کافه مک
در حال خواندن
آشنایی با نرم افزار تحلیل اجزای محدود آباکوس ABAQUS
0

آشنایی با نرم افزار تحلیل اجزای محدود آباکوس ABAQUS

توسط محسن نادری۱۱ آبان, ۱۳۹۵

روش المان محدود یک روش عددی برای یافتن حل تقریبی بسیاری از مسائل مهندسی می‌باشد. امروزه بسیاری از پروژه‌های صنعتی، دانشگاهی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و پروژه‌های تحقیقاتی در بسیاری از رشته‌های فنی مهندسی شامل انجام شبیه‌‌‌سازی‌‌ها و تحلیل‌‌های عددی می‌باشد که این امر با استفاده از نرم‌افزارهای مرسوم المان محدود مانند ABAQUS قابل تحقق می‌باشد. با توجه به اینکه بهره‌گیری از این نرم‌افزارها در اکثر شرکت‌های صنعتی به منظور بررسی هرچه عمیق‌تر سازه و سیستم‌های خاص با گسترش علم روز به روز در حال افزایش است بنابراین، توانایی و مهارت در استفاده و بکارگیری این نرم‌افزارها باعث جذب سریع فارغ التحصیلان دانشگاهی در بازار کار می‌گردد. در میان گزینه‌های موجود نرم‌افزار ABAQUS به عنوان ابزاری قدرتمند، توانا و با داشتن قابلیت‌های منحصر به فرد و دارای قابلیت کاربری بسیار راحت در سال‌های اخیر مورد توجه گسترده‌ای قرار گرفته است.

شبیه سازی و تحلیل در آباکوس

شبیه سازی و تحلیل در آباکوس

نرم افزار ABAQUS قابلیت حل مسایل از یک تحلیل خطی ساده تا پیچیده‌ترین مدل‌سازی غیر خطی را دارا می‌باشد. این نرم‌افزار دارای مجموعه المان‌های بسیار گسترده‌ای می‌باشد که هر نوع هندسه‌ای را می‌توان توسط این المان‌ها مدل‌سازی کرد. این نرم‌افزار شامل یک کتابخانۀ قدرتمند شامل بسیاری از خواص مکانیکی مواد با خواص و رفتار گوناگون نظیر فلزات، لاستیک‌ها، پلیمرها، کامپوزیت‌ها، بتن مسلح، فوم‌های فنری و نیز شکننده و همچنین مصالحی ژئوتکنیکی نظیر خاک و سنگ می‌باشد. به علت همخوانی و همپوشانی خوب این نرم‌افزار با نرم‌افزار طراحی CATIA، بسیاری از شرکت‌های بزرگ اتومبیل سازی و صنایع نظامی برای تحلیل‌های پیشرفته خود به این نرم‌افزار روی آورده‌اند. سهولت در دستیابی و فهم نحوه کارکرد این نرم‌افزار موجب شده که جوامع دانشگاهی بین‌المللی، از آن بیش از نرم افزارهای دیگر در مقالات و پروژهای تحقیقاتی خود استفاده کنند.

شبیه سازی قلب و تحلیل عملکرد آن در محیط آباکوس

شبیه سازی قلب و تحلیل عملکرد آن در محیط آباکوس

نظر به اینکه آباکوس یک ابزار مدل‌سازی عمومی و گسترده می‌باشد، استفاده از آن تنها محدود به تحلیل مسائل مکانیک جامدات (یعنی مسئله تنش – کرنش) نمی‌شود. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان مسایل مختلفی نظیر انتقال حرارت، نفوذ جرم، تحلیل حرارتی اجزاء الکتریکی، اکوستیک، تراوش و پیزوالکتریک را مورد مطالعه قرار داد. برخی از مسائلی که می‌‌توان با استفاده از این نرم‌افزار انجام داد را می‌توان به اختصار به صورت زیر بیان نمود:

·         تحلیل مسائل استاتیکی

·         تحلیل مسائل دینامیکی

·         تحلیل بارگذاری‌های انفجاری

·         تحلیل مسائل برخورد

·         تحلیل مسائل نفوذ گلوله

·         تحلیل سازه‌های کامپوزیتی با انواع معیارهای خرابی

·         تحلیل مسائل ترک و رشد ترک

·         شبیه‌سازی فرآیند خمکاری، براده برداری و جوشکاری

·         شبیه‌سازی فرآیند هیدورفرمینگ

·         تحلیل انتقال حرارت و مدل‌سازی جریان مغشوش

·         شبیه‌‌سازی انواع تحلیل‌های کوپل مانند مکانیکی-حرارتی، مکانیکی-الکتریکی، اندرکنش سازه و سیال

·         شبیه‌‌سازی پیزوالکتریک و ارتعاشات اجباری

·         مدل‌سازی سازه‌های بتنی مسلح تقویت شده با FRP

·         تحلیل مسائل کمانش، پس کمانش قاب‌ها و انواع سازه‌ها

·         مدل‌سازی حفاری تونل

·         شبیه‌سازی جریان سیال

·         بیومکانیک

نویسنده : دکتر وحید عرب ملکی

 

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
محسن نادری
دانشجوی مهندسی مکانیک - برنامه نویس و کارشناس امنیت شبکه

پاسخ بدهید