مقالات
در حال خواندن
معرفی ۱۰ ناو برتر دنیا
0

معرفی ۱۰ ناو برتر دنیا

توسط رضا قهرمانی۱۱ آذر, ۱۳۹۵

بررسی برترین ناو های دنیا,بررسی ویژگی های هرکدام, ناوهای کدام کشور بر دریا حکومت میکنند؟همانظور که قبلا ۱۰ جنگنده ی برتر دنیا را معرفی کردیم الان نیز با بررسی ۱۰ ناو برتر دنیا با ما همراه باشید.
۱– ناو هواپیمابر مدل فورد کلاس (ایالات متحده)

ناو هواپیمابر مدل فورد کلاس (ایالات متحده)

ناو هواپیمابر مدل فورد کلاس (ایالات متحده)

میزان قدرت حمل بار: ۱۰۰۰۰۰ تن

طول: ۳۳۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۸۵ هواپیما

یو اس اس جرالد آر فورد نام یک کلاس ناو هواپیما بر آمریکایی است که قرار است تا اواسط سال ۲۰۱۶ وارد خدمت نیروی دریایی ایالات متحده ی آمریکا شود ، این ناو چند میلیارد دلاری پیشرفته ترین کشتی جهان لقب گرفته است

جرالد آر فورد یک ناو هواپیمابر از طبقه supercarrier ، متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده می باشد که برای جایگزینی با ناوهای کلاس نیمیتز در نظر گرفته شده است . بدنه این ناو بسیار شبیه به ناوهای کلاس نیمیتز می باشد اما در تکنولوژی بسیار پیشرفته تر از ناوهای این کلاس است که از پیشرفته بودن آن می توان به سیستم الکترو مغناطیسی پرتاب هواپیما اشاره کرد . همچنین خدمه مورد نیاز نیز کاهش یافته تا به بهبود بهره وری افزوده شود و اولین نمونه تولیدی به نام جرالد آر فورد و با شماره ” CVN-78 ” تا سال ۲۰۱۵ ساخته خواهد شد .

۲- ناو هواپیمابر نیمیتز کلاس ارتقاء یافته (ایالات متحده)

 ناو هواپیمابر نیمیتز کلاس ارتقاء یافته (ایالات متحده)

ناو هواپیمابر نیمیتز کلاس ارتقاء یافته (ایالات متحده)

میزان قدرت حمل بار: ۱۰۰۰۰۰ تن

طول: ۳۳۲ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۸۰ هواپیما

به طور کلی ۱۰ عدد از این ناوهای هواپیما بر ساخته شده که شامل ۳ کشتی مدل نیمیتز و ۷ کشتی از نوع ارتقاء یافته آن می‌شود. این ناوها بزرگترین کشتی‌های جنگی دنیا و استفاده شده توسط ارتش هستند که مجهز به سلاح اتمی بوده و قابلیت حمل ۸۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را دارند. این کشتی‌ها می‌توانند مدل‌هایی همچون جنگنده‌های چند منظوره، هواپیما‌های  مورد استفاده در حمله‌های زمینی، هواپیماهای جنگی الکترونیکی پراولر، هواپیماهای حمل و نقل گریهاند C-2 و هلیکوپتر‌های مختلف برای حمل بار و عملیات جنگی ضد زیردریایی را حمل کرده و تحت کنترل خود داشته باشد.

این ناوهای هواپیمابر معمولاَ تعداد ۶۰ هواپیما و هلیکوپتر را حمل می‌کنند و مجهز به یک سیستم دفاع از خود اتوماتیک بوده که با استفاده از ادغام و هماهنگی سلاح کشتی و سیستم جنگ الکترونیک در مقابل موشک‌های ضد ناو مقابله می‌کند. در چند دهه پیش رو تمامی این کشتی‌ها توسط مدل جدید فورد کلاس جایگزین می‌شوند.

۳- ناو هواپیمابر کوزنتسوف(روسیه)

ناو هواپیمابر کوزنتسوف(روسیه)

ناو هواپیمابر کوزنتسوف(روسیه)

 

میزان قدرت حمل بار: ۶۰۰۰۰ تن

طول: ۳۰۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

ناو هواپیمابر آدمیرال کوزنتسوف  یک کشتی ساخت اتحاد جماهیر شوروی است. این ناو هواپیمابر از کلاس کازنتسو بوده که با عنوان‌های دیگری مانند کلاس اورال نیز شناخته می‌شود. از این کلاس چند ناو هواپیمابر دیگر نیز ساخته شدند اما به جز این ناو، ناو دیگری عملیاتی نشد و به کشورهای دیگر فروخته شدند. این ناو با پیشرانه غیر اتمی کار می‌کند. اصلی‌ترین کار و مأموریت ناو کوزنتسوف (کوزنتسو یا کازنتسو یا کازنتسوف نیز می‌گویند) پشتیبانی زیردریایی‌های حامل موشک‌های استراتژیک قاره پیما و شناورهای سطحی و هواپیماهای گشت دریایی حامل موشک در ناوگان روسیه است. لازم است ذکر شود که این ناو، تنها ناو هواپیمابر عملیاتی در نیروی دریایی روسیه می‌باشد.

 

۴- ناو هواپیمابر لین مینگ (چین)

ناو هواپیمابر لین مینگ (چین)

ناو هواپیمابر لین مینگ (چین)

میزان قدرت حمل بار: ۶۰۰۰۰ تن

طول: ۳۰۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

لین مینگ دومین مدل از Kuznetsov بود که در سال ۱۹۸۵ توسط اوکراین خریداری و در سال ۱۹۸۸ به کار گرفته شد. با این وجود بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بودجه مربوط به ساخت و ساز کشتی متوقف شد و سرانجام اسکلت ناقص کشتی به چین فروخته شد و بعد از تعمیر و بازسازی مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۲۰۱۲ نیروی دریایی چین از این ناو هواپیمابر استفاده کرد که یکی از برنامه‌های جاه طلبانه آن‌ها بود.

لین مینگ یک ناو با قدرت حمل ۵۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر است. هواپیماهای جنگی Y-15، هلیکوپتر های Z-8 و هلیکوپترهای KA-31 از این دسته به شمار می‌روند. قابل ذکر است به رغم ایجاد تغییر مهم در توازن قدرت نیروی دریایی در منطقه، این کشتی چینی بعد از بازسازی تمامی جنگ افزار‌های سنگین خود را از دست داد و حالا تنها سلاح‌های دفاعی با برد کوتاه را حمل می‌کند.

۵- ناو هواپیمابر ملکه الیزابت (بریتانیا)

ناو هواپیمابر ملکه الیزابت (بریتانیا)

ناو هواپیمابر ملکه الیزابت (بریتانیا)

میزان قدرت حمل بار: ۶۵۰۰۰ تن

طول: ۲۸۰متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

ناو هواپیمابر ملکه الیزابت  بزرگترین کشتی می‌باشد که برای نیروی دریایی پادشاهی بریتانیا ساخته شده است. در ۴ ژوئیه ۲۰۱۴ با حضور ملکه الیزابت دوم این کشتی را نام گذاری کردند.

در حال حاضر دو مدل از این ناوها توسط نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا در دست ساخت هستند. اولین مدل ملکه الیزابت HMS در سال ۲۰۰۹ خریداری شد و انتظار می‌رود تا سال ۲۰۱۷ عملاَ مورد استفاده قرار بگیرد. ناو همتا، شاه ولز HMS تا سال ۲۰۲۰ در نیروی دریایی سلطنتی به کار گرفته خواهد شد. جالب است که این ۲ ناو هواپیمابر بزرگترین کشتی‌های جنگی ساخته شده در این ارتش خواهند بود.

هر دو مدل کشتی ملکه الیزابت در مقایسه با ناو‌های هواپیمابر سبک از قابلیت‌های بیشتری برخوردار هستند. این ناوها توانایی حمل ۴۰ هواپیما را دارند. میزان قدرت حمل بار آن‌ها با ناو‌های Kuznetsov روسیه و لین مینگ چینی برابر است اما با این تفاوت که مدل‌های چینی و روسی دارای جنگنده‌های هوایی برتر بوده درحالی که این ناو دارای قدرت حمل وزن کمتر و جنگنده‌های چندمنظوره است. همچنین این ناوها می‌توانند در حملات هوایی، زمینی و در عملیات شناسایی نیز استفاده شوند. علاوه بر آن ترکیبی از هلیکوپتر‌های گربه ی وحشی برای بارکشی و عملیات ضد زیردریایی نیز در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶- ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

میزان قدرت حمل بار: ۴۱۰۰۰ تن

طول: ۲۶۰ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

ناو هواپیمابر شاری دوگل ناو سرفرماندهی فعلی و تنها ناو هواپیمابر در حال خدمت در نیروی دریایی فرانسه می‌باشد. شارل دوگل دهمین ناو هواپیمابر فرانسوی و اولین شناور سطحی با نیروی محرکه اتمی فرانسه می‌باشد. این ناو بعد از ناو روسی آدمیرال کوزنتسو، دومین ناو بزرگ اروپایی لقب گرفته است.

شارل دوگل در سال ۲۰۰۱ جانشین ناو هواپیمابر فوش و ناو هواپیمابر کلیمانسو شد.

نام این کشتی برگرفته از نام ژنرال شارل دوگل رئیس جمهور اسبق فرانسه می‌باشد.

۷- ناو هواپیمابر ویکرامادیتیا (هند)

ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

ناو هواپیمابر شارل دوگل (فرانسه)

میزان قدرت حمل بار: ۴۵۰۰۰ تن

طول: ۲۷۳ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۳۰ هواپیما

این ناو سبک ساخت هند مدل بازسازی شده رزم ناو هوایی KlevClass است. از آنجایی که بکارگیری این رزم ناوها در دوران پس از جنگ سرد برای روسیه گران تمام می‌شد، یکی از این کشتی‌ها به هند فروخته می‌شود. در سال ۲۰۰۴ روسیه قراردادی برای فروش این کشتی به هند امضا کرد. این ناو در سال ۲۰۱۴ توسط نیروی دریایی هند مورد استفاده قرار گرفت و در آینده جایگزین مدل قدیمی Viraat خواهد شد.

این ناو قابلیت حمل ۳۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را دارد که شامل میگ ۲۹، جنگنده‌های چند منظوره، هلیکوپتر‌های بارکش و KA-31 می‌شود. حداکثر گنجایش آن ۳۰ هواپیما و ۶ هلیکوپتر است. ویکرامادیتیا بعضی از سلاح های سنگین جنگی Gorshkov را که در قسمت سینه کشتی قرار گرفته بود از دست داد و در حال حاضر تنها مجهز به سلاح‌های دفاع هوایی با برد کوتاه می‌باشد.

۸- ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

میزان قدرت حمل بار: ۳۴۰۰۰ تن

طول: ۲۶۵ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۴۰ هواپیما

سائوپائولو یک ناو هواپیمابر است که در ابتدا در سال ۱۹۶۳ توسط نیروی دریایی ارتش فرانسه استفاده شد و سپس در سال ۲۰۰۰ به عنوان بهترین ناو فرماندهی ارتش برزیل مورد استفاده قرار گرفت. این ناو می‌تواند ۴۰ هواپیما و هلیکوپتر را حمل کند. با این وجود عمدتاَ برای آموزش خلبانی استفاده شده و قدرت تهاجمی آن محدود است. ناو رهگیر و تهاجمی A-47 KU Skyhawk بر اساس طراحی و فناوری سائوپائولو ساخته شده‌اند که توانایی حمل موشک‌های هوا به هوای با برد کوتاه را دارد. این هواپیما‌های از رده خارج شده تنها توانایی محدودی در مقابل ضد ناو‌ها و حملات زمینی داشته و نمی‌توانند با جنگنده‌های هوایی مدرن و هواپیماهای استفاده شده در حملات زمینی مقابله کنند.

۹- ناو هواپیمابر کاوور (ایتالیا)

ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

ناو هواپیمابر سائوپائولو (برزیل)

میزان قدرت حمل بار: ۲۷۰۰۰ تن

طول: ۲۴۴ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۲۰ هواپیما

ناو هواپیما بر کاوور در سال ۲۰۰۸ به کار گرفته شد و امروز یک ناو فرماندهی جدید در نیروی دریایی ایتالیا به شمار می‌رود. این کشتی جنگی مدرن می‌تواند پرسنل ارتش و وسایل را جابجا کند. کاوور قابلیت حمل ۲۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را داراست. در حال حاضر هواپیما‌های مناسب برای عملیات زمینی را حمل کرده و در آینده با مدل لاکهید مارتین F358 جایگزین خواهد شد.

این ناو سبک وزن از هلیکوپتر‌های مختلف برای حمل بار و جنگ‌های ضد زیر دریایی و عملیات نظارت هوایی استفاده می‌کند. این ناو هواپیمابر جنگی قابلیت شرکت در جنگ‌های آبی و خاکی را داشته و می‌تواند تانک‌های جنگی و تسلیحات مورد استفاده در آب و خاک را جابجا کند. همچنین کاوور می‌تواند یک دسته ۳۲۵ نفره از تکاوران دریایی را در خود جای دهد.

۱۰- ناو هواپیمابر چاکری ناروبت (ساخت تایلند)

ناو هواپیمابر چاکری ناروبت (ساخت تایلند)

میزان قدرت حمل بار: ۱۱۵۰۰ تن

طول: ۱۸۲ متر

قابلیت حمل هواپیما: ۳۰ هواپیما

این ناو جنگی سبک وزن در اسپانیا ساخته شد و در سال ۱۹۹۷ توسط نیروی دریایی سلطنتی تایلند مورد استفاده قرار گرفت. جالب است که این اولین ناو جنگی به کار گرفته شده در جنوب شرقی آسیاست. چاکری ناروبت قابلیت حمل ۳۰ هواپیما با بال ثابت و هلیکوپتر را داراست. اما از نقایص این ناو می‌توان به نبود سلاح‌های دفاعی و تعبیه نشدن تسلیحات ابتدایی ضد هواپیمایی اشاره کرد. از این ناو معمولاً برای جا به جایی اعضای خانواده سلطنتی تایلند استفاده شده و به ندرت برای عملیات‌های جنگی به کار گرفته می‌شود. بنابراین این کشتی بیشتر شبیه به یک کشتی تفریحی سلطنتی گران است تا یک ناو هواپیمابر مورد استفاده در جنگ‌های آبی و خاکی.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید