مقالات
در حال خواندن
آشنایی با MultiFab ، چاپگر ۳ بعدی دانشگاه MIT با قابلیت چاپ همزمان ۱۰ ماده اولیه
0

آشنایی با MultiFab ، چاپگر ۳ بعدی دانشگاه MIT با قابلیت چاپ همزمان ۱۰ ماده اولیه

توسط میثم نجفی ارشادی۸ اسفند, ۱۳۹۵

تاکنون شاهد ساخت اشیاء عجیبی به وسیله چاپگرهای سه بعدی بوده ایم، از خودرو وپل فلزی گرفته تا مجتمع آپارتمانی و حتی جمجمه انسان. اما تمام پرینترهای فوق پیشرفته ای که ساخت چنین مواردی را ممکن کرده اند، از یک محدودیت عمده رنج می برند که اگر نبود، دامنه توانایی این ابزارهای جذاب را چند برابر می کرد، آن هم چیزی نیست جز امکان چاپ با تنها یک ماده اولیه در آن واحد؛ خواه پلاستیک باشد یا شیشه یا فلز.

حتی اگر چند میلیون دلار صرف کنید هم در نهایت می توانید یکی از پرینترهای شرکت Stratasys را تهیه و ۳ ماده اولیه موجود را با یکدیگر ترکیب کنید. اما  اخیرا گروهی از محققین «دانشکده علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی» دانشگاه MIT برای رفع این محدودیت وارد عمل شده و چاپگری ابداع کرده اند که می تواند به طور همزمان با استفاده از ۱۰ ماده اولیه اشیاء را چاپ کند، آن هم با صرف هزینه و زمان بسیار کمتر از نمونه های امروزی.   با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید. . .

دستگاه مولتی فب MultiFab  پیشرفت بزرگی در چاپ مواد است. پیشتر بیشترین تعداد ماده ای که به طور همزمان قابلیت چاپ در پرینترهای سه بعدی را داشتند، برابر با ۳ بود. به جای استفاده از روش اکستروژن که در پرینتر های امروزی به کار می رود، این دستگاه قطرات میکروسکپی از فوتوپلیمر ها را مخلوط می کند و آن ها را از طریق روش جوهر افشان که مشابه با پرینتر های اداری است، چاپ می کند. در مقایسه با سایر پرینترهای سه بعدی با توانایی چاپ چند ماده که معمولا تا ۲۵۰ هزار دلار قیمت دارند، قیمت این پرینتر ها تنها ۷۰۰۰ دلار است.

MultiFab ، چاپگر ۳ بعدی دانشگاه MIT با قابلیت چاپ همزمان ۱۰ ماده اولیه

به علاوه این محصول MIT از تکنولوژی پیچیده ای به نام دید ماشینی یا machine vision استفاده می کند که به این معناست که گویی چشم هایی درون ماشین قرار دارد و ماشین می تواند تا آنچه را می نگرد شناسایی کند. این ماشین جسم را اسکن کرده و خود را پس از هر لایه طراحی تنظیم می کند در حالیکه سایر ماشین ها نیاز به دخالت انسان دارند. دید ماشینی هم چنین امکان پرینت درون یا اطراف اجسام پیش ساخته مانند میکروچیپ ها یا LED ها را دارد و در نتیجه محصول نهایی نیازی به مونتاژ ندارد.

از جمله اجزای این پرینتر یک اسکنر ۳ بعدی با رزولوشن ۴۰ میکرون و گروهی از دوربین ها هستند که به شکل مداوم جسم در حال چاپ را تحت نظر گرفته و داده های مورد نیاز برای ادامه روند چاپ را به شکل مدام برای کامپیوتر مرکزی ارسال می نمایند.

همین دریافت ممتد داده ها (که نهایت حجمشان به ده ها گیگابایت می رسد) است که به دستگاه امکان می دهد روند چاپ را به شکل دائم اصلاح و کالیبره کرده و در نهایت آن را با موفقیت به پایان برساند.

جمع بندی 

چاپگر سه بعدی (۳D Printer) وسیله ای است که با استفاده از آن یک مدل دیجیتالی با هر شکلی به صورت یک شیء جامد سه بعدی تبدیل می شود. فرآیند چاپ سه بعدی در واقع یک فرآیند چسبندگی است و لایه های مختلفی از یک ماده روی هم قرار می گیرند تا اشکال مختلف را ایجاد کنند.

از چاپگرهای سه بعدی برای ساخت پیش نمونه (Prototype) و قطعه در حوزه های مختلف استفاده می شود. از جمله می توان به این زمینه ها اشاره کرد: مهندسی، معماری، ساخت و ساز، طراحی صنعتی، خودروسازی، هوا- فضا، صنایع نظامی، عمران، پزشکی و دندانپزشکی، بیوتکنولوژی و . . .

در این مقاله سعی کردیم به بررسی نسل جدید پرینتر های سه بعدی MultiFab که در دانشگاه MIT امریکا با قابلیت چاپ همزمان ۱۰ ماده اولیه طراحی و تولید شده است بپردازیم  و با ساختار و عملکرد این پرینتر و تمایز آن با سایر پرینتر های موجود آشنا شدیم .

برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد ویدیو اختصاصی آشنایی با این پرینتر که توسط متخصصین دانشکده علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT  تهیه و تدوین شده است را مشاهده نمایید.

 

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید