مقالات
در حال خواندن
چرا باید در داخل هواپیما گوشی همراه خود را خاموش و یا در حالت(Airplane Mode) قرار دهیم؟
0

چرا باید در داخل هواپیما گوشی همراه خود را خاموش و یا در حالت(Airplane Mode) قرار دهیم؟

توسط میثم نجفی ارشادی۲۸ آذر, ۱۳۹۵

هواپیما شروع به حرکت می‌کند و هنوز به ابتدای باند پرواز نرسیده است. سرمیهماندار از مسافران می‌خواهد که گوشی همراه و دیگر وسایل دیجیتالی خود را خاموش کنند. من خیلی سریع به دوست خود پیامک می‌دهم که هواپیما تا دقایقی دیگر پرواز می‌کند و گوشی را خاموش می‌کنم.
آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که دقیقا چرا باید در هواپیما گوشی همراه خود را خاموش کنیم؟ گوشی همراه یا دیگر وسایل ارتباطی چه تاثیری بر ایمنی پرواز دارند؟ آیا حتما باید گوشی را خاموش کرد یا فقط باید روی حالت پرواز (Flight Mode) قرار دهیم ؟     با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید . . .

طبق مقررات جهانی، استفاده از ابزار های دیجیتالی در ارتفاع کمتر از ۳ هزارمتر، حتی بر روی حالت پرواز ممنوع است. بالاتر از این ارتفاع، می‌توان از دستگاه‌هایی مثل لپ‌تاپ، پخش‌کننده‌ی موسیقی و تبلت‌ استفاده کرد. ولی گوشی همراه همچنان باید خاموش بماند. این قوانین به هر صورت مهم هستند و ما باید برای جلوگیری از مخاطرات احتمالی تداخل امواج دستگاه‌ها با سامانه‌های الکترونیکی حساس هواپیما آن‌ها را رعایت کنیم.

حالت پرواز درواقع کلید عملیاتیست که در صورت فعال شدن، سیستم های ارتباطی گوشی هوشمند شما نظیر اتصال وای فای و بلوتوث را غیر قابل استفاده کرده و در واقع به حالت خاموش درمیاورد. این وضعیت در بیشتر گوشی ها دارای یک آیکون هواپیما است و از بخش تنظیمات گوشی و یا سایه نوتیفیکیشن‌ها قابل فعال‌سازی خواهد بود.

رابطه‌ی گوشی‌های همراه با تجهیزات الکترونیکی هواپیما، می‌تواند دقیقا مثل رابطه‌ی شعله‌ی ‌جوشکاری با لوله‌های حرارتی مجتمع مسکونی و دماسنج‌های آن باشد. هواپیما دارای صدها سامانه‌ی الکترونیکی پرواز است که با نام «اویونیک» (Avionics) شناخته می‌شوند و برای ناوبری هواپیما، ارتباط با ایستگاه‌های زمینی و کمک به پرواز به کار می‌روند. بعضی از آن‌ها حسگرهایی هستند که اطلاعات را برای انتقال به دستگاه‌های کابین خلبان ثبت می‌کنند. این مشکل فقط در رابطه با گوشی‌های همراه نیست و دستگاه‌هایی مثل تبلت، کتاب‌خوان، لپ‌تاپ و کنسول‌های بازی دستی هم امواج رادیویی تابش می‌کنند. اگر فرکانس امواج رادیویی آن‌ها نزدیک به فرکانس سامانه‌ی اویونیک هواپیما باشد، می‌تواند سیگنال‌های هواپیما را دچار اختلال جدی کند. این اختلال، سامانه‌هایی مثل رادار، سیستم‌های ارتباطی و فناوری پیشگیری از تصادم را دچار اشتباه می‌کند یا از کار می‌اندازد. به خصوص اگر سیگنال‌های چند گجت با یکدیگر تشدید شود یا بر اثر خرابی گجت، امواج رادیویی قوی‌تری تابش شود، احتمال بوجود آمدن خطر بیشتر هم می‌شود.

خلبان‌ها بر این باورند که تماس های تلفنی، می‌تواند بر روی تجهیزات جهت یابی یا همان GPS هواپیماها تاثیرات منفی گذاشته و در نتیجه مسافران را در برابر خطرات جدی قرار دهد. یک خلبان در این باره می‌گوید:

هرچند که این ثابت نشده  که  سیگنال های تلفن همراه قادر به تاثیرگذاری بر روی عملکرد تجهیزات جهت یابی است؛ اما این دلیل نمی‌شود که وقتی تا به حال چنین اتفاقی رخ نداده، هیچ گاه نیز رخ ندهد.

اما جالب است بدانید استفاده از تلفن همراه در حین پرواز، نه تنها بر روی عملکرد هواپیما تاثیر می‌گذارد، بلکه حتی دکل‌های مخابراتی را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. بر همین اساس است که کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) نیز قوانینی را جهت عدم استفاده از تلفن همراه توسط مسافران هوایی وضع کرده است. در واقع اف سی سی بدین خاطر استفاده از تلفن همراه در هواپیما را ممنوع اعلام کرده است که از تداخل رادیویی بر روی شبکه های تلفنی موجود  در سطح زمین پیشگیری کند.

به نقل از اف سی سی، اگر شما در ارتفاع ۱۲ هزار کیلومتری از سطح زمین اقدام به برقراری تماس تلفنی کنید، احتمالا از چند دکل مخابراتی مختلف بر روی کره زمین سرویس هایی را دریافت خواهید کرد. این قضیه باعث اختلال در سرویس دهی آن دکل ها شده و هرج و مرج به بار میاورد. به خاطر این موضوع، برخی از شرکت های هواپیمایی بین‌المللی گران قیمت، تجهیزات مخصوص تلفن همراه را در چندین هواپیمای فرست کلاس خود نصب کرده‌اند تا مسافرین بتوانند در حین پرواز، تماس تلفنی برقرار کرده و یا پیام های متنی ارسال کنند.

هرچند که تا به حال روشن بودن گوشی همراه مسافران به عنوان دلیل هیچ سانحه‌ای ذکر نشده، ولی شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد خطر روشن بودنگوشی همراه و سایر وسایل ارتباطی را باید جدی گرفت. در ژانویه‌ی سال ۲۰۱۳ گزارشی از ۵۰ مسئله‌ی امنیتی پرواز که می‌توانند بر اثر گجت‌های دیجیتالی همراه ایجاد شوند منتشر شد. این گزارش از مرکز داده‌های سامانه‌ی اطلاعات امنیت هوایی آمریکا تهیه شده بود. این مجموعه، از گزارش‌هایی که خدمه‌ی پرواز ارسال می‌کنند جمع‌آوری شده است. در یکی از گزارش‌ها این‌طور آمده است:«کاپیتان گفت که سامانه‌ی قطب‌نما در هنگام اوج‌گیری اولیه دچار اختلال شده است. وقتی از مسافران خواسته شد که همه‌ی دستگاه‌های دیجیتالی همراه خود را خاموش کنند، سامانه‌ی قطب‌نما به حالت عادی خود برگشت.»

یک راه حل مناسب 

در دنیای پررقابت شرکت‌های حمل و نقل هوایی، ایرلاین‌هایی مثل «ویرجین آتلانتیک» (Virgin Atlantic) و «دلتا ایرلاینز» (Delta Airlines) سامانه‌هایی را تبلیغ می‌کنند که با استفاده از آن‌ها می‌توان حتی در هنگام پرواز نیز از دستگاه‌های دیجیتالی استفاده کرد. یکی از آن‌ها سامانه‌ی «تماس هنگام پرواز» مثل «آن ایر» (On Air) و «ایروموبایل» (AeroMobile) است که از ایستگاه‌های موبایل (BTS) کوچک داخل هواپیما به نام «پیکوسل» (Picocells) استفاده می‌کند و باعث می‌شود که گوشی‌های همراه با انرژی خیلی کمتری امواج خود را تابش کنند. این دستگاه امواج ارسالی را پردازش می‌کند و به ماهواره می‌فرستد تا از آن‌جا برای ایستگاه‌های زمینی معمولی ارسال شوند. بنابراین با استفاده از این ایستگاه‌های BTS داخل هواپیما، امکان برقراری تماس تلفنی هنگام پرواز برای مسافران مهیا می‌شود. «کوین راجرز» (Kevin Rogers) مدیر عامل شرکت ایروموبایل این فناوری را چنین توصیف می‌کند:«این فناوری درست مثل سرویس رومینگی (Roaming) است که وقتی به یک کشور خارجی می‌روید استفاده می کنید، با این تفاوت که در آن کشور خارجی به ارتباط ماهواره‌ای احتیاج ندارید.» بعضی از ایرلاین‌ها در هنگام سفارش هواپیما فناوری ایروموبایل را به صورت پیشفرض بر روی هواپیمای خود سفارش می‌دهند.

ایستگاه‌های کوچک BTS داخل هواپیما، امکان برقراری تماس با گوشی همراه را برای مسافران مهیا می‌کنند. این کار از طریق ارتباط ماهواره‌ای میسر می‌شود
این سامانه‌ وقتی که هواپیما در ارتفاع مناسب است به شما اجازه‌ی مکالمه با گوشی همراه را می‌دهد. ولی همچنان موقع نشست و برخاست هواپیما نمی‌توانید از گوشی همراه استفاده کنید.

 منبع:  Federal Communications Commission

واکنش شما چیست؟
I like it
57%
interested
43%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید