مقالات
در حال خواندن
آب شیرین کن خورشیدی solar powered desalination unit (کاربرد انرژی خورشیدی)
0

آب شیرین کن خورشیدی solar powered desalination unit (کاربرد انرژی خورشیدی)

توسط محسن نادری۱۲ فروردین, ۱۳۹۶

آب مایه حیات است . آب برای مهندسان نیز اهمیت فراوانی دارد ، زیرا ارزان و منابع بیشتری دارد و چگالی و ظرفیت گرمایی بالایی دارد و نیز حلال خوبیست. حال از دیدگاه جامعه بشری آب معنای دیگری نیز دارد ؛ آب آشامیدنی ، مهمترین دغدغه بشر ؛ شاید از خودتان بپرسید که چرا میگویند آب کم است ، درحالیکه ۷۰ درصد زمین آب است !

اما توجه به این نکته ضروریست که از میان این همه آب ، فقط و فقط ۳ درصد آب شیرین (قابل شرب) است. حال مهندسان با استفاده از دستگاه ارزان و انرژی تجدید پذیر و رایگان خورشید اقدام به تولید آب شیرین از آب شور کرده اند.

دستگاه کوچک و ارزان قیمتی وجود دارد که در آن آب ریخته می‌شود و زیر نور خورشید قرار داده می‌شود. این دستگاه آب را با استفاده از گرمای خورشید تقطیر می‌کند. این دستگاه تأمین آب آشامیدنی که غلظت نمک و مواد مضر سلامتی و بهداشت آن کم باشد را با استفاده ار انرژی اشعه خورشید انجام می‌دهد.

سیستم‌های آب‌شیرین‌کن از نظر عملکرد به دو دسته تقسیم می‌شوند: مستقیم و غیر مستقیم

آب شیرین کن مستقیم :

آب شیرین کن مستقیم خورشیدی به طور مستقیم آب تقطیر شده را در کلکتورهای گرمایی خورشیدی تولید می‌کند. یک مثال از این سیستم، دستگاه تقطیر خورشیدی (solar still) است که با فرآیند تبخیر و به دام انداختن انرژی خورشید، آب شیرین تولید می‌کند.

روش تقطیر خورشیدی روش بسیار ساده و کم هزینه‌ای است و برای تأمین آب مناطقی با جمعیت بسیار کم، مناسب می‌باشد

روش تقطیر خورشیدی روش بسیار ساده و کم هزینه‌ای است و برای تأمین آب مناطقی با جمعیت بسیار کم، مناسب می‌باشد.

استفاده از یک سیستم تقطیر | نمایی از فیلم life of pi

استفاده از یک سیستم تقطیر | نمایی از فیلم Life Of Pi

آین آب شیرین‌کن‌ها از قواعد اصلی تبخیر و تقطیر آب استفاده می‌کنند. آب شور و غیر قابل آشامیدن وارد تشتک دستگاه می‌شود و سپس توسط تابش نور خورشید گرم و تبخیر می‌شود.

آب شیرین کن غیر مستقیم:

آب شیرین‌کن غیر مستقیم خورشیدی از سیستم‌های جمع‌آوری انرژی خورشیدی به همراه سیستم‌های آب شیرین‌کن معمولی مانند تقطیر فلش چند مرحله‌ای (multi-stage flash distillation)، تبخیر چند اثره (multiple effect evaporation)، جداسازی انجمادی (freeze separation) یا اسمز معکوس (reverse osmosis) برای تولید آب شیرین استفاده می‌کند.

در ایران

اولین سایت آب شیرین کن خورشیدی کشور در روستای کوشک بندر لنگه واقع در استان هرمزگان قرار دارد . میزان تولید آب توسط هر واحد آب شیرین کن ۵ تا ۱۱ لیتر است و به دلیل انرژی خورشیدی بالایی که در این منطقه وجود دارد ، تولیدشان تقریبا ۲ برابر آب شیرین کن های موجود در بازار جهانی است.

 

 

 

واکنش شما چیست؟
I like it
100%
interested
0%
Hate it
0%
What
0%
درباره نویسنده
محسن نادری
دانشجوی مهندسی مکانیک - برنامه نویس و کارشناس امنیت شبکه

پاسخ بدهید