ویدیو
در حال خواندن
استفاده از ربات ها درصنعت خودرو
0

استفاده از ربات ها درصنعت خودرو

توسط میلاد سکاکی۲۴ اسفند, ۱۳۹۵

سالهای بسیاری است که در کشورهای بزرگ صنعتی استفاده از ربات در خطوط تولید مرسوم شده است. عمده ترین دلایل استفاده از این سیستم ها را می توان کاهش هزینه ها، افزایش کیفیت محصول و تولید با کیفیت یکنواخت، افزایش تولید، کاهش ضایعات، کاهش مصرف مواد اولیه و کاهش مصرف انرژی نام برد…

بهبود کیفیت کار برای کارمندان و ایمنی و سلامت آنها و در نتیجه کاهش هزینه های درمان و سختی کار نیز از دیگر نتایج استفاده از این سیستم ها در خطوط تولید است. اما بد نیست بدانیم که استفاده از بازوهای رباتیک موجب کاهش فضای کار، کاهش هزینه سرمایه ای، افزایش بهره وری و افزایش انعطاف پذیری تولید محصول نیز می گردد. انعطاف پذیری بازوهای رباتیک با توجه به برنامه پذیر بودن آن ها نکته مثبتی است که این امکان را به صنایع می دهد تا انجام هر عملی را با دقت و سرعت بالا از این سیستم ها انتظار داشته باشند. لذا با تغییر فرآیند محصول یا تغییر در نوع و مدل محصول، دیگر نیازی به خرید ماشین آلات جدید یا تغییرات عمده در خطوط تولید نیست.

ساده ترین مدل ربات های صنعتی که عموماً ارزان ترین مدل ها نیز هستند قدرت حمل باری در حدود ۹۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم و شعاع دسترسی در حدود ۲ تا ۳ متر دارند. منظور از قدرت حمل، ماکزیمم وزنی است که این رباتها می توانند بلند کنند و این بدان معنا نیست که حتماً باید در استفاده از آنها بیشترین وزن ممکن بر روی ربات قرار گیرد. عموماً نیز مشاهده شده به علت هزینه های اندک این مدل ها برای کارهای سبک نیز از آنها استفاده میگردد.

نقش رباط ها در صنعت خودروسازی را در ویدو زیر مشاهده کنید.

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
میلاد سکاکی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید