مقالات
در حال خواندن
تاور کرین ها
0

تاور کرین ها

توسط رضا قهرمانی۴ فروردین, ۱۳۹۶

تاور کرین (جرثقیل برجی) یک شکل مدرن از جرثقیل تعادل است که از قطعات اصلی مشابه تشکیل شده است و در دال بتنی به زمین ثابت شده(و گاهی اوقات به طرف سازه متصل میشود )، تاور کرین اغلب بهترین ترکیب از ارتفاع و ظرفیت بلند کردن را دارد و در ساخت و ساز ساختمان های بلند استفاده می شود. پس از اتصال پایه به دکل می توان به تاور کرین ارتفاع داد.علاوه بر این دکل به واحد گردان (دنده و موتور) اجازه می دهد تا جرثقیل بچرخد.

با مکاسیس همراه باشید.

در بالای واحد گردان سه بخش اصلی وجود دارد: بازوی افقی بلند (بازوی کار یا فلش) بازوی افقی کوتاه (بازوی تعادل یا کنفلش) و کابین اپراتور.اجزای تاور کرین
بازوی فلش قسمتی از تاور کرین است که بار را حمل می کند.بازوی کنفلش حامل وزنه تعادل است،معمولا از بلوک های بتونی تشکیل شده و نیروی حاصل از بار را به مرکز جرثقیل منتقل می کند.
اپراتور تاور کرین از کابین بالای جرثقیل و یا بوسیله کنترل از راه دور از روی زمین جرثقیل را کنترل می کند.در حالت اول کابین اپراتور در بالای جرثقیل متصل به قسمت گردان است یا در قسمت پایین آن قرار دارد.
اپراتور تاور کرین با استفاده از موتورهای الکتریکی،سیم بکسل و قرقره ها قلاب را کنترل می کند.قلاب بر روی گهواره متحرک فلش تاور کرین قرار دارد.

انواع تاور کرین
درمجموع جرثقیل برجییا همان تاور کرین، به دو نوع تقسیم میشوندوآنها نیز در مدلهای گوناگونی هستند :

۱.تاورکرین خودنصب شونده

۲.تاورکرین کمک نصب شونده

۱.تاورکرین خودنصب شونده

این گونه ماشین آلات طوری طراحی شده اند که به آسانی وبه سرعت حمل و نقل وحتی نصب میشوند،

که به دونوع ۱ خود کششی و ۲ کمک کششی هستند.

۱-۱جرثقیل برجی خودنصب شونده(خودکششی)

این ماشین میتواندبه کمک ژنراتور وموتورخود نصبحرکت میکند وحتی نیازی به منبع تغذیه خارجی وجرثقیل زمینی ندارد

۲-۱جرثقیل برجی خودنصب شونده(کمک کششی)
این گونه ماشین آلات با منبع تغذیه(برق)راهندازی ونصب میشوندو برای حرکت نیاز به یک حمل کننده دارند.

۲.تاورکرین کمک نصب شونده 

این گونه ماشین آلات معمولا بزرگتر با ظرفیت بلند کردن اجسام بزرگترهستند،آنهاتوسط قطعات ارتفاعی مخصوص به خود ارتقاء میابند و دارای دو مدل کلی ازقبیل :

۱-۲جرثقیل برجی، کمک نصب شونده ثلیبی

۲-۲جرثقیل برجی، کمک نصب شونده بوم خشک یا سریr

۱-۲جرثقیل برجی، کمک نصب شونده ثلیبی
این گونه ماشین به صورت ثلیب نصب میشود،دارای گردش ۳۶۰درجه،برای پروژه ای که نیاز به پوشش تمام منطقه دارد استفاده میشود،در هر ارتفاعی با توجه به سازه به کمک شما می آیند،آنها بار خود راروی بازوی بار بررداری فلش به وسیله ارابه یا همان شاریوت به جلووعقب میراند.

۲-۲جرثقیل برجی، کمک نصب شونده بوم خشک یا سری r تصویرشماره سه

این گونه را در ایران به نام تاور کرین بوم خشک شناخته وبه شکل r کوچک هستند و ما نیز آنها را سری r یا mr مینامیم آنها دیگر ارابه(شاریوت)ندارند وبازوی بار برداری آنها به بالا وپایین حرکت میکند که آنها را متمایز کرده و در شرایط ویژه و مخصوصی مورد استفاده قرار میگیرند

اجزای کلی تاور کرین:
۱.فلش (Jib) یا بازوی کار تاور کرین و کنفلش (Counter Jib) یا بازوی تعادلی تاور کرین

فلش یا جیب (Jib) تاور کرین: جیب یا بازوی عامل بصورت افقی روی تاور کرین متصل شده است.این بازو در جرثقیل های لنگری (Luffing Jib) قابلیت حرکت عمودی (بالا و پایین شدن) نیز دارند.تاور کرین های بازو ثابت دارای یک گهواره متحرک (Rolling Trolley) به صورت ریلی زیر فلش برای جابجایی افقی قلاب می باشند.

فلش تاور کرین یعنی بازو حمل کننده بار یا بوم یا دکل که زحمت کلیه قسمتهای تاور کرین بر آن قرار دارد معمولا چند تکه است که بر روی زمین به هم متصل و کلاف میشود سپس با جرثقیل بصورت یک تکه بالای گردان و زیر کله قندی با پیم و اشپیل نصب میگردد و با کابلهای مهاری معمولا ۲ رشته به کله قندی متصل میشود.
از ویژگی های اصلی طراحی تاور کرین های فلت تاپ قسمت بالایی جمع و جور است. با تکیه بر مونتاژ سریع و آسان، طراحی ساده و جذابیت غیر قابل انکار برای مشتری از مزایای آن می باشد.تاور کرین فلت تاپ در حالی که یک چشم اندازی زیبا در محل کار ایجاد می کند،برای بسیاری از پروژه های ساخت و ساز در نزدیکی فرودگاه استفاده شده است که به وسیله آن ترخیص کالا از گمرک ایمن خواهد بود و یا پروژه هایی که فضای محدود دارند.
مزایای تاور کرین فلت تاپ نسبت به تاور کرین کله قندی دار:

 • قسمت فوقانی کوچک تر
  مونتاژ آسان و سریع
  صرفه جویی در وقت و هزینه
  تعمیر و نگه داری آسان
  محدوده ۵۰ تا ۵۰۰ متر تن
  از لحاظ اقتصادی جذاب

کنفلش تاور کرین (Counter Jib) یا دم آن به قسمت انتهائی تاور کرین گفته میشود یعنی جهت مخالف فلش یا بازو که به آن وزنه های بتنی برای حفظ تعادل نصب میشود وزنه ها بسته به نوع تناژ و قدرت باربرداری انواع تاور کرین متفاوت است و روی کن فلش تابلو اصلی و موتورخانه و موتور قلاب تاور کرین نصب میشود.

.فلش (Jib) یا بازوی کار تاور کرین

.فلش (Jib) یا بازوی کار تاور کرین

۲.واحد گردان تاور کرین (و کله قندی در تاور کرین های قدیمی)

واحد گردان تاور کرین

واحد گردان تاور کرین

۳.دکل یا سکشن های ارتفاعی تاور کرین

سکشن های ارتفاعی قطعات اصلی بدنه ی تاور کرین ها هستند که فشار و وزن وارده ی تاور کرین و بار را تحمل میکنند.اندازه سکشن ها بسته به نوع و برند تاور کرین متفاوت است.

سکشن های ۲m * 2m * 2.3m تاور کرین پتن J12 و J13 برای مدل ۷۶۴ و ۷۶۵ به صورت باکس مورد استفاده قرار می گیرد.
سکشن های ۲m * 2m * 3m تاور کرین پتن L68B , L68A و L68B2 برای مدل های K40/27 , K30/36 , K30/30 , H30/40 , H30/30 , F3/29 مورد استفاده قرار می گیرد.
سکشن های ۲.۲m * 2.2m تاور کرین لیبهر برای مدل هایی با ظرفیت ۱۲ تن نظیر HC 180 به ارتفاع ۴.۱۵ متر مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر سکشن های ۲m * 2m نیز بسته به نوع و برند تاور کرین قابل طراحی و ساخت می باشد.

دکل یا سکشن های ارتفاعی تاور کرین

دکل یا سکشن های ارتفاعی تاور کرین

۴.کاج تاور کرین

تعریف کاج تاور کرین
کاج یا تلسکوپاژ تاور کرین یکی از اجزای مهم دستگاه است که بوسیله ی آن تاور کرین به ارتفاع خود می افزاید.
در هنگام نصب اولیه تاور کرین به طور معمول ارتفاع آن ۲۰ یا ۳۰ متر می باشد و برای افزودن به ارتفاع تاور کرین از کاج یا تلسکوپاژ استفاده می شود.
کاج تاور کرین در ابعاد و انواع مختلفی بسته به نوع و برند تاور کرین ساخته می شود که رایج ترین آنها کاج های ۱.۶۰ متر * ۱.۶۰ متر و ۲ متر در ۲ متر می باشد.

اجزای اصلی کاج تاور کرین شامل موارد زیر می باشد:

 • قسمت اصلی یا کلاف کاج که تقریبا مشابه سکشن یا قطعات ارتفاعی که در یک وجه آن دروازه کاج ساخته میشود.
  سبدهای کاج
  مانو ریل و قطعه گیر کاج
  نردبان های اطراف کاج
  پمپ و جک کاج که برای بالا بردن قسمت بالایی تاور کرین استفاده می شود.

۵.پایه تثبیت یا آنکر تاور کرین

تعریف پایه تثبیت تاور کرین
پایه تثبیت یا آنکر تاور کرین (Anchor Tower Crane ) پایه ای است فلزی برای تثبیت تاور کرین در محل نصب،که شامل چهار تکه فلزی است در چهار طرف قطعه ی اصلی یا قطعه مادر می باشد.هر کدام از این پایه ها(پایه تثبیت)به نسبت نوع تاور کرین (برند،مدل،تناژ و نوع زمین و اجرای فونداسیون)اندازه و سایز آن متفاوت میباشد.
اولین مرحله برای نصب تاور کرین های کله قندی دار یا تاور کرین های فلت تاپ که معمولا در صورت عدم استفاده از ریل در جای خود ثابت هستند,نصب پایه تثبیت تاور کرین است. پایه تثبیت بسته به نوع تاور کرین ساخته می شود و در تاور کرین های قدیمی تر و سبک تر مانند سری ۲۰ تاور کرین های پتن (۴۲۶-۴۲۷-۴۲۸ و …) به صورت پیچی و در تاور های جدید تر و سنگین تر مانند تاور کرین های سری F ,H, K (تاور کرین پتن H30/30 و K30/30) بصورت پینی می باشد.همانطور که در عکس مشاهده می شود,نوعی از پایه تثبیت تاور کرین به صورت اتصال پلیت به بولت های نصب شده در فنداسیون بتی ساخته می شوند که از نظر اقتصادی (به دلیل استفاده مجدد) کاملا مقرون به صرفه هستند.

اجزای اصلی پایه تثبیت تاور کرین شامل موارد زیر است:

 • نبشی یا قوطی (دو نبشی جوش داده شده) و یا گرد که بستگی به نوع و تناژ تاور کرین دارد.
  گوشواره های فورج یا ریخته گری شده و یا ورق های اتصال سوراخ کاری شده پایه تثبیت تاور کرین
  لچک یا نبشی های استفاده شده در پایه تثبیت تاور کرین برای جلوگیری از چرخش آنها در فنداسیون بتی
پایه تثبیت یا آنکر تاور کرین

پایه تثبیت یا آنکر تاور کرین

ویدویی از چگونگی نصب تاورکرین

واکنش شما چیست؟
I like it
0%
interested
100%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
رضا قهرمانی
دانشجوی مهندسی مکانیک

پاسخ بدهید