مقالات
در حال خواندن
تاریخچه تاسیسات
0

تاریخچه تاسیسات

توسط Rpizh۱۸ فروردین, ۱۳۹۶

اولین ملت ها به تقلید از طبیعت با استفاده از کندن زمین به صورت کانال شروع به آبرسانی نمودند. قنات یا کاریز از شیوه های بسیار قدیمی در آبرسانی است که هنوز در ایران مورد استفاده است. چینی ها، بابلی ها، هندی ها، ایرانیان و مصریان از جمله قدیمی ترین ملت ها در زمینه استفاده از شبکه آبرسانی هستند. امروزه جای خوشبختی است که در اکثر شهرها آب سالم غالبا به مقدار کافی و با فشار مطلوب در دسترس است. اگر چنین نباشد.

علاوه بر افزایش نارضایتی عمومی سطح بهداشت و رفاه جامعه به شدت کاهش می یابد. و همچنین به علت تمرکز روز افزون مردم در شهرها از یک سو و گسترش صنایع از سوی دیگر لازممی سازد که فن آبرسانی شهرها مانند هر فن دیگری در حال تکامل باشد. لذا آگاهی مهندس طراح یک شبکه آبرسانی شهری بر آنچه که در این زمینه در دنیا رخ می دهد بسیار لازم است. همچنین دسترسی به آب در مناطق مختلف شهری تحت الگوهای مصرف متفاوت و با مخازن مختلف السطح تامین آب برای نیاز اضطراری آتش نشانی وضعیت شبکه های موجود آبرسانی به مناطق تحت توسعه شهری یا صنعتی از جمله مشکلاتی هستند که برای حل آنها نیاز به درک صحیح رفتار هیدرولیکی شبکه ها است.

تاریخچه تاسیسات مکانیکی

سیستم خنک کاری سنتی در ایران (بادگیر)

تاریخچه Ashrea

بر طبق قانون مصوب سال ۱۹۱۶ که در سال ۱۹۶۶ هم اصلاح و تکمیل شد، عبور خطوط انتقال تاسیسات شامل گاز طبیعی، آب، برق، تلفن، کابل تلویزیون، آب شور، پترولیوم حمل مشترک و محصولات مرتبط با پترولیوم و خطوط با مالکیت خصوصی، اجازه عبور از زیر بزرگراه ها را در ایالات آمریکا

تاریخچه تاسیسات مکانیکی

لوگو انجمن مهندسان تهویه مطبوع آمریکا (ASHREA)

دارند.

در سال ۱۹۹۵ با اصلاح قانون توسط برد تخصصی AASHTO استفاده از منابع به صورت اشتراکی به تصویب رسید که کمک می کرد که هم هزینه های مالکان خصوصی و هم هزینه های عمومی استفاده از تسهیلات کاهش یابد.

افزایش تقاضا برای کارگذاری تاسیسات

با افزایش تقاضا برای کارگذاری تاسیسات، هزینه ها هم بالاتر رفت و به خاطر افزایش تاسیسات در فضای محدود تشخیص و جابه جایی خطوط زیربنایی تاسیسات هم بسیار پیچیده تر شد.

برای کارگذاری موفق تاسیسات در این شرایط، تحلیل های زیادی روی چندین روش شامل ترانشه، تونل تاسیسات و تاسیسات پوشانده شده توسط ترانشه متصل، انجام شد.

تکنولوژی تهویه مطبوع، از ابتدا تا به امروز

دستگاه های تهویه مطبوع از زمان عرضه این تکنولوژی به بازار جهانی در سال ۱۹۰۲ توسط ویلیس کریر (Willis Carrier)، ‌تغییرات و پیشرفت های فراوانی کرده است . امروزه تهویه مطبوع تنها راهکاری برای سرمایش و گرمایش خانه ها یا دفاتر کار افراد نیست. این محصول با تصفیه پیشرفته هوا، ‌ایمنی ما را تضمین نموده و توسط ایجاد هوای پاک برای سلامتی خود و فرزندانمان بسیار حائز اهمیت می باشد.

با ارتقا هر چه بیشتر سطح آگاهی در زمینه تاثیرات آلودگی هوا و باکتری های موجود در آن بر سلامت انسان،‌ اهمیت عملکرد تصفیه هوا در دستگاه های جدید تهویه مطبوع افزایش یافته است.

در حال حاضر نوآوری در این محصولات یک پله با دستیابی به تکنولوژی اینورتر جلوتر رفته است.

صرفه جویی در مصرف انرژی و حتی فراتر از آن

بارزترین ویژگی دستگاه های تهویه مطبوع مجهز به تکنولوژی اینورتر، ‌مصرف انرژی پایین‌، صرفه جویی در هزینه ها و سازگاری هر چه بیشتر با محیط زیست می باشد. محاسبات نشان می دهد که سیستم های تهویه مطبوع و روشنایی مجتمع های مسکونی و تجاری،‌ ۲۵ درصد کل انرژی مصرفی در جهان را تشکیل می دهند

علاوه بر این تکنولوژی منحصر به فرد اینورتر، مصرف انرژی را به میزان قابل توجه ای کاهش می دهد. در واقع این تکنولوژی به صورت هوشمندانه سرما و گرما را با توجه به دمای اتاق تنظیم نموده و در حین برخورداری از کارایی بالا، مصرف برق را نیز کاهش می دهد. اینورتر ثابت می کند که تکنولوژی هوشمند چگونه می تواند بر کاهش هزینه های مصرف کنندگان تاثیر گذار باشد.

 

یکی دیگر از مزایای مهم تهویه مطبوع های مجهز به تکنولوژی اینورتر، عملکرد سریع و آسان آنهاست که سبب می گردد به دمای مطلوب خود به راحتی دست یابید. شما می توانید درجه حرارت اتاق را تا ۵ درجه سلسیوس تنها در عرض سه دقیقه پایین آورید. این میزان ۲۰ درصد سریعتر از محصولات بدون تکنولوژی اینورتر است و نقش مهمی را در کاهش مصرف انرژی ایفا می کند.

دستگاه های تهویه مطبوع قدیمی به هنگام استفاده انرژی زیادی مصرف می کردند. یکی از روش های کاهش مصرف انرژی در کارایی بیشتر در مدت زمان کمتر است. تکنولوژی اینورتر نیز در این محصول به میزان قابل توجه ای از صدای دستگاه کاسته است. شما می توانید از محیطی راحت و آرام،‌ با دمایی دلخواه و بدون هیچ صدای آزار دهنده ای لذت ببرید.

ترکیبی از تکنولوژی های منحصر به فرد

اینورتر با استفاده از تکنولوژی پیشرفته تصفیه هوا، ارائه دهنده هوایی سالم و پاک می باشد.

ترکیب تکنولوژی پلاسما و فیلترهای چندگانه تصفیه هوا سبب می گردد که اینورتر هر دو هوای موجود در دستگاه تهویه و همچنین هوای محیط را استریلیزه نماید. قابل توجه اینکه، ‌این دستگاه قادر است فضای داخلی خود را از باکتری ها و ذرات مضر پاک نماید. اینورتر توانسته است کیفیت زندگی شما را ارتقا و مبلغ قبض برق تان را نیز کاهش دهد.

بدون شک این محصول پاسخی برای تقاضای مصرف کنندگان در زمینه بازده انرژی بالاتر و تکنولوژی تصفیه هوای پیشرفته تر می باشد.

تهویه مطبوع ، از گذشته تا به امروز

امروزه انواع سیستم‌های تهویه مطبوع دیگر نه به عنوان یک وسیله لوکس و اشرافی، بلکه بعنوان یکی از تجهیزات استاندارد و ضروری ساختمان در اکثر خانه ها وجود دارد. دستگاه‌های تهویه مطبوع از جوانب مختلفی تاثیر زیادی در زندگی ما داشته است؛ اغلب ما آنقدر خوش شانس بوده‌ایم که در خانه‌ای با یک سیستم خنک کننده زندگی کنیم. سیستم‌های سرمایش از گذشته تا امروز، تاثیر بسزایی در سلامت و آسایش ما داشته‌اند. بیایید تا نگاهی کلی به تکامل تدریجی این دستگاه‌ها بیندازیم.

قبل از وجود سیستم‌های تهویه مطبوع، منازل مسکونی بسیار گرم بودند. در گرمای تابستان، خانه‌ها به اندازه حالا خنک و راحت نبودند. اهالی خانه معمولاً در محیط بیرون می‌خوابیدند تا با وزش باد، اندکی خنک شوند؛ علی رغم اینکه پنجره‌ها تا حد ممکن باز می‌ماند تا هوا در خانه جریان پیدا کند، فضای بسته خانه‌ها، گرم و خفه بود. عرق کردن نیز امری متداول و حتمی بود.

تاریخچه تاسیسات مکانیکی

سیستم تهویه با فن (قدیمی)

الف- تاریخچه تهویه هوا با بادبزن‌های دستی شروع شد

در گذشته مردم راه‌های محدودی برای خنک شدن داشتند. از مشهورترین آنها در تاریخ، بادبزن‌های دستی بودند. اولین پنکه‌های برقی در اوایل سال ۱٩۰۰ در منازل آمریکایی‌ها استفاده شد.

ب- دستگاه تهویه مطبوع در سال ۱٩۰٢ اختراع شد

دستگاه تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیام کریر (Willis Carrier) در سال ۱٩۰٢ اختراع شد و یک مهندس صنعت نساجی، استوارت کرامر اولین کسی بود که اصطلاح و عبارت “تهویه مطبوع” را در سال ۱٩۰۶ عنوان کرد. اولین دستگاه تهویه در سال ۱٩۱۴ در منازل مسکونی نصب گردید. این دستگاه‌ها در حدود ۲ متر ارتفاع، ۱.۸ متر عرض و ۶ متر عمق داشتند. به همین دلیل این دستگاهها فقط در خانه‌های بزرگ که محدودیت فضا نداشتند نصب می‌شد. همچنین بدلیل قیمت بسیار بالای آن، تنها افراد بسیار پول‌دار قادر به تهیه‌ آنها بودند. این سیستم‌ها در آن زمان مبلغی بین ۱۰ هزار دلار تا ۵۰ هزار دلار قیمت داشتند، که تقریباً معادل با  ۱٢۰ هزار دلار تا ۶۰۰ هزار دلار امروزی است!

ج- اولین اتاقک دستگاه تهویه مطبوع در سال ۱٩٣۱ اختراع شد

در سال ۱٩٣۱ H.H Schultz و J.Q Sherman اولین نفراتی بودند که یک اتاقک دستگاه تهویه را اختراع کردند. دستگاه همانند یک اتاقک مدرن امروزی بر روی لبه‌های پنجره قرار می‌گرفت. این دستگاه نیز بسیار گران بود. هزینه ساخت برند کرایسلر این سیستم در سال ۱۹۳۴، در حدود ۴۱۶ دلار بود. با توجه به اینکه نرخ دستمزد یک کارگر در آن زمان، حدود نیم دلار در ساعت بود، ساخت یک اتاقک تهویه نزدیک به ۶۵۰ ساعت زمان می‌برد.

د- در سال ۱٩٧۰ سیستم تهویه هوا وارد اکثر خانه‌های آمریکایی‌ها شد

بعد از جنگ جهانی دوم،‌ داشتن یک سیستم تهویه مطبوع خانگی نوعی پرستیژ و کلاس اجتماعی به حساب می‌آمد. نوع پنجره‌ای این دستگاه‌ها جزء کالاهای پرسودی بود که تا سال ۱۹۵۳ حدود یک میلیون از آنها به فروش رسید. از سال ۱۹۷۰ به بعد دستگاه‌های مرکزی تهویه مطبوع که با گاز فرئون (R12) کار می‌کرد، وارد اکثر خانه‌های آمریکایی‌ها شد.

ه- توسعه تدریجی دستگاه‌های تهویه مطبوع

دستگاه‌های تهویه مطبوع که در منازل مسکونی استفاده می‌شود، طی ۱۰۰ سال گذشته راهی طولانی‌ پیموده‌اند. سیستم‌های اولیه بسیار پر سر و صدا، فاقد بهره‌وری لازم و در اجرا پر هزینه بودند. امروزه تولید‌کنندگان سیستم‌های تهویه مطبوع گام‌های بزرگی در راستای توسعه این تکنولوژی برداشته‌اند. همچنین دستگاه‌های تهویه مطبوع امروزی سازگار با محیط زیست نیز شده‌اند؛ نکته‌ای که در گذشته کلا مورد توجه نبود. در گذشته گاز فرئون مورد استفاده قرار می‌گرفت که یکی ازعوامل تخریب لایه اوزن بود. گاز R-22 نیز پس از مدتی منسوخ شد و امروزه گاز R401A گاز استاندارد و دوستدار محیط زیست به شمار می‌آید.

و- اختلاف قیمت

بعد از گذشت سالها، دستگاه‌های تهویه، برای اکثر افراد قابل دستیابی شده است. امروزه ٨۰% خانه‌ها یک سیستم تهویه مطبوع دارند. علاوه بر این، این دستگاه‌ها معماری ساختمانها را نیز دستخوش تغییر کرده است. وجود ساختمانهایی بدون پنجره و خانه‌هایی بدون حیاط و پاسیو از جمله این تغییرات اند.

ز- نکته‌ای خنده دار در رابطه با توسعه دستگاه‌های تهویه مطبوع

شاید تعجب کنید، ولی دستگاه‌های تهویه مطبوع فقط باعث ایجاد آسایش و راحتی مردم نشده‌اند، بلکه تعداد مرگ و میرهای ناشی از گرما، نیز کاهش قابل توجه‌ای داشته است.  تعداد مرگ‌های بر اثر گرما در بین سالهای ۱٩۶۰ تا ٢۰۰۴ تقریبا ٨۰% کمتر از ساهای ۱٩۰۰ تا ۱٩۵٩ بوده است.

تاریخچه تاسیسات مکانیکی

طراحی سیستم تهویه مطبوع به کمک نرم افزار (Revit)

 

 

 

گردآورنده: گروه تاسیسات مکاسیس

واکنش شما چیست؟
I like it
80%
interested
20%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
Rpizh
Mechanical Engineer

پاسخ بدهید