مقالات
در حال خواندن
لئوناردو داوینچی نابغه مدرن در عصر رنسانس
0

لئوناردو داوینچی نابغه مدرن در عصر رنسانس

توسط Rpizh۲۴ آذر, ۱۳۹۵

مهندسی مکانیک از کجا شروع شد ؟! … نمی دانیم شاید اولین مهندس مکانیک همان انسان غارنشینی بوده باشد که سنگ را به شکل چرخ تراشید یا کسی در زمان گذشته که از الاوار به عنوان چرخ استفاده کرد. به هر حال تلاش های بسیاری شده تا به مهندسی نوین مکانیک رسید شاید بتوان گفت که مهندسی مکانیک پدر تمام علوم مهندسی است. در زمانی که بغیر از جنبندگان جاندار هر آنچه در آسمان زمین یا زیر آب ها حرکت می کند طراحی و ساخته این گروه از مهندسان است. البته امروز مهندسان مکانیک به همین انواع مصنوعی متحرک قانع نبوده و به کمک جانداران ،با ساخت اعضا مصنوعی، شتافته اند.

سیستم مهندسی

مهندسی و خلاقیت دو عضو جدانشدنی هستند، امروزه انقدر تعداد اختراعات و ابداعات زیاد شده که شاید همین که این مقاله را می خوایند چندتای بر تعداد آن افزون شود اما در گذشته هرگز اینگونه نبوده شاید بتوان جرقه اختراعات را به زمان رنسانس نسبت داد نیاز و درنتیجه تلاش برای بر طرف کردن آن عامل اصلی پیدایش اختراعات است ، از نظر من اختراع در مرتبه بالاتر از اکتشاف است ،اختراع نمود صفت خالق بودن خداوند در انسان است و حال آنکه اکتشاف پیدایش اتفاقی یک پدیده موجود می تواند باشد.

لئوناردو داوینچی نابغه مدرن در عصر رنسانس

ماشین پرنده طراحی لئوناردو داوینچی

آغاز بی پایان

شاید آرزوی همیشگی انسان به پرواز موجب شکوفایی مکانیک شده باشد ، زمینه ای که هنوز هم محل جولانگاه مهندسان مکانیک برای نشان دادن مهارت¬های خود در زمینه طراحی و ساخت است. اندکی بعد از اختراع رایانه های امروزی نرم افزار های طراحی جهت تسهیل کار نوشته شد شاید تصور ساخت هواپیماهای امروزی بدون نرم افزار های طراحی ممکن نباشد یا شاید بهتر است بگوییم که هیچ ساخت و تولیدی بدون کمک نرم افزار های رایانه ای ممکن نیست و ایت در اثر امروزی یک حقیقت انکار ناپذیر است، شاید همین امر عامل افزایش تعداد اختراعات باشد. یک و در برخی رشته ها تا سه واحد نقشه کشی به همین منظور در سرفصل دروس مهندسی در مقطع کارشناسی گنجانده شده ولی سوال همیشگی اینجاست چرا با کمک کاغذ و مداد وقتی نرم افزار باشد.
لئوناردو دواینچی مرد رنسانسی ایتالیا و اولین مهندس مکانیک به شکل امروزی ، علی رغم تولد در روستای وینچی در ایالت توسکانی، پیشرفت سریع خود را از کودکی شروع کرد ، کار خود را در سن ۸ سالگی با پیکر تراشی شروع کرد و در سن ۱۶ سالگی ماهرترین پیکرتراش زمان خود شد این دید سه بعدی او را علاقه مند به طراحی بر روی صفحه کاغذ و نگه داری آنها بصورت رمز نگاری شده در کتاب تالیفی خود کرد زمان با گذشت خود داوینچی به سمت پرواز آرزوی کودکی هر کسی سوق داد اما کمتر کسی تا آن زمان به فکر عملی کردن این آرزو پرداخته بود.
حال داوینچی که یک نقاش مطرح شده بود به مطالعه پرواز پرندگان براساس طراحی از نحوه بال زدن آنها پرداخت در سن جوانی اولین طرح پروازی خود را که در کتابش آورده شده داد هرگز اطلاعات دقیقی از موفقیت یا عدم موفقیت این طرح داده نشده اما با این وجود این طرح تحت عنوان نقطه آغازین طرح پروازی امروزی میدانند که برادران رایت به عرصه ظهور رساندند.

لئوناردو داوینچی نابغه مدرن در عصر رنسانس

نرم افزار طراحی مهندسی PTC

در نهایت …

داوینچی به علت دید سه بعدی که از محیط پیرامون داشت دست به طراحی های با توجه به طبیعت زد که اساس بسیاری از اختراعات امروزی در زمینه مکانیک شد اساسا داوینچی را می توان به عنوان اولین نرم افزار طراحی دانست و این باعث شده که امروزه حتی با وجود پیشرفت تکنولوژی و روش های طراحی طراحی با مداد بر روی کاغذ سرفصلی از دروس رشته دانشگاهی باشد. داوینچی علاوه بر طراحی با مهارتی که در مجسمه سازی و سنگ تراشی داشت می توانست کاری را که امروزه پرینتر های سه بعدی در زمینه مدل سازی انجام می دهند را خود به تنهایی انجام دهد. شام آخر داوینچی نقاشی عیسی مسیح و حواریان نبود بلکه میراث ماندگاراش برای مهندسان مکانیک بود

بلند پروازی ، خلاقیت ، شجاعت

لئوناردو داوینچی نابغه مدرن در عصر رنسانس

نقاشی شام آخر _ اثر لئوناردو داوینچی

 

 

رضا پیرخوشقیافه

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید