اخبار
در حال خواندن
ربات راه رونده دانشگاه MIT ساخته شده با چاپگر سه بعدی
0

ربات راه رونده دانشگاه MIT ساخته شده با چاپگر سه بعدی

توسط میثم نجفی ارشادی۱۱ اسفند, ۱۳۹۵

پرینترهای سه‌بعدی افق‌های تازه‌ای در حوزه‌های مختلف علمی به‌وجود آورده‌اند که آخرین نمونه آن، امکان پرینت و استفاده از یک ربات کامل است. روش به‌کار گرفته شده در این تجربه، به‌ صورتی بود که بخش‌های مختلف یک ربات به‌ صورت طرح اولیه به پرینتر داده شد و با پرینت گرفته شدن پمپ‌های هیدرولیک و قطعات متحرک، این ربات آماده نصب موتور و باتری برای حرکت بود.با مکاسیس در ادامه مطلب همراه باشید . . .

تیمی از لابراتوار هوش مصنوعی و علوم کامپیوتر دانشگاه MIT معتقدند یک راه جدید برای ساخت روباتی کامل توسط پرینتر سه بعدی یافته اند. دستاورد این تیم در زمینه ای است که «هیدرولیک پرینت پذیر» خطاب شده.

این شیوه به پرینتر سه بعدی اجازه می دهد تا در حین انجام کار، مایع را هم به درون پمپ ها تزریق کند. طبق اعلام دنیلا راس، مدیر این لابراتوار، تکنیکی که آن ها مورد استفاده قرار داده اند، قدمی رو به جلو برای ساخت ماشین آلات سریع و کاربردی است. او می گوید تنها لازم است یک باتری و موتور به بدنه ربات اضافه کنید تا کاملا فعال شود.

روش کار به این شکل بود که یک پرینتر تزریقی، مواد پلیمری را از روی طرح به‌ صورت قطره‌هایی که قطر آنها معادل نصف قطر موی انسان بود، تزریق می‌کرد و سپس مواد با استفاده از یک اشعه ماوراء بنفش خشک می‌شدند و بخش‌هایی که باید مایع می‌بود، به حال خود رها شدند.

با این روش طی ۲۲ ساعت یک ربات پرینت گرفته شد که می‌تواند راه برود. البته براساس گزارش، تیم تحقیق پس از بارها تلاش و آزمودن ترکیبات مختلف از مواد گوناگون، موفق شدند پلیمر و ترکیب مواد مناسب را بیابند اما این روش برای نخستین بار امکان پرینت کامل و یک‌باره یک ربات را ممکن ساخت.

محققان با استفاده از پرینتر سه بعدی جوهرافشانی که مواد را با قطری کمتر از نصف تار موی انسان شکل می دهد، این تکنیک را امکان پذیر کرده اند. فوتوپلیمر در بخش کف دستگاه قرار گرفته و سپس با استفاده از نور فرابنفش مستحکم شده. رابرت مک کِردی، از محققین پروژه می گوید که پرینتر جوهرافشان بهترین راه برای کنترل روی چند ماده به صورت همزمان است.

برای تست قابلیت ها و متودشان، این تیم یک ربات هشت پا با ۱۲ پمپ هیدرولیک درونی ساخته اند. ساخت آن ۲۲ ساعت طول کشید و پس از آن تنها لازم بود تا یک موتور روی آن قرار بگیرد و شروع به کار کند.

برای آشنایی بیشتر با عملکرد و مکانیزم این ربات فوق العاده ویدیو زیر را تماشا نمایید

 

 

منبع : engadget

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی

دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید