در حال خواندن
معرفی نمودار سایکرومتریک
0

معرفی نمودار سایکرومتریک

توسط Rpizh۱۶ آذر, ۱۳۹۵

اگر با طراحی سیستم های تاسیساتی و تهویه مطبوع و ایجاد شرایط محیطی مناسب برای ساکنان و افراد سرو کار داشته باشید به راحتی در خواهید یافت که باید بتوانید ارتباط بین عوامل تاثیر گذار بر هوا درک و با استفاده از این عوامل دست به طراحی سیستم های تهویه بزنید. این نیاز ما را به سمت نمودار سوق می دهد که در علم تاسیسات از آن با نام سایکرومتر یاد می شود. در ادامه به بررسی معرفی این نمودار خواهیم پرداخت.بسیاری از فرایند های تهویه مطبوع از تحولات در انرژی ناشی می شود. این تغییرات در اثر تغییر در درجه حرارت و رطوبت هوا به وجود می آید. روابط بین دما، رطوبت و انرژی تحت نمودار سایکرومتریک به راحتی قابل درک است. زمانی که محور های نمودار را درک کنید خواهید دید که این نمودار ابزاری است که به راحتی می تواند مشکلات شما در تهویه مطبوع را پاسخگو باشد.

 

تعریف

نمودار سایکرومتریک یا جدول زیست_اقلیمی ساختمانی داده‌های اطلاعاتی حاصل از اقلیم همچون دمای خشک، دمای مرطوب وفشار بخار در روی نمودار مشخص می‌شوند و سپس با استفاده از این داده‌ها به تجزیه و تحلیل آنها پرداخته و در نهایت شرایط اقلیمی و اصولی را که برای طراحی باید استفاده شود مشخص می‌شود. باید توجه داشت که این نمودار را می‌توان به طور جداگانه برای هر شهر تنظیم نمود تا دقت اصول تعیین شده بالا رود.

طرح نمودار سایکرومتریک

نمودار سایکرومتریک بر اساس دو مفهوم ساده ساخته شده:

  1. هوای داخل مخلوطی از هوای خشک و بخار است
  2. میزانی انرژی مشخص در هوا، در دما و فشار خاص وجود دارد.

بخش۱: هوای داخل مخلوطی از هوای خشک و بخار است.

معرفی نمودار سایکرومتریک

نمودار سایکرومتری _ نمایی از مقداریابی

اهمیت سایکرومتری در صنعت

یکی از مهمترین بحث های که در صنایع غذایی مطرح است، نگهداری مواد غذایی در شرایط دمای و رطوبتی خاصی است، برای مثال در یک  سردخانه دستیابی به یک مقدار دما و رطوبت مطلوب جهت نگهداری از ماده غذایی ویژه بسیار مهم بوده و مهندسان می کوشند تا شرایطی را بوجود آورند تا بتوانند چند ماده با ویژگی های مختلف را در یک محیط با شرایط ذکر شده نگه دارند که  این نوع طراحی دقیق با توجه و در نظر گرفتن ویژگی های مواد مختلف می تواند سود اقتصادی بالای را برای یک سردخانه به دنبال داشته باشد.

 درنتیجه پایه انجام چنین طراحی های سود آور آشنایی با شرایط دمایی و رابطه متقابل آنها است که با استفاده از نمودار های سایکرومتر امکان پذیر است در نتیجه لازم است که یک مهندس طراح علاوه بر آشنایی با عوامل موثر بتواند از جدول های سایکرومتری نیز استفاده کند.

یک مثال ساده این فرایند را در شکل زیر می توانید مشاهده نمایید.

هوای گرم مرطوب با دمای ۸۰˚F و رطوبت نسبی ۵۰% از روی کویل سرد عبور داده شده و تا ۵۷˚F خنک می شود. هنگامی که رطوبت روی کویل کندانس می شود گرمای نهان آزاد می شود و این گرما باید از مایع مبرد نیز گرفته شود. در شکل آنتالپی A→B یک سوم آنتالپی B→C برای خنک کردن هوا می باشد.

معرفی نمودار سایکرومتری

استفاده از نمودار سایکرومتری

ما در نظر داریم که در این سری از مقالات به آموزش استفاده از این جداول بپردازیم.

Fundamentals of HVAC Systems Prepared by Robert McDowall, P. Eng. Engineering Change In
رضا پیرخوشقیافه
واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh

Mechanical Engineer

پاسخ بدهید