مقالات
در حال خواندن
نگاهی اجمالی به کاربردهای فناوری نانو در بخش انرژی
0

نگاهی اجمالی به کاربردهای فناوری نانو در بخش انرژی

توسط محسن نادری۱۸ آبان, ۱۳۹۵

انرژی یکی از مباحث بسیار مهم در زندگی بشر محسوب می‌شود، بسیاری از تحلیل‌گران انرژی را موتور محرک توسعه می‌دانند. بنابراین سرمایه گذاری‌های زیادی روی فناوری‌های مربوط به انرژی انجام می‌شود. فناوری نانو طی یک دهه گذشته ثابت کرده که نقش مهمی در توسعه فناوری‌های مربوط به انرژی دارد. در این مقاله، مروری کوتاه بر نقش فناوری نانو در بخش‌های مختلف انرژی خواهیم داشت.
انرژی یکی از بخش‌های بسیار مهم در زندگی بشر است که دلیل آن به نقش انرژی در فعالیت‌های انسان باز می‌گردد. براساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی (International Energy Agency)، تقاضا برای انرژی تا سال ۲۰۳۰ همچنان افزایش خواهد یافت. از آنجایی که تقاضا برای انرژی هیچ‌گاه کاهش نخواهد یافت، بنابراین باید به دنبال توسعه فناوری‌های جدید بود تا با استفاده از فناوری‌هایی نظیر فناوری نانو بتوان روش‌های موثرتری برای تولید انرژی به‌دست آورد. در حال حاضر کاربرد فناوری نانو و نانومواد در باتری‌های یون‌-‌لیتیم، پیل سوختی، دیودهای نشر نور، ابرخازن‌ها و پیل‌های خورشیدی از جمله موضوعات داغ در حوزه انرژی محسوب می‌شوند.
علیرغم مزایای موجود در فناوری نانو، هنوز مسیر استفاده از این فناوری در بخش انرژی هموار نشده‌است که دلیل این امر بالا بودن هزینه در این فناوری نسبت به فناوری‌های رایج است. بنابراین اولویت اصلی فناوری نانو در بخش انرژی این است که بتواند در عین افزایش کارایی، هزینه تولید را نیز کاهش داده و فرآیند تولید و استفاده را نیز تسهیل کند.
امروزه نانومواد کربنی، فلزی، آلیاژی، پلیمری، شیشه‌ای و سرامیکی در بازار به وفور یافت می‌شوند. از این نانومواد می‌توان در حوزه‌های مختلف انرژی استفاده کرد که در ادامه به‌صورت اجمالی ارائه می‌شود.

منابع انرژی

منابع انرژی

تبدیل انرژی

تبدیل انرژی

توزیع انرژی

توزیع انرژی

ذخیره سازی انرژی

ذخیره سازی انرژی

مصرف انرژی

مصرف انرژی

منابع : Ferric CHRISTIAN, EDITH, SELLY, Dendy ADITYAWARMAN, Application of nanotechnologies in the energy sector

نظرات شما برای مکاسیس از اهمیت بالایی برخوردار است . منتظر دیدگاه شما هستیم.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
محسن نادری
دانشجوی مهندسی مکانیک - برنامه نویس و کارشناس امنیت شبکه

پاسخ بدهید