست می آید. باید کمترین مقدار انرژی برای کشیدن سوخت و هوا و خروج دود هدر رود.تا جایی که ممکن است گرمای دیواره سیلندر کمتر ازدست برود زیرا گرما چیزی است که فشاررا تولید می کند و از دست دادن گرما یعنی فشار. بیشینه کمتر آخرین مورد یکی از برتری های اصلی سرسیلندر نیمکره ای در برابر سرسیلندر تخت است،دیواره محفظه احتراق گرما از دست می دهد و سوخت نزدیک دیواره آنقدر سرد است که بخوبی نمی سوزد،در سرسیلندر تخت مساحت دیواره نسبت به کل محفظه احتراق زیاد است اما در موتور های نیمکره ای مساحت دیواره خیلی کمتر از سرسیلندر های تخت است بنا بر این گرمای کمتری هدر می رود و فشار بیشینه بیشتر است. خصوصیت دیگر سرسیلندر نیمکره ای اندازه سوپاپ هاست،از آنجایی که سوپاپ ها در دو جهت مخالف سرسیلندر قرار دارند برای هر سوپاپ جای بیشتری است،موتورهای قبل از نیمکره دارای محفظه احتراق گوه ای شکل با سوپاپ های در یک جهت بودند،چیدن خطی سوپاپ ها اندازه آنها را محدود می کند،اما در موتور های نیمکره سوپاپ ها می توانند بزرگ باشند و جریان هوا به موتور بهتر باشد.

شکلی از نحوه ی عملکرد موتور

شکلی از نحوه ی عملکرد موتور

موتور نیمکره ای دوج
ـ موتور نیمکره ای ۳۴۵ اینچ مکعبی ، ۷/۵ لیتری،دوج رکورد قدرت موتور های

ـ نیمکره ای را شکسته است. literHEMI Magnum V-۸ engine from the ۲۰۰۳Dodge ۷،۵ -Ram این موتور ۳۴۵ اسب بخار قدرت دارد و نسبت به سایر موتور های بنزینی این رده بهتر است

ـ موتور ۷/۵ لیتری دوج، ۳۴۵ اسب بخار در ۵۴۰۰ دور بر دقیقه

ـ فورد ۴‎/۵ لیتری۲۶۰، اسب بخار در ۴۵۰۰ دور در دقیقه

ـ جنرال موتورز۶، لیتری ۳۰۰اسب بخار در ۴۴۰۰ دور در دقیقه

ـ جنرال موتورز۱،/۸ لیتری۳۴۰، اسب بخار در ۴۲۰۰ دور در دقیقه

ـ دوج ۸ لیتری ۳۰۵، اسب بخار۴۰۰۰، دور در دقیقه

ـ فورد ۸/۶ لیتری، ۳۱۰ اسب بخار در ۴۲۵۰ دور در دقیقه

موتور نیمکره ای دوج دو سوپاپ و دو شمع برای هر سیلندر دارد،وجود دو شمع برای هر سیلندر به حل مشکل انتشار که موتورهای نیمکره های کرایسلر در گذشته با آن روبرو بودند کمک می کند ،دو شمع دو نقطه شروع سوختن را بوجود می آورد و سوختن کاملتر را تضمین می کند.

معایب
اگر موتور های نیمکره ای این همه مزایا دارند چرا همه موتور ها به این شکل ساخته نمی شوند؟ چون امروزه روش های بهتری موجود است. چیزی که یک سرسیلندر نیمکره ای هیچوقت ندارد چهار سوپاپ برای هر سیلندر است،زاویه چهار سوپاپ آنقدر بد می شود که تقریبا ًنمی توان چنین سرسیلندری ساخت،داشتن چهار سوپاپ به ازای هر سیلندر برای خودرو های مسابقه مهم نیست زیرا این خودرو ها به داشتن دو سوپاپ محدود شده اند اما در مورد خودرو های شهری داشتن چهار سوپاپ کمی کوچکتر به موتور اجازه تنفس بهتری نسبت به دو سوپاپ بزرگ می دهد،موتور های امروزی از طرح pentroof برای جا دادن چهار سوپاپ استفاده می کننددلیل دیگر استفاده نکردن از سرسیلندر نیمکره ای در موتور های قدرتمند علاقه به وجود داشتن محفظه احتراق کوچکتراست،محفظه کوچکتر در حین احتراق حرارت کمتری از دست می دهد و نیز در زمان کمتری تمام سوخت می سوزد که هر دو به افزایش فشار کمک می کنند در نتیجه طرح pentroof فشرده مفید تر است.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید