مقالات
در حال خواندن
گرمایش از کف
0

گرمایش از کف

توسط Rpizh۱۱ آذر, ۱۳۹۵

سیستم گرمایش از کف نوعی سیستم حرارتی با آب گرم میباشد. که سالهاست در کشور های اروپایی و امریکادر حال اجراست .دراین سیستم (سیستم گرمایش از کف ) آب گرم از میان شبکه‌ای از لوله‌های تلفیقی پنج‌لایه‌ که در کف ساختمان نصب میگردد عبور کرده و به آرامی حرارت را در تمامی سطح ساختمان به صورت یکنواخت توزیع می‌نماید.

در سیستم گرمایش از کف بیش از۶۰ در صد از گرما به صورت تابشی به محیط انتقال می یابد، و به جای گرم کردن هوا اطراف ما و ایجاد جریان هوا، اجسام و افراد گرم خواهند شد.

مثالی برای درک بیشترانرژی تابشی : یک روز زمستان را تصور کنید ، شما در سایه احساس سرما میکنید

حال اگر در مقابل تابش افتاب قرار گیرید گرم خواهید شد، خورشید هوای محیط اطراف شما را گرم نکرده است

اما گرما از طریق تابش نور خورشید به شما منقل میگردد . این همان انتقال گرما بصورت تابشیست .

شرح کلی عملکرد گرمایش از کف

به طور کلی عملکرد سیستم گرمایش از کف بدین گونه است .

در سیستم گرمایش از کف آب گرم با دمای متوسط ۴۰ درجه‌ سانتیگراد توسط موتورخانه مرکزی ، پکیج، و یا پانل‌های خورشیدی تأمین شده، و از طریق لوله های اصلی به کلکتورها منتقل و سپس از طریق کلکتورها درلوله های نصب شده در کف ساختمان توزیع و در سیستم گردش می‌کند.

در اثر گردش آب گرم در میان مدارهای گرمایش از کف ، گرمای آب به سطح منتقل شده و از سطح به محیط می تابد

حداکثر دمای کف مورد نیاز انسان ۲۹ درجه‌ی سانتیگراد است، که نسبت به سیستم‌های متداول همچون رادیاتور ۳۰ تا ۳۵ درجه کمتر است.

به طورمیانگین وبسته به شرایط و کاربری ساختمان میتوان با استفاده ازسیستم گرمایش کف تا ۵۰ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرد. با توجه به اینکه استفاده‌ی بهینه‌ی انرژی یک ضرورت اجتماعی و ملی است، و همچنین با توجه به اینکه درآینده هزینه‌ی انرژی افزایش خواهد یافت، و سهم قابل توجهی ازهزینه ها‌ی زندگی را به خود اختصاص خواهد داد، بنابراین ۵۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی میزان قابل ملاحظه‌ای است.

سیستم گرمایش از کف مجموعه‌ای است از لوازم مورد نیاز، دانش فنی در طراحی و اجراء، و تجربه

عواملی که بردرستی کارسیستم گرمایش از کف اثرگذارند

گرمایش از کف

اجرا نمونه ای از سیستم پایپینگ گرمایش از کف با استفاده از لوله پنج لایه

  1. لوازم مصرفی مرغوب : استفاده از لوازم مرغوب درسیستم گرمایش از کف اقلامی مثل لوله، عایق‌ها، ورق متالایز، کلکتور، شیرها، و بست ها، با توجه به اینکه هریک از این اقلام نقش مهمی درعملکرد سیستم گرمایش کف دارند، به همین دلیل عدم استفاده از لوازم مرغوب وعدم نصب و اجرای صحیح سیستم، شاهد ضعف عملکرد نهایی آن خواهیم بود.
  2. طراحی سیستم گرمایش از کف : سیستم گرمایش از کف برخلاف ظاهر نسبتا ساده دارای ظرایف وپیچیدگی های خواص خود میباشد که عدم رعایت هر کدام از آنها باعث مشکلات زیادی در عملکرد سیستم خواهد شددر واقع گرمایش از کف سیستمی‌ است دانش محور که باید ابتدا به دقت طراحی و محاسبه گردد، و بسته به نوع کاربری و ویژگی‌های ساختمان، محل قرارگیری‌لوله‌ها‌ درکف، فاصله‌ی لوله‌ها، محل کلکتور‌ها، نحوه‌ی عایق‌بندی وهمچنین دمای آب ورودی به سیستم محاسبه گردد.محاسبات و طراحی جزئی از سیستم گرمایش از کف میباشد و عدم محاسبات باعث ضعف در عملکرد سیستم خواهد شد.
  3. اجرای سیستم گرمایش از کف : هر چقدر که سیستم گرمایش از کف با محاسبات مهندسی و به درستی طراحی شود، ولی درست اجرا نشود، نباید انتظارعملکرد مطمئن داشت .اجرای گرمایش از کف باید مطابق با نقشه‌ های طراحی شده انجام شود. مجریان کارآزموده آموزش‌های لازم را برای اجرای صحیح سیستم گرمایش از کف دیده اند.آنها دارای تجربه کافی و دانش فنی جهت خواندن نقشه ها میباشند.مشکلاتی که بخاطر اجرای نا صحیح سیستم گرمایش از کف به وجود خواهد آمد قابل مرتفع کردن نخواهد بود
    پس قبل ازهر اقدامی از کارآزموده بودن مجری اطمینان حاصل کنید
گرمایش از کف

تصویر گرفته شده با دروبین حرارتی از یک اتاق با سیستم حرارتی گرمایش از کف

گرمایش از کف علاوه بر ساختمان های مسکونی درمکانهای دیگری همچون مرغداریها ، استخرها ، سالنهای ورزشی ، مدارس ، اماکن تجاری واداری ، کارخانه جات ، مکانهای مذهبی نیز قابل استفاده است.

 

 

منبع: یزد گرماگستر

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh

Mechanical Engineer

پاسخ بدهید