مقالات
در حال خواندن
آیس استوریج (ice storage)
0

آیس استوریج (ice storage)

توسط Rpizh۲۳ آبان, ۱۳۹۵

امروزه با پیشرفت صنایع و رواج ساخت و سازهای بزرگ، نیاز به سرمایش و گرمایش با ظرفیت های بالا امری مهم به شمار می رود. یکی از موضوعات مهم و قابل‌ تأمل دراینباره، بحث تأمین انرژی مورد نیاز برای تولید سرمایش و گرمایش است، ازجمله پرکاربردترین منابع انرژی برای این منظور، برق و سوختهای فسیلی می‌باشند.

در این مقاله به موضوع مصرف بهینه انرژی الکتریکی برای تولید سرمایش می پردازیم، همان‌طور که می‌دانید، انرژی الکتریکی به‌طور پیوسته در حال تولید و جریان در شبکه‌های انتقال است. با توجه به میزان مصرف این انرژی، ساعات “اوج مصرف” و “کم باری” تعریف می‌شود و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های اهالی فن در این زمینه، ایجاد تعادل در مصرف برق در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز است.

با توجه به مطالب بالا، مهندسان و متخصصان مرتبط با صنعت تاسیسات مکانیکی و تهویه مطبوع، راه حلی تحت عنوان آیس استوریج (ice storage)  پیشنهاد نمودند، این سیستم یک روش بسیار مؤثر در کاهش بیشینه مصرف الکتریسیته در زمان پیک مصرف در ساختمان ها می باشد. بدین ترتیب این سیستم خاصیت پیک سایی را برای منحنی بار روزانه در ساعات اوج مصرف به ارمغان می آورد.

آیس استوریج (ice storage)

پیک سایی مصرف روزانه انرژی الکتریکی

فناوری جديد آيس استوريج گامی بلند در عرصه ذخیره سازی انرژی و افزايش كاربری مبدل های انرژی می باشد. اهميت فناوری آيس استوريج در اين نكته نهفته است كه  ذخيره سازی انواع شيميايی حامل های انرژی مثل نفت، بنزين، ذغال سنگ و … با هزينه هايی نه چندان زياد امكان پذير است؛ اما ذخيره سازی انرژی الكتريكی بسيار سخت و پرهزينه است. فناوری جديد آيس استورج با استفاده از گرمای نهان انجماد عمل می كند. به این صورت در دمای ذوب یخ، گرمای زیادی بدون تغییر دما انتقال می یابد.

 در این روش دستگاه ‌های سرماساز مانند چیلر با تمام توان در ساعات کم باری شروع به کار می‌کنند و سرمایش ایجاد شده را در منابع مخصوص به‌صورت یخ ذخیره می‌کند. به‌این‌ترتیب در ساعات پیک مصرف بخشی از سرمایش سیستم از یخ ذخیره شده تامین شده و به این صورت مصرف انرژی در این زمان کاهش می یابد.

سيستم تهويه مطبوع آيس استوريج كه نوعی استفاده از مزايای طبيعی سیالات است، می تواند به عنوان سرما/گرما ساز عمل كند و در تابستان يا زمستان، مصارف خانگی و اداری انرژی را كاهش دهد.

کلیه ی سالن‌های ورزشی، مدارس، بیمارستان‌ها و شرکت‌هایی که تبرید مرتبط با پروسه تولید دارند و یا محدودیت در خرید انشعاب برق دارند، می‌توانند از این سیستم بهره ببرند.

برای داشتن یک حس کلی از میزان توانایی آب در ذخیره انرژی گرمایی می بایست اشاره کرد یک مترمکعب یخ می تواند ۳.۳ تن تبرید سرمایش را برای ۸ ساعت به ارمغان آورد، یعنی سرمایش یک واحد مسکونی به مساحت تقریبی ۱۰۰ مترمربع برای ۸ ساعت.

فلودیاگرام سیستم آیس استورج

فلودیاگرام سیستم آیس استورج

از مزایای این سیستم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱-    کاهش مصرف چیلر در ساعات اوج مصرف

۲-    کوچکترشدن سیستم‌های تأسیسات مرکزی مانند چیلرها و برج‌های خنک‌کن

۳-    کاهش مصرف برق و هزینه‌های مربوط به آن

۴-    افزایش ضریب عملکرد چیلرها به علت استفاده از آن‌ها در شب (دمای محیط کمتر) برای تولید یخ

۵-    مناسب برای پروژه‌هایی که نیاز به تبرید با تناژ بالا دارند.

۶-     بازگشت سریع سرمایه

۷-    خرید انشعاب برق با شدت جریان پایین تر

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید