مقالات
در حال خواندن
آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)
0

آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)

توسط Rpizh۳۰ بهمن, ۱۳۹۵

HVAC اختصار از سه کلمه Heating, Ventilating and Air Conditioning به معنی “گرمایش، تهویه و تهویه‌مطبوع” میباشد . در اصل علت ایجاد سیستم های تهویه مطبوع جهت داشتن آسایش و هوای داخلی خوب بدون در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی بوده است .
HVAC یک رشته فرعی در مهندسی مکانیک به شمار میرود که بر اساس علوم ترمودینامیک ، سیالات و انتقال حرارت تشکیل شده است …

وظیفه یک سیستم تهویه مطبوع گرمایش و سرمایش ، رطوبت دهی و خشک کردن ، و تصفیه هوا میباشد . برای انسان دما و رطوبت لذت بخش در داخل محل زندگی دمای ۲۲C و رطوبت نسبی ۵۰% است .

تاریخچه HVAC

“گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع” بر اساس اختراعات و اکتشافات افرادی چون Nikolay Lvov و  Michael Faraday و   Willis Carrierو  Reuben Trane و  James Joule و William Rankine و  Sadi Carnot و چند نفر دیگر شکل گرفت . اجزای این فناوری نیز دست به دست با انقلاب صنعتی ، روش های نو سازی ، بهره وری توسط شرکت ها و مخترعان در سراسر جهان رشد کرد .HVAC  در طراحی های متوسط و بزرگ ، ساختمان های اداری و آسمان خراش ها و حتی محیط های دریایی مانند آکواریوم جهت کنترول رطوبت و دما با استفاده از هوای بیرونی کاربرد دارد.

آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)|مکاسیس|مهندسی مکانیک|همیار مکانیک

طرح اولین سیستم تهویه مطبوع_ عصر رونسانس از کتاب Código Leicester _لئوناردو داوینچی

گرمایش – Heating

هدف از این قسمت تولید گرما میباشد که میتوان با سیستم گرمایش مرکزی آن را تامین کرد . این سیستم شامل یک دیگ بخار، کوره، و یا پمپ گرما برای گرم کردن آب، بخار ویا هوا می‌باشند که تمامی این تجهیزات در مکان مرکزی مانند موتورخانه در محل های کوچک و در اتاق تاسیسات در ساختمان‌های بزرگ چیده میشوند.

آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)

گرمایش

تهویه –Ventilating

Ventilating یا تجهیزات تهویه روند تغییر و افزایش کیفیت هوا است ، مانند :کنترول آلودگی ها ، اکسیژن دوباره ، حذف رطوبت و بو و غبار و حتی از بین بردن باکتری ها توسط جابجایی هوا می باشد .روند تهویه شامل تبادل هوای داخل و خارج و همچنین به گردش درآمدن هوا در داخل است . در ساختمان های مدرن معمولا از یک یا چند سیستم HVAC یکپارچه استفاده میکنند . برای ساختمان های خیلی کوچک نیز سازندگان با توجه به فضا و ظرفیت تجهیزات سیستم HVAC را انتخاب میکنند .

آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)

تهویه مطبوع توسط سیستم تنفسی انسان

تهویه مطبوع –Air Conditioning

این قسمت نیز برای رفع گرما و کنترول رطوبت در ساختمان میباشد . ساختمان های دارای سیستم تهویه مطبوع معمولا پنجره های مهر و موم شده ای دارند .تهویه مطبوع و تبرید از طریق حذف گرما عمل میکنند . گرما میتواند از طریق تابش ، انتقال و هدایت حذف شود . و عملیات تبرید نیز از طریق آب ، هوا ، یخ و … که مبرد نامیده میشود عمل میکند .

بهره وری انرژی در سیستم هایHVAC

حدودا از سال ۱۹۸۰ میلادی تولید کنندگان صنعت تهویه مطبوع برای ساخت سیستم های کارامدتر در تلاش بوده اند. دلیل اصلی آن افزایش بهای مصرف انرژی بوده . همچنین  اخیرا نیز به خاطر مسایل زیست محیطی دنبال تجهیزات سالم تر هستند .علاوه بر این بهبود کیفیت HVAC برای سلامتی استفاده کنندگان آن است.در گذشته استفاده از آب گرم برای گرمایش مرسوم تر بود . اما امروزه با نیروی هوا که محبوبتر هستند تهویه مطبوع صورت میگیرد. برخی از مزایای آن نیز شامل : اثرات بهتر در تهویه مطبوع ، صرفه جوی ۱۵ تا ۲۰ درصدی انرژی است. البته هزینه راه اندازی آن بالاتر از سیتم های تهویه سنتی میباشد.

تصفیه و پاکیزگی هوا

تمیز بودن هوا و تصفیه آن عامل مهمی در داخل ساختمان ها است ، چرا که ریه ها نمیتوانند ذرات و غبار و گازها را تصفیه کنند . هوا تمیز و سالم سازی میشود و سپس در HVAC استفاده قرار میگیرد . بدین منظور از دستگاه Air Handling Unit استفاده میشود.

آشنایی با تهویه مطبوع (HVAC)

تهیه هوای تازه و تمیز

 

بطور کلی برای آسایش و راحتی انسان شرایطی لازم است که این شرایط فرد به فرد و منطقه به منطقه می تواند متفاوت باشد و یک مهندس تاسیسات با شناخت این شرایط و تسلط با قوانین محیطی حاکم و تاثیر گذار باید اقدام به انتخاب و طراحی سیستم مناسب کند.

 

نویسنده: رضا پیرخوشقیافه

منبع: یکتا صنعت اروند

واکنش شما چیست؟
I like it
85%
interested
15%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید