ویدیو
در حال خواندن
ویدیو بررسی تلسکوپ جیمز وب
0

ویدیو بررسی تلسکوپ جیمز وب

توسط حمید رضا غلامزاد۴ فروردین, ۱۳۹۶

تلسکوپ هابل، عکس‌های فوق العاده‌ای از ستارگانی که در دور دست قرار دارند در اختیار بشر قرار داده است، اما علی‌رغم توانایی‌های بالا، این تلسکوپ فوق‌ العاده، محدودیت‌هایی نیز دارد. دقیقا به همین دلیل، محققان و مهندسین به سختی در حال کار بر روی جایگزینی برای این تلسکوپ هستند. این جایگزین، تلسکوپ جیمز وب اسپیس نام دارد.

تلسکوپ هابل توانایی‌های خیره کننده‌ای دارد و از آن برای شناسایی ابرهای موجود بر روی سیاره‌های دور دست، مشخص کردن باران‌های موجود بر روی این سیاره‌ها و مشاهده تصویری از یک ستاره نزدیک به مرگ استفاده شده است اما تلسکوپ وب قابلیت‌های بیشتری دارد.

محققان فعال در پروژه تلسکوپ وب امیدوارند با ساخت این تلسکوپ بتوانند با جمع آوری نورهای موجود در فاصله‌های بسیار دور به یافته‌های جدیدی دست یابند و البته مهندسین حاضر در پروژه توانسته‌اند گام‌های موثری در این راه بردارند.تولید و تحویل آینه‌هایی که به یکدیگر متصل شده و نهایتا آینه غول‌پیکر تلسکوپ وب را تشکیل می‌دهند از این دسته نتایج است. این آینه چیزی در حدود ۶.۵ متر ارتفاع دارد و از ۱۸ آینه چندضلعی کوچک‌تر تشکیل شده است. این آینه‌ به تلسکوپ کمک می‌کند تا تصاویری از آسمان شب شکار کند و همچنین بتواند طیف نور ورودی را برای تحلیل مشخصه‌های دیگر سیارات، ستاره‌ها و اتمسفرهای مرتبط با سیاره‌های خارجی بشکافد. این تلسکوپ به عنوان یک هدف جهانی مشخص شده و در آن ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا به طور مشترک فعالیت می‌کنند.

در زیر می توانید ویدیویی از این تلسکوپ را با دوبله فارسی تماشا کنید.با مکاسیس همراه باشید…

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید