اخبار
در حال خواندن
ویدیو بررسی ماموریت ناسا به نام OSIRIS
0

ویدیو بررسی ماموریت ناسا به نام OSIRIS

توسط حمید رضا غلامزاد۱۱ آبان, ۱۳۹۵

ناسا به تازگی ماموریت تازه ای را برای دستیابی به شهاب سنگ Bennu آغاز کرده است. قرار است فضاپیمایی که ناسا به سوی این شهاب سنگ اعزام می کند، نمونه هایی از آن را به زمین باز گرداند و دانشمندان با مطالعه روی آن، پاسخ هایی برای پرسش های خود بیابند.

OSIRIS-Rex یک فضاپیمای بدون سرنشین است که هدف اصلی آن نمونه برداری از سیارکی است که به عنوان یک تهدید برای زمین شناخته می شود. سیارک بنو که در نزدیکی زمین قرار دارد، غنی از کربن بوده و قدمتی برابر با تاریخ اولیه منظومه شمسی دارد. بنابر محاسبات صورت گرفته، اگر بنو زمانی با سیاره زمین برخورد پیدا کند، میزان انرژی برابر با سه میلیارد تن مواد منفجره، معادل با ۲۰۰ بمب اتمی هیروشیما آزاد خواهد کرد.

فضاپیمای OSIRIS-REx

فضاپیمای OSIRIS-REx

OSIRIS-Rex هم چنین اولین ماموریت اکتشافی ناسا محسوب می شود که قرار است با نمونه ‌برداری از یک سیارک به زمین بازگردد. ناسا اعلام کرده این فضاپیما پس از حدود دو سال تعقیب بنو بالاخره در آگوست ۲۰۱۸ به این سیارک خطرناک خواهد رسید. سپس روی سطح آن فرود خواهد آمد و نمونه ‌ای از آن را با خود در سال ۲۰۲۳ به زمین می ‌آورد.

دانشمندان معتقدند این نمونه می تواند اطلاعات و شواهد مهمی از منبع حیات در زمین و هم چنین این احتمال که حیات از جایی دیگر از منظومه شمسی سرچشمه گرفته باشد را در اختیار ما قرار دهد و برای همین است که ناسا برای انجام این ماموریت ۸۰۰ میلیون دلار هزینه کرده است.

با این وجود که بنو رسماً به عنوان یک سیارک خطرناک معرفی شده است، اما به گفته دانشمندان ناسا احتمال برخورد آن با زمین هنگام عبور از بین سیاره ما و ماه تنها ۰.۰۳۷ درصد است.در زیر می توانید ویدیو بررسی ماموریت ناسا به نام OSIRIS را با دوبله فارسی تماشا کنید.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید