مقالات
در حال خواندن
نگاهی به شرکت هواپیماسازی ایرباس
0

نگاهی به شرکت هواپیماسازی ایرباس

توسط حمید رضا غلامزاد۲ فروردین, ۱۳۹۶

یکی از مواردی که همواره در طول تاریخ ذهن انسان را درگیر خود کرده بود مسئله پرواز بود.انسان برای رسیدن به این آرزو تلاش بسیاری کرد.از ساختن بالهایی شبیه به بال پرندگان گرفته تا فکر پرواز با اژدها توسط امپراطور چین.اما هیچکدام از اینها راهی نبود که انسان را به رویای خود یعنی پرواز برساند.

در نهایت پس از سالها تجربه و آزمون خطا،درنهایت اولین هواپیمای منطقی و قابل هدایت توسط برادران رایت ساخته شد.از آن زمان تاکنون صنایع هوایی پیشرفت بسیاری داشته اند که منجر به شکل گیری شرکت های مختلفی در این زمینه شده است.یکی از این شرکت های تازه تاسیس و البته موفق،شرکت ایرباس است.

هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت

هواپیمای ساخته شده توسط برادران رایت

ایرباس نامی نیست که به گوشمان ناآشنا باشد. هر جا سخن از هواپیما و هر چه مربوط به آن است باشد ناخودآگاه پای ایرباس هم به میان می آید. شرکتی که با وجود جدیدالتأسیس بودن نسبت به بوئینگ هم اکنون سایه به سایه این شرکت قدیمی تر و دومین شرکت هواپیماسازی جهان به شمار میرود. موفقیت شرکت ایرباس به اندازه ایست که امروزه نیمی از هواپیماهای مسافربری و غیر نظامی جهان را تولید میکند.  چگونگی پاگیری این شرکت بدین صورت بود که بعد از جنگ جهانی دوم وقتی زیرساختهای صنعت هوایی اروپا از بین رفته بود و از طرفی این صنعت در آمریکا به شکوفایی رسیده بود در سال ۱۹۶۵ در اروپا نیاز به هواپیمای مسافربری کوتاه برد و میان برد مطرح شد. لذا شرکتهایی از بریتانیا و فرانسه وارد مذاکره شدند. در سال ۱۹۶۶ شرکتهایی از بریتانیا و فرانسه و آلمان شرکای اصلی پروژه هواپیمای ایرباس شدند که ای۳۰۰ در سال ۱۹۶۷ به عنوان نام این هواپیمای در حال طراحی انتخاب شد. هواپیمایی با ظرفیت ۳۲۰ مسافر و دو موتور جت.

برای ساخت این هواپیما توسط مدیر فنی این پروژه یعنی “روژه بتی” یک تقسیم کار صورت گرفت تا همه کشورهای مربوط، ضمن رقابت با هم طراحی و تولید مطلوبی داشته باشند. به همین ترتیب سود حاصله هم با توجه به کاری که کشورها انجام دادند و هزینه ای که متحمل شدند بین آنها به صورت درصدهای مختلف توزیع شد. به این ترتیب در سال ۱۹۷۰  شرکت ایرباس به صورت کنسرسیومی از شرکتهای هوافضای اروپایی فرانسه و آلمان تشکیل شدو چندی بعد اسپانیا و انگلیس هم به آنها پیوستند تا با شرکتهای آمریکایی نظیر بوئینگ و مک دانل داگلاس به رقابت بپردازند. ایرباس بر اختلاف نظرهای ناشی از ملی گرایی در اروپا غلبه کرده و همانطور که گفته شد هزینه ها را بین کشورها تقسیم کرد تا طعم واقعی رقابت را به همه بچشاند . این شرکت در آغاز کار با بکارگیری تکنولوژی نوین رقابت خود را با دیگر شرکتها آغاز کرد. کارهایی نظیر استفاده گسترده از مواد کامپوزیت در سازه هواپیما، دیجیتالی کردن بخش عمده سامانه کنترل پرواز و حضور تنها دو نفر در کابین خلبان ، که این کارها امروزه به صورت استانداردهایی در صنعت هواپیمایی درآمده اند.

هواپیمای ای۳۰۰ در سال ۱۹۷۲ به عنوان اولین تولید شرکت ایرباس رونمایی شدو در ۱۹۷۴ گواهینامه صلاحیت پروازی را دریافت کرد. پیشرفت این شرکت روند آرامی داشت تا اینکه در سال ۱۹۷۹ علاوه بر ۸۱ فروند هواپیمایی که در حال سرویس دهی بودند  سفارشات ایرباس به ۲۵۶ تا رسید . پس از آن تولید ای۳۱۰ که مدل کوچک شده از ای۳۰۰ بود و سپس ای۳۲۰ با ۱۷۰ صندلی باعث شد تا این شرکت نوپا به رقیبی جدی و تمام عیار برای بوئینگ تبدیل شود. روند تولید هواپیماهای سری ای ادامه داشت.هواپیماهایی که از فناوری fly-by-wire برخوردار بودند. تا سال ۱۹۹۹ مدلهای ای۳۲۱، ای۳۱۹، ای۳۱۸ طراحی و تولید شدند اما همچنان مدل ای۳۲۰ از نظر فروش و استفاده محبوبیت خاص خود را دارد. البته سری ای با محصولات دیگر به تولید ادامه داد تا جایی که در سال ۲۰۰۰ طراحی جدیدترین هواپیمای ایرباس یعنی ای۳۸۰ با ۵۵۵ صندلی شروع شد. طبق گفته ها هم سوخت کمتری مصرف میکند هم برد بیشتری دارد بطوری که امروزه با دو طبقه کامل، چهار موتور و ظرفیت بیش از ۸۵۰ مسافر، بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان میباشد. تولید دیگر ایرباس هواپیمای سوخت رسان است که به گفته فرمانده یگان حمل و نقل هوایی آمریکا این هواپیما از جهات زیادی برتر از طرح جدید شرکت بوئینگ میباشد و میتوان آن را سریعتر برای مأموریت آماده کرد.

هواپیمای نظامی A 340-M ساخته شرکت ایرباس

هواپیمای نظامی A 340-M ساخته شرکت ایرباس

کنکورد

کنکورد،ساخته شرکت ایرباس

کنکورد،ساخته شرکت ایرباس

هواپیمای مافوق صوت کنکورد، با کاربری مسافربری یا ترابری، در کنار توپولف-۱۴۴، یکی از دو هواپیمای مافوق صوت است که در پروازهای تجاری برای حمل مسافر مورد استفاده قرار می‌گرفت. این هواپیما که محصول مشترک دو کشور فرانسه و بریتانیا است، قادر بود با سرعتی حدود دو برابر سرعت صوت یا عدد ماخ ۲ پرواز کند. هواپیمای کنکورد با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت با پس سوز، قادر به پرواز در سرعت‌های مافوق صوت بود. این موتورهای بسیار قدرتمند مصرف سوخت بالایی داشتند.

کنکورد برای اولین بار در دوم مارس ۱۹۶۹ به پرواز درآمد و در ۲۱ ژانویه ۱۹۷۶ رسماً آغاز به کار کرد و بعد از حادثه سقوطی که در ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۰۰ در پاریس رخ داد، طراحان آن متوجه نقص در طراحی موتور این هواپیما شدند، که رفع عیب آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود و در نتیجه در بیست و ششم نوامبر ۲۰۰۳ آخرین پرواز این هواپیما انجام شد.

تا پیش از بازنشسته شدن هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۳، شرکت ایرباس قطعات یدکی و سرویس مورد نیاز کنکوردها را تأمین می‌کرد.

محل قرارگیری شرکت ایرباس

این شرکت دارای ۵۷٬۰۰۰ کارمند و ۱۶ دفتر در کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا و اسپانیا است. مونتاژ نهایی هواپیماهای ایرباس در شهرهای تولوز در فرانسه، هامبورگ در آلمان، سویل در اسپانیا و تیانجین در چین انجام می‌پذیرد. این شرکت همچنین دارای شعباتی در کشورهای ایالات متحده آمریکا، ژاپن و جمهوری خلق چین است.

مرکز ایرباس در تولوز فرانسه

مرکز ایرباس در تولوز فرانسه

هواپیماهای تولیدی توسط ایرباس تاکنون

ایرباس ای۳۰۰

ایرباس ای۳۰۰ در واقع اولین هواپیمای تولید شده توسط ایرباس است. ایرباس اس ۳۰۰  یک هواپیمای پهن پیکر است که از مواد  کامپوزیت و الومینیوم تشکیل شده است. هواپیما دارای ۵۲ متر طول و دهنه بال ۲۶۰ متر است . این هواپیما اولین پهن پیکر دو موتوره جهان بود  که از دو موتور  امریکای جنرال الکترونیک سی اف۶  بهره می برد. چندین نسخه  از این  موتور روی ایرباس  ۳۰۰ نصب شد که بین ۵۱۰۰۰ تا ۵۴۰۰۰  پاوند رانش فراهم میکرد.موتور روی پاییه زیر بال نصب بود و البته ایرباس ای ۳۰۰ از موتور پرات اندویتنی جی تی ۹ دی و یا پی دبیلو ۴۰۰۰ بسته به مدل استفاده میکند

هواپیما در نسخه نخست تولید یا همان نمونه A-300B4 دارای سه خدمه شامل خلبان ، کمک خلبان و مهندس  پرواز  بود ولی  از ان نسخه  به بعد با افزایش رایانه های  هواپیما مهندس پرواز نیز حذف شد. کابین در نسخه اولیه فاقد هر گونه نمایشگر بود ولی در نمونه های بعد تا شش نمایشگر درون کابین دارد.

AirBus A-300

AirBus A-300

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۴۴٫۸ متر

    طول: ۵۴٫۱ متر

    ارتفاع: ۱۶٫۵ متر

    ظرفیت مسافر: ۳۶۱ نفر

    بیشینه سرعت: ۸۵/۰ ماخ (۸۹۵ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۷۷۰۰ کیلومتر

ایرباس ای۳۱۰

ایرباس ای۳۱۰ یک هواپیمای باریک پیکرمسافربری ساخته شرکت ایرباس است. این هواپیما گونهٔ کوچکتری از هواپیماهای ایرباس ای۳۰۰است. ساخت ایرباس ای۳۱۰ به سفارش شرکت‌های سوئیس ایر و لوفت‌هانزا از سال ۱۹۷۸ آغاز شد و نخستین بار در ۱۴ فروردین ۱۳۶۲ (۳ آوریل ۱۹۸۲) به پرواز در آمد. نخستین نمونه تجاری آن یک سال بعد به شرکت هواپیمایی لوفتهانزا تحویل داده شد. ساخت این گونه هواپیما در ژوئیه ۲۰۰۷ متوقف شد.

AirBus A-310

AirBus A-310

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۴۳٫۹ متر

    طول: ۴۶٫۶۶ متر

    ارتفاع: ۱۵٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۲۲۰ نفر مسافر

    بیشینه سرعت: ماخ ۰.۸۴

ای۳۱۹

ساخت ایرباس ای۳۱۹ از سال ۱۹۹۳ آغاز شد و نخستین بار در ۷ شهریور ۱۳۷۴ (۲۹ اوت ۱۹۹۵) در شهر هامبورگ به پرواز درآمد. اولین نمونه تجاری این هواپیما در آوریل سال بعد به خدمت شرکت هواپیمائی سوئیس ایر درآمد. این هواپیما گونه کوچکتری از هواپیماهای ایرباس ای۳۲۰ است و از گروه هواپیماهای ایرباس سری ای۳۲۰ به حساب می‌آید.

AirBus A-319

AirBus A-319

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۳۴٫۱ متر

    طول: ۳۳٫۸ متر

    ارتفاع: ۱۱٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۱۴۵ نفر

    بیشینه سرعت: ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۳۳۹۰ کیلومتر

ایرباس ای۳۲۰

خانواده ایرباس ای۳۲۰ خانواده‌ای از هواپیمای لاغر پیکر از هواپیمای مسافربری ساخته شرکت ایرباس است. ساخت ایرباس ای۳۲۰ از سال ۱۹۸۴ آغاز شد و نخستین بار در ۲۲ فوریه ۱۹۸۷ در تولوز فرانسه به پرواز درآمد و در ژوئیه سال بعد در اختیار شرکت هواپیمایی ایر فرانس قرار گرفت. این هواپیما از گروه هواپیماهای ایرباس سری ای۳۲۰ به حساب می‌آید. دیگر هواپیماهای این سری عبارتند از: ایرباس ای۳۱۸، ایرباس ای۳۱۹ و ایرباس ای۳۲۱.

AirBus A-320

AirBus A-320

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۳۴٫۱ متر

    طول: ۳۷٫۶ متر

    ارتفاع: ۱۱٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۱۸۰ نفر

    بیشینه سرعت: ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۵۱۸۵

ای۳۲۱:

این هواپیما شباهت زیادی با ایرباس ای۳۲۰ دارد اما دارای بدنهٔ کشیده‌تری است و توانایی جایجایی تعداد بیشتری مسافر را دارا است. ساخت ایرباس ای۳۲۱ از سال ۱۹۸۹ آغاز شد و نخستین بار در ۲۰ اسفند ۱۳۷۳ (۱۱ مارس ۱۹۹۳) به پرواز در آمد. این هواپیما از گروه هواپیماهای ایرباس سری ای۳۲۰ به حساب می‌آید. دیگر هواپیماهای این سری عبارتند از: ایرباس ای۳۱۸، ایرباس ای۳۱۹ و ایرباس ای۳۲۰.

AirBus A-321

AirBus A-321

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۳۴٫۱ متر

    طول: ۴۴٫۵ متر

    ارتفاع: ۱۱٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۲۲۰ نفر

    بیشینه سرعت: ۸۲/۰ ماخ (۸۷۰ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۴۳۰۶ کیلومتر

ایرباس ای۳۳۰

ایرباس ای۳۳۰ یک هواپیمای جت مسافربری پهن‌پیکر محصول شرکت ایرباس است که توانایی جابجایی تعداد زیادی مسافر را دارد. کاربرد آن بیشتر در سفرهای بین‌المللی و مسافت‌های طولانی است.

AirBus A-330

AirBus A-330

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۶۰٫۳ متر

    طول: ۶۳٫۷۵ متر

    ارتفاع: ۱۶٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۴۴۰ نفر

    بیشینه سرعت: ۸۶/۰ ماخ (۹۱۲ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۱۰۴۰۰ کیلومتر

ایرباس ای۳۴۰

ایرباس ای۳۴۰ یک هواپیمای مسافربری پهن‌پیکر و چهار موتوره ساخته شرکت ایرباس است. کاربرد اصلی این هواپیما در جابجایی تعداد زیادی مسافر در مسافت‌های طولانی است.

AirBus A-340

AirBus A-340

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۶۰٫۳ متر

    طول: ۶۳٫۶ متر

    ارتفاع: ۱۶٫۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۴۴۰ نفر

    بیشینه سرعت:۰/۸۶ماخ (۹۱۲ کیلومتر بر ساعت)

    محدوده پرواز: ۱۳۱۵۰ کیلومتر

ایرباس ای۳۵۰

هواپیمای ایرباس ۳۵۰ یک هواپیمای پهن پیکر است که برای پروازهای دوربرد و میان برد استفاده می شود .ایرباس ۳۵۰ در سه مدل با پسوند های ۸۰۰-۳۵۰ ، ۹۰۰-۳۵۰ و ۱۰۰۰-۳۵۰ تولید می شود که ظرفیت آن ها به ترتیب ۲۷۰ ، ۳۱۵ و ۳۸۷ سرنیشن خواهد بود و برد این هواپیما به طور میانگین ۱۴۰۰۰ کیلومتر است.

AirBus A-350

AirBus A-350

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۶۴٫۷۵ متر

    طول: ۶۶٫۸ متر

    ارتفاع: ۱۷٫۰۵ متر

    ظرفیت مسافر: ۳۲۵ نفر

    بیشینه سرعت: ۰٫۸۶ ماخ

تصویری از داخل A-350

تصویری از داخل A-350

ایرباس ای۳۸۰

ایرباس ای۳۸۰، هواپیمای مسافربری پهن‌پیکر، چهار موتوره و دواشکوبه می‌باشد، که توسط شرکت ایرباس طراحی و ساخته شده‌است. این هواپیما هم‌اکنون بزرگترین هواپیمای مسافربری جهان به‌شمار می‌آید.

AirBus A-380

AirBus A-380

مشخصات:

    فاصله نوک دو بال: ۷۹٫۶۵ متر

    طول: ۷۲٫۷۵ متر

    ارتفاع: ۲۴٫۰۸ متر

    ظرفیت مسافر: ۵۲۵ نفر در ۳ کلاس، ۶۴۴ نفر در دو کلاس، ۸۵۳ نفر در یک کلاس

    بیشینه سرعت: ۰٫۸۹ ماخ (۱۰۶۱٫۹ کیلومتر بر ساعت)

    بُرد پرواز: ۱۴٬۸۱۵ کیلومتر

    میزان مصرف سوخت: ۳۱۰٬۰۰۰ لیتر

تصویری از داخل هواپیمای AirBus A-380

تصویری از داخل هواپیمای AirBus A-380

airbus beluga یکی از بزگترین هواپیماهای ترابری جهان،ساخته شده توسط ایرباس

airbus beluga یکی از بزگترین هواپیماهای ترابری جهان،ساخته شده توسط ایرباس

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد

دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید