ویدیو
در حال خواندن
روند تولید بدنه خودرو در شرکت BMW
0

روند تولید بدنه خودرو در شرکت BMW

توسط میثم نجفی ارشادی۸ فروردین, ۱۳۹۶

برای درک فرایند ساخت خودرو، لازم است در ابتدا زنجیره تأمین پشت این فرایند را درک کنیم. امروزه کارخانه های خودروسازی در درجه اول از زیر مجموعه هایی در بیش از ۴۰۰۰ مکان مختلف در جهان تغذیه می شوند. به این ترتیب کارخانه تولید خودرو مکانی است که در آن کارگران ماهر و سیستم های رباتیک همه اجزای لازم برای ایجاد یک محصول نهایی که از این نقاط مختلف تأمین می شوند را گرد هم می آورند تا محصول نهایی تولید شود.

درست کردن بدنه یکی از فرایندهای اصلی تولید است. اول، مجموعه کف بدنه در مکان مناسبش قرار می گیرد و سپس ستون های چپ و راست برای عقب، وسط و جلو، همچنین مجموعه عقب بدنه، در موتور (کاپوت) و سقف به بدنه جوش داده می شوند. در بسیاری از این مراحل معمولاً از ماشین آلات روباتیک بهره گرفته می شود.

ورق کاری در تولید بدنه خودرو بیشترین سهم را دارد. استفاده از قالب ها و ورق ها با دستگاه پرس قدرتمند باعث ایجاد سطوحی صاف و فرم هایی مطابق با طرح های سفارش داده شده می گردد. برای ساخت قطعات بدنه خودرو از رول های ورق پولادی استفاده می گردد به کمک دستگاه رول بازکن رول ها صاف شده و ورق طی عبور از میان غلتک ها به گیوتین می رود. فک پایین گیوتین ثابت بوده و فک بالا با اعمال نیروی هیدرولیک ورق را می برد و به قطعات مورد نیاز تقسیم می کند. با قرار دادن ورق داخل قالب و فرم دهی آن شکل اولیه قطعه بدست آمده و در مراحل بعد با خم کاری، سوراخ کاری و برش زواید قطعه کامل می گردد. سطح صاف، یکدست بدنه های ساخته شده خودرو مدیون قالب های دقیق می باشد. جهت زدودن چربی و زنگ آهن از سطح قطعه از محلولهای قلیایی و اسیدی استفاده کرده و جهت فعال سازی سطح قطعه جهت رنگ پذیری از محلول فسفاته استفاده می شود. ابتدا قطعات درون وان گرم شسته شده و پس از ورود به محلول قلیایی و شتسشوی مجدد درون اسید غوطه ور می شود. طی فرآیند مشابه قطعات بدنه خودرو متنوع مانند درها، صندوق عقب، در موتور، گلگیرها و یا سپر و باک و بسیاری قطعات دیگر ساخته می شود.

در این ویدیو قصد داریم شما را با مراحل مختلف تولید و مونتاژ بدنه خودرو شرکت BMW آشنا سازیم ، با مکاسیس همراه باشید .

 

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
100%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میثم نجفی ارشادی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید