اخبار
در حال خواندن
راهکار جدید دانشمندان برای حفاظت از فضانوردان در برابر طوفان های خورشیدی
0

راهکار جدید دانشمندان برای حفاظت از فضانوردان در برابر طوفان های خورشیدی

توسط میثم نجفی ارشادی۱۹ اسفند, ۱۳۹۵

برای فضانوردانی که در آینده پا به مریخ می گذارند، سخت ترین چالش پیش رو نه محدود بودن مواد غذایی است و نه آب و هوای خشن این سیاره. چالش اصلی آنها پرتوهای گاما است که به تدریج بدن شان را نابود می کند. با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید.

طوفان های خورشیدی

طوفان های خورشیدی

طوفان های خورشیدی  Solar wind جریانی از ذرات یونی (پلاسما) انرژی داری هستند که از طرف خورشید به فضا در تمام جهات ساطع می‌شوند. همین طوفان های خورشیدی هستند که در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و حتی گاهی تداخل جریانهای برق و سیستمهای ارتباطاتی می‌شوند.

طوفان خورشیدی بسته به شدتی که دارد می‌­تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد. مثلاًً بر سیستم­‌های ارتباط مخابراتی، موقعیت­‌یابی و ناوبری اثر مخرب دارد. بر عملکرد ماهواره­‌های اطراف زمین تأثیر دارد و حتی می­‌تواند برای فضانوردان یا موجودات زنده، مثلاً برای پرندگانی که از میدان مغناطیسی زمین برای جهت­‌یابی استفاده می­‌کنند، خطرناک باشد.

با این حال، به نظر می رسد کاوشگران مریخ بزودی وسیله ای برای حفاظت از بدن خود در اختیار داشته باشند. شرکت StemRad اعلام کرده لباسی را با نام Astrorad مخصوص حفاظت از فضانوردان در برابر اشعه های گاما طراحی کرده و قصد دارد آن را با استفاده از کپسول فضایی اوریون در اواخر سال ۲۰۱۸ در نزدیکی ماه آزمایش کند. این لباس که جنس غیر فلزی دارد و از لایه های مختلفی تشکیل شده برای هر فضانورد و متناسب با بدن او سفارشی سازی می شود تا بتواند از بدن آنها به بهترین شکل ممکن مراقبت کند.

انتظار می رود که نخستین نمونه قابل استفاده از این لباس در اواخر سال ۲۰۱۷ تولید شود. شایان ذکر است که نخستین آزمایشی که روی این لباس انجام می شود بدون حضور انسان ها خواهد بود. قرار است این لباس در ماموریت اوریون روی بدن یک ماکت قرار بگیرد.


در صورت موفقیت آمیز بودن این پروژه، این لباس برای سفر به مریخ و سایر ماموریت ها در اعماق فضا اهمیت زیادی پیدا می کند. در حال حاضر، بهترین راهکار موجود برای حفاظت از انسان ها در برابر اشعه گاما، مستقر کردن آنها در اتاق هایی ایمن است. لباس AstroRad شاید آزادی عمل کافی را به فضانوردان در انجام کارهایشان را ندهد، اما به هر حال لباسی ایمن را در اختیار دارند که می تواند از آنها در مقابل طوفان های خورشیدی و اشعه گاما حفاظت کند.

واکنش شما چیست؟
I like it
67%
interested
33%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید