مقالات
در حال خواندن
انواع عایق های حرارتی + کاربرد آنها
0

انواع عایق های حرارتی + کاربرد آنها

توسط محسن نادری۷ فروردین, ۱۳۹۶

اصولا مقاله را قبل معرفی انواع عایق ها باید با کوچکترین تعریف شروع کنیم ؛ عایق ، عامه ترین تعریف برای عایق را بصورت زیر بیان کرد: “عایق ها موادی هستند که گرما را در ناحیه گرم و سرما را در ناحیه سر نگه میدارند” البته این تعریف برای عایق های حرارتی کاربرد دارد. این تعریف بسیار ساده ما را راضی میکند ، چرا که نیاز و انتظار ما از عایق حرارتی نیز همین است.

یکی از روش های صرفه جویی در مصرف انرژی ، جلوگیری از هدر رفتن انرژی حرارتی در ساختمانها است و بهترین ابزار برای نیل به این هدف استفاده از عایق های حرارتی است .

عایقکاری مناسب بخشهای مختلف ساختمان مانند سقف ، کف و دیوارهای جانبی ، همچنین عایق کاری لوله ها و سطوح داغ و سرد باعث افزایش راندمان انرژی می گردد . با عایق کاری در ساختمان می توان در انرژی گرمایی و سرمایی ۴۵ تا ۵۵ درصد صرفه جویی نمود .

خصوصیات مهمی که در انتخاب مواد عایق باید مد نظر قرار گیرد عبارتند از :
قابلیت احتراق ، مقاومت حرارتی ، مقاومت فشاری ، چروک خوردگی ، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش ، مقاومت در برابر قارچ و میکروب ، ضریب انبساط و انقباض ، خنثی بودن از نظر شیمیایی (به منظور جلوگیری از آسیب رساندن به فلزات اطراف) ، خاصیت مویینگی و چگالی .

انواع عایق های حرارتی و کاربرد آنها:

  • عایق میکرو گویچه سرامیکی :

هر میکروگویچه سرامیک آنقدر کوچک است که با چشم بدون مسلح مانند یک دانه آرد بنظر می رسد ( اندکی ضخیمتر از موی انسان).ضخامت گویچه به اندازه یک دهم قطر آن است . سرامیکهای موجود درون افزوده مخلوط Hy Tech دارای مقاومت فشار حدودا ٢٨٠ ( کیلوگرم بر سانتیمتر مربع ) هستند . نقطه نرم شدن آنها حدود ١٨٠٠ درجه سانتیگراد است و در مقابل مواد شیمیایی مقاوم هستند . سرامیکهای Hy Tech فاقد سم و نسوز هستند .
Hy Tech گامی فراتر رفته و با تخلیه گاز درون میکروگویچه ها . دردرون گویچه ها خلا ایجاد کرده است . بنا بر قوانین فیزیک از آنجایی که دردرون خلا هیچگونه ماده موجود نمی باشد هیچ چیزی نمی تواند از درون خلا از راه انتقال بگذرد . هنگام مخلوط شدن با رنگ با خشک شدن سطح مورد استفاده . میکروگویچه ها به همدیگر نزدیک می شوند و یک نوار فیلم صاف و هموار تشکیل می دهند . میکروگویچه های سرامیک خلا دار به جهت ساختارشان همچنانکه مانع از انتقال گرما میشوند ٩۵ درصد اشعه خورشید و ٨۵ درصد اشعه ایکس را به اتمسفر منعکس می کنند . عالی-فن ماده افزودنی رنگ از آنجایی که فاقد هر گونه ماده سمی است به طبیعت و سلامتی انسان ضرر نمی رساند سطوحی که با این ماده پوشانده شوند از اشعه مضر ایکس و حشرات در امان خواهند ماند . میکروگویچه های سرامیک عالی-فن همان مواد سرامیک مورد استفاده در سپرهای گرمای ماسوره های فضایی هستند .
Hy Tech ماده افزودنی رنگ از آنجایی که فاقد هرگونه ماده سمی می باشد . دوست طبیعت و سلامتی انسان است . سطوحی که با این مواد پوشانده شوند از اشعه مضر ایکس و حشرات در امان خواهند ماند .

  • عایق EPDM :

این ماده ترکیبی از اتیلن , پروپیلن و داین است . EPDM عایقی مناسب جهت استفاده در مناطق سردسیر است و حتی در دماهای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نیز کارایی دارد . این عایق در برابر ازن و مواد شیمایی آلی و غیرآلی بسیار مقاوم است . ضعف آن مقاومت کم در برابر مایعات نفتی است.

  • فوم PVC :

فوم pvc در دنیای امروزی کاربرد فراوانی دارند. این محصولات می توانند دارای رنگ های طبیعی و یا رنگ های دلخواه دیگرباشند.تنها در کشور آلمان ۴۰% از کابینت های آشپزخانه – کاناپه ها – کتابخانه ها و میزها از این محصولات تولید می شوند . دلیل استفاده از این محصولات را می توان در خصوصیاتی نظیر مقاومت آنها دربرابر عوامل شیمیایی و فیزیکی نظیر اسید – آب و ضربه جستجو کرد . این محصولات با کاربردی ساده – سبک وزن و دارای استحکامی بالا می باشند. همچنین خصوصیاتی نظیر میخ کاری – برش کاری و درل کاری را مانند پانل های طبیعی براحتی دارا هستند .

مزیت عمده فوم های PVC عملکرد بهتر آنها در برابر آتش نسبت به سایر فوم های پلیمری است .

  • پشم سنگ :

پشم سنگ (در مقاله ای جامع بررسی های بیشتری صورت گرفته) (Stone Wool) عایق حرارتی و صوتی با تحمل دمای ۷۵۰+ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب ۱۳۰۰ و نیز تحمل برودتی آن ۳۰- درجه سانتیگراد است، پشم سنگ و سرباره دارای ضریب انتقال حرارتی بسیارکم بوده و قدرت عایقی آن ۳۳ برابر دیوار بتونی و ۲۲ برابر دیوار آجری است.یکی از کاربردهای مهم پشم سنگ استفاده از آن به عنوان ضد حریق می باشد . در واقع از این پوشش می توان برای حفاظت از سازه های فلزی ، چاهک های آسانسور ، تاسیسات الکتریکی ، راهروهای فرار و … در برابر حریق استفاده نمود.

  • عایق سیلیکات :

عایق کلسیم سیلیکات برای عایقکاری لوله هایی با دمای بسیار زیاد و تجهیزات آن و همچنین در کاربرد هایی که نیاز به مقابله در برابر آتش دارند کاربرد دارد. عایق های کلسیم سیلیکات در سه نوع مختلف تولید می شوند : بلاک های پیش ساخته , قالب های لوله ای و تخته های عایق. امروزه تولید کلسیم سیلیکات به علت دارا بودن استحکام فشاری بالا , مهار خواص خورندگی و ساختار یکپارچه مقاومت در دمای بسیار بالا است. عایق کلسیم سیلیکات توانایی تحمل دمای ۱,۲۰۰°F (نوع اول,برای لوله ها و نوع بلاک ) یا ۱,۷۰۰°F (نوع دوم, تخته های مقابله با آتش) را داراست.عایق کلسیم سیلیکات ساختار یافته برای کاربردهای با دما و قدرت بسیار زیاد در این مقاله پوش داده نشده است.

 

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
محسن نادری

دانشجوی مهندسی مکانیک – برنامه نویس و کارشناس امنیت شبکه

پاسخ بدهید