اخبار
در حال خواندن
ویدیو نگاهی به تاریخ قانون ارشمیدس
0

ویدیو نگاهی به تاریخ قانون ارشمیدس

توسط حمید رضا غلامزاد۶ اسفند, ۱۳۹۵

نیروی شناوری به صورت نیروی برآیند وارد از طرف یک سیال بر جسمی است که در آن فرو رفته یا شناور است، تعریف می‌شود. نیروی شناوری همواره به طور قائم و رو به بالا اثر می‌کند.از این قانون به عنوان قانون ارشمیدس یاد می شود.این قانون بسیار مشهور است اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این قانون چگونه کشف شد؟با مکاسیس همراه باشید.

ارشمیدس(۲۱۲–۲۸۷ قبل از میلاد)

ارشمیدس(۲۱۲–۲۸۷ قبل از میلاد)

آنچه که ارشمیدس کشف کرد این بود که هر سیالی به جسمی که در آن قرار گرفته (جزئی یا کامل) نیروی شناوری وارد می‌کند. اندازهٔ این نیرو برابر وزن سیال جابجا شده است.
نکتهٔ جالب اینکه شکل جسم فرو رفته در آب اهمیت ندارد و مستقل از شکل ظاهری جسم، نیروی شناوری رفتار یگانه دارد و از قانون ارشمیدس پیروی می‌کند.

وقتی نیروی ارشمیدس از نیروی وزن بیشتر باشد جسم روی سطح آزاد شاره شناور می‌شود و وقتی نیروی وزن جسم از نیروی ارشمیدس بیشتر باشد جسم درون شاره غرق می‌شود. شاره لزوماً آب نیست و می‌تواند هر مایع یا گازی باشد.

این قانون در نهایت به یکی از تاریخی ترین قوانین دنیای علم بدل شد که هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.اما آنچه که باعث ایجاد این قانون شد می توان گفت تنها جاه طلبی پادشاه سیراکوس بوده.او قصد داشت کشتی عظیمی را ساخته و به عنوان هدیه به پادشاه مصر تقدیم کند اما در آن زمان تصور ساخت چنین کشتی باورنکردنی بوده.به همین دلیل پادشاه از ارشمیدس درخواست می کند که مهندسی ساخت این کشتی را به عهده بگیرد که در نهایت همین امر منجر به تولد قانون ارشمیدس می شود.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید