کتاب
در حال خواندن
دانلود کتاب رئولوژی: اصول، اندازه گیری و برنامه های کاربردی
0

دانلود کتاب رئولوژی: اصول، اندازه گیری و برنامه های کاربردی

توسط حمید رضا غلامزاد۱ فروردین, ۱۳۹۶

رئولوژی به زیرمجموعه‌ای از مکانیک محیط‌های پیوسته گفته می‌شود که به مطالعهٔ جریان مواد در مایعات، جامدات نرم و جامدات در حالت موم‌سان می‌پردازد.ویژگی رئولوژیکی به وسیله ی دما و رطوبت کنترل می شود.

در واقع رئولوژی علم تغییر شکل مواد اعم از جامد و سیال است به بیان دقیق تر، رئولوژی مطالعه آن دسته از خواص ماده است که حاکم بر روابط بین تنش و کرنش می‌باشد.

Rheo کلمه‌ای یونانی است به معنای جریان وکلمه رئولوژی از سخن معروف هراکلیتوس تحت عنوان همه چیز در جریان است گرفته شده است.

هرگاه نیرویی خارجی بر جسمی وارد شود، آن جسم شکل خود را موقتاً از دست خواهد داد و اگر این تغییرشکل با گذشت زمان ادامه یابد، گفته می‌شود که آن جسم جریان یافته است.  بسیاری از مواد جامد در اثر اعمال نیرو یا بار، رفتار کشسان دارند.  منظور از رفتار کشسان تغییر شکل ماده جامد در اثر اعمال نیرو و بازگشت آن به شکل اول پس از حذف نیرو است. از آشناترین مواد کشسان می توان به لاستیک اشاره کرد.  در پاره‌ای از موارد ماده‌ای که تحت تنش قرار گرفته‌است پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه خود بر نمی‌گردد.  نمونه بارز این مطلب خم کردن سیم مسی به اشکال دلخواه است.  اگر پس از برداشتن نیرو جسم به شکل اولیه خود برنگردد، ماده تغییر شکل دائمی داده است.  در سیالات، اعمال نیرو باعث جریان یافتن سیال می شود.

نام کتاب : رئولوژی: اصول، اندازه گیری و برنامه های کاربردی

نام لاتین کتاب: Rheology: Principles, Measurements and Applications

مولف : Christopher W. Macosko – کریستوفر مکوسکو

شماره ویرایش : ۱۹۹۴

زبان: انگلیسی

حجم: ۲۱ مگابایت

نوع فایل: rar

رمز فایل: www.mechassis.com

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
حمید رضا غلامزاد
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید