اخبار
در حال خواندن
از هوشمند سازی خودروها تا منع استفاده از تلفن همراه!
0

از هوشمند سازی خودروها تا منع استفاده از تلفن همراه!

توسط رضا قهرمانی۱۹ آبان, ۱۳۹۵

با گذر زمان رقابت در صنعت خودرو سازی بیشتر و هیجانی تر میشود,و تمام شرکت ها دست به فناوری جدید میزنند تا شاید در بازار شیرین خودروحرفی برای گفتن داشته باشند. فورد از جمله این شرکت‌هاست و بتازگی روی سیستمی کار کرده است که بر اساس آن در صورتی که راننده تحت شرایط استراس‌زا قرار داشته باشد یا به هر دلیلی حواسش حین رانندگی پرت شود، امکان استفاده از تلفن همراه را برای برقراری ارتباط قطع میکند.در ادامه با مکاسیس همراه باشید.

خودرو Ford Mustang Shelby

خودرو Ford Mustang Shelby

درحقیقت شرکت فورد به دنبال آن است تا با به کارگیری این فناوری نوین تا آنجا که امکان دارد حوادث ناشی استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی را به حداقل برساند. اما این کار چگونه صورت می‌گیرد؟

این سیستم هوشمند متشکل از یک‌سری حسگرهای بیومتریکی در کمربند ایمنی و همچنین فرمان خودروست که به صورت لحظه به لحظه استرس حاکم بر راننده را اندازه‌گیری می‌کنند. از سوی دیگر، سیستم راداری و چند دوربین نصب شده در خودرو جریان ترافیک اطراف آن را به طور لحظه‌ای تجزیه و تحلیل می‌کنند. داده‌هایی که از این طریق به دست می‌آیند، به یک سیستم مرکزی ارزشیابی ارسال می‌شوند و این سیستم نیز پس از ارزیابی‌های دقیق در صورت لزوم، نشانه «مزاحم نشو» را در صفحه نمایشگر تلفن همراه راننده نمایش می‌دهد. به این ترتیب، تمامی تماس‌های ورودی به صندوق صوتی گوشی منتقل شده و همچنین پیامک‌ها نیز اعلام نمی‌شود.

حسگرهای مادون قرمزی که در فرمان خودرو نصب شده‌اند، تغییرات دمایی صورت راننده را زیر نظر دارند. گذشته از آن حسگرهایی نیز در قوس دایره‌ای شکل فرمان خودرو نصب شده‌اند که تغییرات احتمالی در کف دستان راننده را تشخیص می‌دهند. تمامی این داده‌ها در عملکرد بازدارنده سیستم جدید فورد تأثیرگذار هستند، اما شاید بتوان اوج ابتکار عمل به کارگرفته شده در این فناوری نوین را در حسگرهای تشخیص‌دهنده سرعت ضربان قلب راننده جستجو کرد. این حسگرها در فرمان خودرو و کمربند ایمنی راننده نصب شده‌اند. در صورتی که سرعت ضربان قلب راننده از حد طبیعی بالاتر باشد، سیستم این‌گونه تشخیص می‌دهد که راننده نباید به تماس‌های ورودی پاسخ دهد یا پیامک‌های دریافتی را مرور کند.

این‌گونه سیستم‌ها شاید در حال حاضر به نظر کمی لوکس به نظر برسند، اما بی‌هیچ شکی و در آینده نزدیک در زمره استاندارد خودروهای هوشمند قرار خواهند گرفت. صنعت اتومبیل‌سازی گام به گام در حال هوشمند‌تر ساختن خودروها و تعاملی‌کردن آنها با دنیای پیرامونشان است تا جهت صرفه‌جویی در مصرف سوخت و استهلاک اتومبیل، رانندگی کم‌خطرتری را به ارمغان آورند.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید