مقالات
در حال خواندن
عاشقان سرعت در سیرکوس ماکسیموس
0

عاشقان سرعت در سیرکوس ماکسیموس

توسط Rpizh۷ آذر, ۱۳۹۵

سرعت ، هیجان دو واژه ای که در هم آمیخته و جداسازی آن تقریبا با توجه به ماهیت انسان غیر ممکن است . وقتی در خیابان قدم می زنیم تلوزیون های شیک و باکیفیت پشت ویترین مغازه‌های لوازم صوتی و تصویری که امروز گاهان اندازه ای برابر اندازه پرده سینما دارد توجهمان را به خود جلب می کنند نا خوداگاه می ایستیم و اندکی درنگ می کنیم.

اما راز در تکنولوژی و کیفیت این جعبه جادو نهفته است؟! نه پاسخ قطعا نه است چون ما مبهوت آن چه که پخش می شوید هستیم ، طبیعت زیبا آرامش و سبزی یا رنگ های متفاوت پائیز اما آنچه شما را میخ کوب می کند مسابقات فرمول یک ، پرواز جنگنده های پیشرفته ، سرعت یوسن بولت در دوی صد متر و… ، بله ما عاشقان سرعت هستیم بی اختیار ، بی اراده ، شاهد این ادعا مسابقه دوی صد متر المپیک است مسابقه نوع انسان با محدودیت ، بلیط های این مسابقه گاها ماه ها قبل آغاز مسابقات به فروش می رسد مسابقه ای با هزینه و تماشاگران زیاد و اما فقط تا زمان پایان ۱۰.۷۴ ثانیه بیشتر وقت لازم نیست همه چیز دریک چشم به هم زدن تمام می شود و ما دیوانه وار عاشق این اتفاق هستیم.

مسابقات فرمول 1

مسابقات فرمول ۱

 

عشق به سرعت برای عده ای به جنون تبدیل می شود جنون سرعت ، ماهیت سرعت چیست !؟ فقط تعریفی فرمولی از سرعت را در دست داریم، در گذشته دور مردم از سراسر دنیا به امپراطوری رم قدم می گذاشتن تا شاهد مسابقات اربه رانی سرعت سیرکوس ماکسیموس باشند ، که گمانه زنی های در مورد ساخت آن توسط ایرانیان است، اما حالا پس از گذشت سال ها هنوز هم این اصالت ایتالیایی با مسابقات فرمول یک حفظ شده هر کشوری که پیشگام در برگزاری این مسابقات به شکل امروزش شد کشوری جز فرانسه نبود ،جرمن ها از ایتالیایی ها در این عرصه جدید سرعت (مسابقات فرمول ۱) گوی سبقت را ربودند اما هنوز هم شرکت فراری اعتبار مسابقات فرمول ۱ به حساب می آید.

 

عاشقان سرعت در سیرکوس ماکسیموس

سیرکوس ماکسیموس _ محل برگزاری مسابقات ارابه رانی در امپراطوری رم

عشق به سرعت عشق به مکانیک

مکانیک شاید نمود کاملی در هواپیما سازی داشته باشد ، از زمینه سیالاتی گرفته تا طراحی و کاربرد جامدات اما هنوزم عشق ماشین های هستند که برای سرعت بیشتر و شکافتن مرز سرعت با وسایلی که روی چرخ های خود بر روی آسفالت سرد حرکت می کند تلاش می کنند امروزه مسابقات فرمول یک جولانگاه برای شرکت های خودروسازی بزرگ شده تا توانایی خود در طراحی و ساخت موتور های با قابلیت بالا را به رخ بکشند. مهندسان مکانیکی که با پیچ های تند پیست مسابقه مونت کارلو یا گرند پری آمریکا به چالش کشیده می شوند ، اینجاست که تمام قوانین فیزیکی حکم فرماست. اینجا دیگر آسمان نیست که فقط غوطه ور شدن نقش داشته باشد باید با اصطکاک لغزش ، نیروی جانب المرکز و … کنار آمد تا پیروز میدان مسابقه شد ، هنوزم بازار یاب هایی هستند که از سراسر دنیا با برگزاری مسابقاتی به دنبال عاشقان سرعت هستند ، عاشقانی که محدودیت ها را پشت سربگذارند.

 

 

نویسنده: رضا پیرخوشقیافه

واکنش شما چیست؟
I like it
91%
interested
9%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید