مقالات
در حال خواندن
آشنایی با تانک مدرن رادارگریز PL-01
0

آشنایی با تانک مدرن رادارگریز PL-01

توسط میثم نجفی ارشادی۶ اسفند, ۱۳۹۵

تانک PL-01، ماشین جنگی مدرن اما متفاوت اخیرا در حالی توسط یک شرکت لهستانی تولید شده است که هر آنچه تا به امروز درمورد تانک‌ها می‌دانستیم را تغییر داده است و ماشین نظامی جدید خود را به عنوان ابزاری برای جنگ‌های آینده معرفی می‌کند. اگر چه حتی در زمان جنگ جهانی دوم هم تانک‌های نظامی نقش حیاتی در پیش‌برد عملیات‌های مختلف داشتند و به مرور زمان تانک‌های زره‌پوش مجهز به تجهیزات مدرن تبدیل به رکن اصلی برای موفقیت در جنگ‌ها تبدیل شدند و سرانجام از تانک به عنوان یکی از کشنده‌ترین ماشین‌های ساخت بشر یاد شد. با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید . . . 

تانک PL-01 توسط شرکت Obrum طراحی شده است که بخشی از «هولدینگ دفاعی لهستان» محسوب می‌شود که با ۷ متر طول، ۳٫۸ متر عرض و ۲٫۸ متر ارتفاع وارد میادین نبرد می‌شود. بر این اساس می‌توان آن را بسیار کوچک‌تر از تانک Abrams دانست که هم‌اکنون در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسئله به آن معنی خواهد بود که تمامی هواپیماها به راحتی می‌توانند PL-01 را با خود حمل کنند و در هر نقطه‌ای که می‌خواهند آن را فرود بیاورند.

این خودرو انفجار ۱۰ کیلوگرم تی ان تی را در هر کجای زیر بدنه خود را به راحتی تحمل می کند. این تانک هم چنین به سیستم یکپارچه حفاظت فعال مجهز بوده و سیستم آتش خودکار و سیستم محافظت NBC (محافظت در برابر حملات شیمیایی ، بیولوژیکی ، رادیواکتیو و هسته ای) به صورت استاندارد به روی این تانک نصب می باشد . همچنین  این تانک دارای برجک بدون سرنشین است. مهمات در محفظه جداگانه با پانل های انفجاری ذخیره می شوند.

PL-01

در طراحی تانک PL-01 مجموعه‌ای از صفحات شش ضلعی فلزی روی بدنه بیرونی قرار گرفته‌اند و بر اساس موقعیت مکانی که قرار می‌گیرند، می‌توانند دمای بدنه را گرم یا سرد کنند. این قابلیت باعث می‌شود تا در عملیات‌هایی که در آن از حسگرهای گرمایشی استفاده می‌شود موقعیت PL-01 شناسایی نشود. این حسگرها معمولا توسط پیاده‌نظام و بالگردهای مخصوص شکار تانک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 نکته قابل ملاحظه در مورد تانک PL-01 این است که تمام سیستم‌های آن به صورت اتوماتیک طراحی شده‌اند و به همین خاطر بارگذاری مهمات در آن به هیچ فضای به‌خصوصی نیاز ندارد. سلاح اصلی که روی این تانک کار گذاشته شده است با کالیبر ۱۲۰ میلیمتر شلیک می‌کند. در پایان لوله اصلی مخصوص شلیک گلوله سیستم ویژه برای از بین بردن صدا در نظر گرفته شده است که این لوله نیز سیستم منحرف کننده سیگنال‌های رادار را در خود جا داده است.

نخستین پیش نمونه این تانک برای اولین بار در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دفاعی لهستان در سپتامبر سال ۲۰۱۳ رونمایی شده و پیش‌بینی می‌ شود که نمونه‌ های عملیاتی امسال تکمیل و از سال ۲۰۱۸ نیز به تولید انبوه برسد.

     برای آشنایی بیشتر با امکانات و تجهیزات این ماشین جنگی پیشرفته و مدرن ویدیو زیر را مشاهده نمایید

 


واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید